Amiterapia

0
2706
Amiterapia jest metodą znaną od wieków w medycynie niekonwencjonalnej i ludowej

Amiterapia jest metodą znaną od wieków w medycynie niekonwencjonalnej i ludowej. Polega na leczeniu miodem i produktami pochodzenia pszczelego. Mają one właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, regeneracyjne, cytostatyczne.

Stabilizują gospodarkę lipidową, detoksykuje, regulują system odpornościowy.

Nawet znieczulają i pobudzają metabolizm. Wykorzystywane są również w profilaktyce wielu chorób.

Rodzaje terapii i wskazania zastosowania do apiterapii

W zależności od rodzaju schorzenia, możemy wykorzystać różne produkty pochodzenia pszczelego.

Miód pszczeli używany jest między innymi we wspomaganiu schorzeń układów krążenia, oddechowego, moczowego i pokarmowego. Może również pomóc u pacjentów cierpiących z powodu hemoroidów, chorób skóry, wrzodów nerek, a nawet niektórych problemów ginekologicznych. Terapia miodem jest również zalecana osobom z problemami sercowymi i schorzeniami krążenia ze względu na zawartość cukrów prostych, czyli fruktozy i glukozy.

Są one łatwo przyswajalne przez organizm, nie obciążając serca. Ciekawostką jest, że miód spadziowy i nektarowy znacznie różnią się od siebie. Nektar jest zbierany bezpośrednio z kwiatów, natomiast zbierana przez pszczoły spadź jest wydzieliną zostawianą na liściach przez mszyce. Miód spadziowy jest jednak zdecydowanie bardziej bogaty od nektarowego w biopierwiastki i enzymy, oraz witaminy z grupy B. Dzięki temu lepiej działa na stawy, skórę i drogi oddechowe.

Pszczeli pbyłek składa się z męskich komórek rozrodczych. Jest to zarazem produkt o największych wartościach odżywczych dla człowieka. Pyłki poprawiają kondycję organizmu, mają korzystny wpływ na układ krążenia, utrzymują prawidłową masę ciała, dbają o wątrobę, drogi żółciowe i serce, reguluje ciśnienie krwi i poziom cukru u osób z problemami cukrzycowymi.

Pszczeli kit, popularnie zwany propolisem potęguje działanie antybiotyków , aby wzmocnić ich działanie przeciwko opornym drobnoustrojom chorobotwórczym. Hamuje rozwój wirusów grypy i żółtaczki zakaźnej. Jest zalecany w niedoborach żelaza, wspomaga leczenie chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

Pokarm larw i młodych pszczół zwany pierzgą powstaje w wyniku fermentacji pyłku kwiatowego. Działa antybakteryjnie i bakteriostatycznie.

Mleczko pszczele, czyli pokarm, którym pszczoły robotnice karmią swoje larwy i pszczołę matkę, jest stosowane u pacjentów z miażdżycą, wysokim ciśnieniem krwi i schorzeniami obwodowych naczyń krwionośnych, czyli hemoroidów i zapalenia żył.

 

Amiterapia jest metodą znaną od wieków w medycynie niekonwencjonalnej i ludowej

 

Jad pszczeli ma działanie przeciwzapalnie i hamuje wzrost komórek nowotworowych, jednak najczęściej stosowany jest u osób z alergiami, wspomaga leczenia ran pooperacyjnych i u pacjentów ze schorzeniami reumatycznymi.

Interesującą formą terapii miodem jest apipuktura, wykonywana oczywiście pod nadzorem lekarza. Zabieg ten polega na wprowadzeniu jadu pszczelego pod skórę poprzez użądlenie owada lub zastrzyk, ma zastosowanie przede wszystkim w chorobach reumatycznych. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do używania jadu pszczelego jest uczulenie na tę substancję.

Korzyści płynące z apiterapii

Terapia miodem i leczenie produktami pszczelarskimi niewątpliwie korzyści, wśród których warto wymienić te najważniejsze:

  • Wsparcie terapii medycyny konwencjonalnej całkowicie naturalnymi produktami
  • Dużą dostępność produktów i relatywnie niską cenę leczenia miodem i produktami pszczelimi
  • Szeroki wachlarz, zarówno leczniczy i profilaktyczny zastosowań apiterapii

UWAGA! Apiterapii najlepiej poddać się tylko w przypadku, gdy pacjent ma do czynienia z lekarzem, który o odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu do leczenia miodem i doskonale zna zastosowanie poszczególnych produktów pszczelich.