Tlenoterapia

0
3055
Tlenoterapia

Na czym polega ta terapia i kiedy jest wskazana?

Tlenoterapia to inaczej leczenie pierwiastkiem tlenu. Stosuje się ją u osób cierpiących na zaburzenia oddychania, których organizm nie jest w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilosći w sposób naturalny.

Rodzaje tlenoterapii

Podział stosowany ze względu na potrzeby pacjenta:

Tlenoterapia domowa , czyli DLT, od „domowe leczenie tlenem” przepisywana jest pacjentom z przewlekłymi niewydolnościami oddechowymi. To redukuje duszności, wpływa pozytywnie na stan organizmu oraz poprawia samopoczucie i komfort chorego. Obecnie metoda ta opiera się na stosowaniu urządzeń zwanych koncentratorami tlenowymi.

Tlenoterapia hiperbaryczna – wykorzystuje tzw. komory hiperbaryczne i jest stosowana w specjalistycznych gabinetach. W komorach tych znajduje się w nich czysty tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym, co pozwala na skuteczne nasycenie nim niedotlenionych tkanek organizmu. Zabieg trwa około od około godziny do półtorej.

Metody tlenoterapii

Podział ten stosowany jest ze względu na drogę podawania tlenu:

Tlenoterapia bierna. W tym przypadku tlen podawany jest pacjentowi za pomocą maski twarzowej, cewnika wprowadzanego do jamy nosowej bądź specjalnego namiotu tlenowego.

Tlenoterapia czynna z kolei przeprowadzana jest na zasadzie oddechu zastępczego. Tlen jest wprowadzany bezpośrednio do dróg oddechowych pacjenta za pomocą np. respiratora.
Wskazania do poddania się tlenoterapii

Leczeniu tlenem osoby z niedotlenieniem, wynikającym z chorób układu oddechowego.

Należą do nich:

  • COPD (przewlekła obturacyjna choroba płuc)
  • Zapalenie płuc
  • Astma
  • Dysplazja lub niedorozwinięte płuca u noworodka
  • Niewydolność serca
  • Mukowiscydoza
  • Bezdech senny
  • Choroby płuc
  • Uraz układu oddechowego.

Przeciwwskazania do tlenoterapii

Terapia nie jest wskazana kobietom w ciąży, osób gorączkujących lub borykających się z następującymi problemami zdrowotnymi:

  • Poważne urazy płuc
  • Padaczka
  • Nieodbarczona odma opłucnowa
  • Rozsiana choroba nowotworowa
  • Przebyte operacje ucha lub klatki piersiowej
  • Rozedma płuc

Jak przygotować się do tlenoterapii?

Przed korzystaniem z tlenoterapii domowej pacjent musi zostać odpowiednio przeszkolony w placówce służby zdrowia, gdzie uczy się obsługi koncentratora tlenowego. Osoby palące muszą bezwzględnie porzucić nałóg, ponieważ jest to jedyny sposób by bezpiecznie korzystać z terapii i spodziewać się efektywnej poprawy stanu zdrowia.

Korzyści płynące z korzystania z tlenoterapii

Zarówno tlenoterapia domowa, jak i zabiegi z wykorzystaniem komór hiperbarycznych są skutecznymi metodami w walce ze schorzeniami układu oddechowego. Użytkowanie koncentratora znacznie poprawia jakość życia pacjenta, a w przypadku przewlekłej choroby płuc nawet je przedłuża.

Tlenoterapia

Dzięki tlenoterapii domowej chory nie musi przebywać w szpitalu, co może być zbawienne dla jego komfortu psychicznego, a jedynie zgłaszać się na regularne badania kontrolne w specjalistycznej placówce.

Możliwe powikłania podczas tlenoterapii

Tlenoterapia musi podlegać ściśle określonym zasadami. Jest w większości przypadków dobrze tolerowana przez pacjentów, jednak u niektórych osób po jej zastosowaniu mogą wystąpić komplikacje. Hiperbaria tlenowa może grozić krótkotrwałymi problemy ze wzrokiem, zmęczeniem, bólami głowy, wymiotami, klaustrofobią, a także urazem ciśnieniowym.

Barotrauma może dotyczyć urazów ucha środkowego, zatok i płuc. Oprócz tego zdarzają się niewielkie przypadki powikłań związanych z toksycznością tlenu. Może mieć on negatywny wpływ na układ nerwowy lub płuca. Korzystanie z koncentratora może natomiast skutkować bólami głowy, złym samopoczuciem czy nawet podrażnieniem śluzówki nosa. Użytkownicy muszą także zachować szczególne środki bezpieczeństwa aby nie dopuścić do przypadkowego wybuchu gazu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTromboliza
Następny artykułTermoterapia