Termoterapia

0
2124
Termoterapia

Kiedy jest ona wskazana i jakie są jej formy?

Termoterapia jest jednym z obszarów fizykoterapii, wykorzystującym w celach leczniczych ciepło lub zimno. Kuracja ta przynosi ulgę w różnego rodzaju dolegliwościach, w tym przewlekłych bólach mięśni i stawów. Wybór odpowiedniego rodzaju terapii zależy od schorzenia pacjenta i musi być dostosowana do jego potrzeb.

Rodzaje termoterapii

Ciepłolecznictwo – czyli rodzaj fizykoterapii, której zadaniem jest dostarczenie tkankom chorego niezbędnego ciepła. Otwiera ono naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi i zwiększa dostarczanie tlenu oraz substancji odżywczych do tkanek organizmu. Terapię przeprowadza się aby złagodzić ból stawów, rozluźnić obolałe mięśnie, więzadła i ścięgna oraz w efekcie poprawić ich elastyczność.

Ciepło jest dostarczane może być w postaci suchej lub wilgotnej, przez wodę lub parę, orz poprzez działanie ultradźwięków, promieni podczerwonych, leczniczych prądów, a także kąpieli czy okładów.

Zimnolecznictwo – w tym przypadku fizykoterapia polega na spowolnieniu przepływu krwi i ma zadziałać jako środek zmniejszający dolegliwości związane z urazami, takie jak ból oraz obrzęki. Zabiegi stosuje się także na miejsca opuchnięte i posiniaczone. Zimno jest dostarczane w postaci okładów z lodu, schłodzonej cieczy lub żelu. Zaleca się korzystanie z terapii około 24 do 48 godzin po urazie aby osiągnąć najlepsze efekty.

Szczególnym rodzajem zimnolecznictwa jest krioterapia, polegająca na zastosowaniu temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza.

Wskazania do termoterapii

Zabiegi z wykorzystaniem leczenia ciepłem są skuteczne w następujących dolegliwości:
Schorzenia stawów: zwyrodnienia, zesztywnienie zapalne

  • Bóle mięśni
  • Uszkodzenia pourazowe
  • Rwa kulszowa
  • Choroby układu nerwowego

Ciepłolecznictwo ma także zastosowanie w przemyśle kosmetycznym w postaci zabiegów z wykorzystaniem okładów borowinowych, parafinowych i naświetleń. W zależności od rodzaju działa na skórę regenerująco, detoksykując, rozluźniająco, a także przygotowuje do przyjęcia kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Termoterapia

Zabiegi z wykorzystaniem zimna zaleca się osobom cierpiącym z powodu dolegliwości takich jak:

  • Urazy, skręcenia, stłuczenia, uderzenia i różnego typu kontuzje będące skutkiem np.
  • uprawiania sportów i innych aktywności fizycznej.
  • Nerwobóle i bole psychosomatyczne.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów (w niektórych przypadkach) oraz bóle stawów.
  • Krioterapia w kosmetologii jest wykorzystywana jako zabieg stymulujący spalanie tkanki
  • tłuszczowej, ujędrniający skórę i pomocny w likwidacji zmian skórnych, np. rozstępów czy cellulitu.

Przeciwwskazania do termoterapii

Zabiegom ciepłoleczniczym nie powinny poddawać się osoby ze schorzeniami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym, ostrymi stanami zapalnymi, cukrzycą, nowotworami, oraz skłonnością do krwawień i problemami z krzepliwością.

Zimnolecznictwo nie jest polecane w kilku przypadkach: nadwrażliwości na zimno, problemów z układem moczowym, chorób serca, występujących u pacjenta odmrożenia.
W ramach przygotowania do zabiegów termoterapii należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Korzyści z wynikające z zastosowania termoterapii

Poszczególne rodzaje termoterapii mogą mieć różny wpływ na organizm w zależności od zastosowanego rodzaju. Do podstawowych korzyści należą: zmniejszenie dolegliwości bólowych i stanów zapalnych, zahamowanie rozwoju schorzeń zwyrodnieniowych.

Najważniejszym z nich jest poprawa samopoczucia pacjenta i jego ogólnej kondycji organizmu. W przypadku niektórych zaburzeń wysoką skuteczność ma termoterapia naprzemienna, wykorzystująca zarówno wysoką, jak i niską temperaturę w równym stopniu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTlenoterapia
Następny artykułTermolezja