Jak otworzyć firmę w Niemczech

0
1133
Jak otworzyć firmę w Niemczech

Kierunkiem rozwoju mnóstwa polskich spółek jest założenie własnej firmy także na światowe sektory. Nie ma się zatem co dziwić, iż inwestorzy decydują się na działalność ekonomiczną na rynku niemieckim, jaki jest faktycznie wymagający, tymczasem jednakże przynosi ze sobą zalety ekonomiczne. Również polski, jak też niemiecki rynek są zbliżone pod względem rozwijania interesu. W związku z tym nasuwa się pytanie – jak otworzyć firmę w Niemczech?

Kto może założyć firmę w Niemczech?
Rozpocznijmy jednakże od rzeczy ważnych. Firmę w Niemczech może otworzyć właściwie każdy. Jednakże we współzależności od rodzaju wyselekcjonowanej działalności (jednoosobowa czy spółka) mogą być odmienne kryteria (fundusz firmowy, ustalony zarząd itp.). Pod tymże względem nic się nie różni do ewidencji działalności u nas w kraju. Co istotne, wbrew rozpowszechnionej reputacji, do ewidencji spółki w Niemczech nie jest żądane posiadanie stałego zakwaterowania na obszarze Bundesrepubliki. Bez niego nie będzie jednakże wolno korzystać z niemieckiego ustroju fiskalnego oraz zniżek podatkowych.

Jaka forma działalności gospodarczej w Niemczech?
W Polsce coraz więcej osób decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Mówimy w owym fakcie o samozatrudnieniu. Identycznie sytuacja wygląda, gdy weźmiemy pod uwagę Niemcy. Powstaje tutaj także jednakowo dużo firm. Na obszarze Niemiec można zdecydować się też na pozostałe metody działalności gospodarczej. Jest to niewątpliwie działalność wykonywana na swój rachunek, przedstawicielstwo, własny oddział, jak i spółka, a konkretnie: komandytowa, cywilna, jawna bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Decydując się na działalność wykonywaną na swój rachunek w Niemczech, mowa jest o zobowiązaniu do współpracy z więcej aniżeli jedynie jednym pracodawcą. W innym razie można zostać uznanym za kogoś, kto chciał otworzyć działalność w celu okrążenia procedur, więc podpisania umowy o pracę.

Mały przedsiębiorca – podatek VAT w Niemczech (Umsatzsteuer)
O określonych kanonach skarbowych działających w Niemczech należałoby wiedzieć jak najwięcej oraz to stosunkowo wcześniej nim rozpoczniemy wypełniać wszystkie dokumenty. Należałoby wiedzieć, iż jeśli w roku otwarcia firmy w Niemczech jej obrót nie wyniesie 17,5 tysiąca euro, firma zostanie uznana jako mały przedsiębiorca. Status Małego Przedsiębiorcy zapewnia w Niemczech nieokazywanie podatku VAT w fakturach wychodzących.

Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby otworzyć firmę na obszarze Niemiec?
Żeby zarejestrować działalność gospodarczą w Niemczech, musisz wypełnić odpowiedni dokument oraz dodać do niego załączniki. Przeważnie są to kopie: paszportu oraz dowodu zameldowania. We współzależności od dziedziny, w jakiej będziesz działać, możesz być przymuszony do dodania także kopii uzyskanej licencji bądź dowodu o dopuszczeniu do działalności rzemieślniczej. Gdyż założenie firmy w Niemczech jest drogie oraz długie, inwestorzy niejednokrotnie decydują się otworzyć jednoosobową firmę. To znakomite wyjście na start, ponieważ aby rozpocząć, nie jest niezbędny żaden kapitał. Kiedy instytucja się rozwija, potrzebne będzie jej zmodyfikowanie w spółkę, a to dlatego, iż jednoosobowa firma nie może zatrudniać pracowników.

http://www.inwestycyjnawolnosc.pl/