Dlaczego regulatory ładowania są ważną częścią instalacji fotowoltaicznej?

0
2008
Dlaczego regulatory ładowania są ważną częścią instalacji fotowoltaicznej?

Pobieranie energii słonecznej i jej zamiana w prąd jest możliwa dzięki systemom fotowoltaicznym. Są one coraz bardziej popularne, gdyż generują duże oszczędności. Na system składają się liczne elementy, które gwarantują stabilną pracę przeze wiele lat. Co to za podzespoły?

Co tworzy zestaw fotowoltaiczny?

Fotowoltaika staje się powoli stałym elementem krajobrazu osiedli domków jednorodzinnych i wsi. Wiele gospodarstw domowych decyduje się na te rozwiązanie, gdyż chce znacznie obniżyć rachunki za prąd. Dobrze dobrana instalacja pozwala bowiem w całości pokryć zapotrzebowane w energię elektryczną danego gospodarstwa. Aby tak się stało, musimy dopasować moc zestawu do rocznego zużycia prądu. Wówczas nie tylko w całości zastąpimy energię z sieci tą z własnej produkcji, ale także zadbamy o to, by inwestycja zwróciła się jak najszybciej. Koszt zakupu tego rodzaju systemu wynosi bowiem około dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Najdroższym jego elementem są oczywiście panele słoneczne. Ich cena zależy od mocy systemu oraz od rodzaju paneli. Najdroższe są bowiem monokrystaliczne, czyli te wykonane z monokryształu krzemu. Zazwyczaj mają one ciemnoniebieską lub czarną barwę. Ogniwa tych paneli mają też zaokrąglone boki, co odróżnia je od paneli polikrystalicznych. Te natomiast są wykonane z polikrystalicznego krzemu i mają kształt prostokąta lub kwadratu o jasnoniebieskiej barwie. Są też one tańsze od monokrystalicznych. Poza tym, w skład zestawu wchodzą też liczne przewody, konektory, czy ograniczniki przepięć. Istotny jest także falownik sieciowy, dzięki któremu możliwa jest zamiana prądu stałego w prąd zmienny. Przewody natomiast muszą być odporne na warunki atmosferyczne.

Jaką rolę pełnią regulatory ładowania?

Ważnym elementem każdego zestawu fotowoltaicznego są także regulatory ładowania. To dzięki nim akumulator pracuje prawidłowo i bez przerwy. Dbają bowiem o odpowiedni poziom naładowania baterii, nie dopuszczają też do jej przegrzania ani całkowitego rozładowania. Regulatory ładowania znajdziesz u oficjalnych dostawców, np. w tym miejscu https://sklep.ekotechnologia.eu/c/26/regulatory-ladowania.html. Możemy je podzielić na dwa typy. PWM to klasyczne urządzenia, które monitorują pracę systemu oraz regulują jego napięcie. Pracują w trzech trybach: Bulk, Boost oraz Float. Regulatory ładowania MPPT natomiast współpracują ze wszystkimi rodzajami akumulatorów. Potrafią też dostarczyć nawet 30% więcej mocy. Odpowiedni dobór regulatora wydłuży żywotność akumulatora i ochroni nas przed niespodziewanymi awariami.