Realizacja i przeprowadzanie pomocy drogowej w Warszawie

0

Bardzo wielu kierowców spotyka się z nagłą koniecznością uzyskania pomocy drogowej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji na drogach tak dużego miasta jak Warszawa, gdzie praktycznie w każdej chwili może dojść do nieprzewidzianego problemu. Jeżeli podczas jazdy autem cokolwiek niepokojącego dzieje się z pojazdem, warto wykonać natychmiastowy telefon do jednej z profesjonalnych warszawskich firm.

Profesjonalna pomoc drogowa w Warszawie

Doświadczona pomoc drogowa jest w stanie dotrzeć do klienta w ekspresowo szybkim czasie oraz posiada bardzo szeroki zakres usług. Do najpowszechniejszych należy między innymi wymiana płynów eksploatacyjnych, amortyzatorów, bębnów, tarcz czy klocków hamulcowych. Klienci mogą również liczyć na natychmiastową realizację drobnych napraw mechanicznych. Profesjonalna firma świadcząca w Warszawie pomoc drogową to między innymi pomoc-drogowa-warszawa.supermechanik.pl. Oprócz realizacji napraw, zajmuje się także wulkanizacją i holowaniem aut.

Mechanika samochodowa w Warszawie

Warszawska pomoc drogowa może okazać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy kierowca nie posiada przy sobie unikalnych części zamiennych. Standardowo pomoc drogowa w Warszawie obejmuje obsługę nie tylko samochodów osobowych, ale również ciężarówek. Profesjonalne firmy posiadają stały zapas wielu niezbędnych do ich prawidłowej pracy elementów i podzespołów. Są one niezwykle pomocne przy rozmaitych sytuacjach nieprzewidzianych oraz przypadkowych, które w każdej chwili mogą przytrafić się podczas poruszania się samochodem po warszawskich drogach.

Polańczyk – co warto zwiedzić?

0

Polańczyk to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zaznać wiele możliwości jakie dają nam woda i góry. Ale zacznijmy od początku. Polańczyk to niewielka wieś, która znajduje się nad Jeziorem Solińskim w Bieszczadach.

Zatem już po tym krótkim opisie możemy spodziewać się przepięknych krajobrazów, które będą nam towarzyszyć każdego dnia. Dzięki temu dzisiaj ta wieś jest bardzo popularna wśród turystów i równie często przez nich odwiedzana. To skłoniło miasto do powstania wielu obiektów, dzięki którym możemy liczyć na nocleg. Jednak co wybrać? Oferta jest bardzo bogata jak na tak niewielką wieś.

Znajdziemy tu niewielkie, kameralne obiekty, ale również nowoczesne hotele. Jadać do Polańczyka musimy odpowiedzieć sobie w jakim celu tam w ogóle jedziemy. Bo jeśli są to cele czysto zdrowotne to warto wybrać sanatorium, w którym to będziemy mogli w pełni korzystać z panującego mikroklimatu, a przy tym korzystać z wielorakich zabiegów zdrowotnych czy rehabilitacyjnych.

Jeśli jedziemy tu po prostu wypocząć to warto poszukać czegoś w ofertach typu „pokoje gościnne” czy „kwatery prywatne”. Tu możemy liczyć na dość przystępne ceny. A te są o wiele wyższe jeśli zdecydujemy się na hotel. Koszta mogą być kilka razy wyższe, ale automatycznie możemy liczyć na o wiele więcej atrakcji, która się tam znajdują – mowa tu o basenie czy saunie. Atrakcje? Znajdziemy je zarówno w sezonie letnim (np. piesze wyprawy) jak i zimowym (np. jazda na nartach). Zatem możemy tu odpoczywać niezależnie od pory roku.

Busko-Zdrój: co warto tutaj zobaczyć?

