Co z zespołem jelita drażliwego ?

0
1098

Z przeprowadzonych badań epidemiologicznych wynika, że zespół jelita drażliwego dotyka nawet trzydzieści procent populacji. Bardzo często jest to dolegliwość bagatelizowana. Tylko około pięciu procent ludzi z licznymi dolegliwościami towarzyszącymi tej chorobie zgłasza się do lekarza. A pozostały procent chorych cierpi bez leków. Korzystając tylko z domowych sposobów leczenia.
Dolegliwość ta w znacznym stopniu zatruwa i utrudnia życie. Rozpoznanie choroby jelita drażliwego i właściwe jej leczenie może znacznie poprawić jakość życia. O czym wiele osób zdaje się nie pamiętać, czy nie wiedzieć.
Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewodu pokarmowego. Występuje najczęściej w wieku starszym i głównie u kobiet. Choć mężczyźni także cierpią na tę chorobę. Jest chorobą nieuleczalną, lecz objawy jej można z powodzeniem łagodzić. Charakteryzuje się długotrwałymi zaburzeniami w pracy jelit. Kiedy to mogą występować na przemian biegunki i zaparcia. Stanowi chorobowemu towarzyszą dodatkowo: ból brzucha, uczucie pełności, wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżnienia i inne.
Zespół jelita drażliwego może mieć podłoże genetyczne. Może również zacząć się objawiać po operacji przeprowadzonej w obrębie przewodu pokarmowego. A także może wystąpić w przypadku nadużywania środków przeczyszczających, antybiotyków i leków hormonalnych. Jak również może ujawnić się po silnym napięciu emocjonalnym i długotrwałym stresie.

http://www.tuts.pl/