0

Jest idealnym miejscem do wypoczynku, szczególnie dla tych, którzy borykają się z reumatyzmem oraz z uciążliwymi chorobami skóry. Busko-Zdrój to popularny kurort oraz coraz ważniejszy ośrodek turystyczny, który przyciąga i ciekawymi atrakcjami, i coraz lepszym zagospodarowaniem.

Doskonale rozwinięta baza noclegowa sprawia, że każdy z nas znajdzie tu dla siebie dobre miejsce na nocleg, a malownicza okolica dostarczy nam wielu ciekawych pomysłów na krajoznawcze wycieczki. Jedno jest pewne – w tym kurorcie, leżącym na terenie województwa świętokrzyskiego, nikt nudzić się nie będzie. Nawet jeśli zrezygnujemy z wycieczek po okolicy, miło i pożytecznie spędzimy tu wolny czas.

Jakimi atrakcjami może nas oczarować ten popularny kurort?

Co warto zobaczyć w trakcie wypoczynku na jego terenie? Busko-Zdrój to uzdrowisko, które może się pochwalić ciekawą historią. Sięga ona czasów średniowiecza i ściśle wiąże się z klasztorem Norbertanek. Bo dawnych właścicielkach kurortu do dziś zachowała się tu cenna pamiątka, będąca dziś jednym z najważniejszych zabytków sakralnych na terenie tego uzdrowiska. To kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, który przyciąga m. in. ciekawa historią oraz interesującym wystrojem wnętrza.

Inny ciekawy kościół, który może oczarować miłośników architektury sakralnej, znajduje się nieco na uboczu. To kościół cmentarny pw. św. Leonarda, będący ciekawym przykładem drewnianej architektury. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Busku jest też Park Zdrojowy oraz wizyta w klasycystycznych łazienkach, budowanych w latach 30-tych XIX stulecia.

Rewal – co warto zobaczyć?

0

Rewal to miejscowość, która usytuowana jest na Pobrzeżu Szczecińskim. Każdego roku tłumnie odwiedza ją tysiące turystów, którym celem jest głównie wypoczynek. Biorąc pod uwagę fakt, że z roku na rok Rewal cieszy się dużą popularnością możemy zauważyć, że oferta noclegowa cały czas się zmienia, oczywiście na dobre. Przybywa coraz więcej ciekawych obiektów, z których możemy nawet nie wychodzić biorąc pod uwagę ilość atrakcji, które się w nich znajdują.

Przeglądając jednak ofertę noclegową Rewalu możemy zauważyć dużą ilość ofert typu „kwatery prywatne” czy „pensjonaty”. Te obiekty zazwyczaj znajdują się niedaleko lub w samym centrum miasta. Do swojej dyspozycji mamy pomieszczenia na poziomie adekwatnym co do kosztów. Są one bardzo popularne.

W centrum może być jednak dosyć głośno, dlatego też jeśli szukamy miejsca bardziej spokojnego warto poszukać czegoś na obrzeżach miasteczka. I tutaj zazwyczaj możemy znaleźć wille czy apartamenty. Znajdziemy tu także wspomniane wyżej obiekty – hotele, w których to znajduje się wiele atrakcji – SPA, baseny, sauny, kręgielnia i wiele innych. W deszczowy dzień zatem nie ma mowy o nudzie.

Rewal to przede wszystkim możliwość leniuchowania od rana na piaszczystej plaży. Wieczorem warto udać się na piękny zachód słońca, a także kupić świeżą rybę od rybaków, którzy już zdążyli wrócić do portu. Możemy wybrać się także do lokalnych restauracji, w których od razu to serwują świeże ryby. W Rewalu warto odwiedzić także amfiteatr, który w sezonie letnim jest cały czas „aktywny”. Odbywa się tu wiele koncertów czy przedstawień.

Balneologia. Na czym polega i kiedy należy ją stosować?

0
Balneologia. Na czym polega i kiedy należy ją stosować?

Co to jest balneologia? Balneologia jest dziedziną medycyny wykorzystującą surowce naturalne, głównie lecznicze właściwości wód mineralnych. Były znane już w starożytności, stosowano ją jako środek zwalczający liczne choroby już na przestrzeni wieków.

Woda mineralna może być stosowana zewnętrznie w formie kąpieli (również błotnych), irygacji, natrysków, irygacji, masażu podwodnego oraz zabiegów z wykorzystaniem pary lub lodu, oraz wewnętrznie.

Balneoterapia (terapia wykorzystująca rozległą naukową wiedzę balneologiczną) ma pozytywny wpływ zarówno na fizyczny stan organizmu jak i psychiczne samopoczucie pacjenta, łagodzi bóle i pomaga się zrelaksować. Od hydroterapii odróżnia ją jednak rodzaj wykorzystywanych surowców – w hydroterapii stosuje się zazwyczaj ogólnodostępną wodę gospodarczą. Dobry lekarz balneolog powinien mieć dwie specjalizacje: pierwszą właściwą, kliniczną (jest na przykład kardiologiem czy chirurgiem, i drugą – balneologiczną.

Rodzaje zabiegów balneologicznych

Ze względu na rodzaj wykorzystywanych surowców balneologię dzielimy na kilka rodzajów: tę wykorzystującą wody mineralne, lecznicze gazy, peloidy (czyli „błoto”, a wśród nich peloidy torfowe – borowiny, gliny, fango –lecznicze błoto bogate w składniki mineralne).
Wody wykorzystywane w terapii są bogate w minerały takie jak siarka, sód, magnez, wapń i inne.

Wskazania do balneologii

Obecnie balneoterapię stosuje się do leczenia problemów z układem szkieletowym i mięśniowym, takich jak:

 • Zapalenie kości i stawów
 • Bóle stawów (także te występujące przy łuszczycy)
 • Stan zapalny kręgosłupa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)

Ponadto lekarz balneolog może zalecić ją jako środek wspomagający leczenie innych dolegliwości, tak jak:

 • Choroby serca
 • Fibromialgia
 • Zespół przewlekłego zmęczenia
 • Depresja oraz zaburzenia lękowe
 • Problemy ze snem (bezsenność)
 • Bóle głowy i bóle mięśniowe
 • Bóle w dolnym odcinku kręgosłupa
 • Urazy, w tym uraz rdzenia kręgowego kręgosłupa
 • Skurcze mięśni
 • Trądzik i wypryski
 • Zapalenie skóry
 • Osłabiona odporność

Przeciwwskazania do zabiegów balneologii

Zabiegi balneologiczne uznawane są za nieszkodliwe dla zdrowia w większości przypadków, jednak ich stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej. W zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu, osoby cierpiące na pewne schorzenia nie powinny korzystać z terapii. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chore na nowotwory, nadciśnienie, cukrzycę, mające problemy z krążeniem, a także kobiety w ciąży.

Balneologia. Na czym polega i kiedy należy ją stosować?

Przygotowanie do balneoterapii wymaga więc wykonania dodatkowego zestawu badań.
Korzyści płynące z zabiegów balneologicznych

Balneoterapia to metoda wpływająca na polepszenie ogólnego samopoczucia fizycznego i psychicznego pacjentów. Jest ona także terapią stosunkowo łatwą dostępną, nie powoduje skutków ubocznych, oraz ma dobrą tolerancję przez chorych. Szerokie spektrum działania i długi czas utrzymywania się efektów kuracji to kolejne zalety baneologiczne. Zabiegi wpływają także stymulująco na wydzielanie hormonów oddziałujących na aktywność układu autonomicznego.

Domowe sposoby na hemoroidy

0
Domowe sposoby na hemoroidy

Pomimo tego, że domowe sposoby walki z hemoroidami bywają efektywne, nie należy zaniedbywać wizyt u lekarza. Specjalista który zaplanuje Ci kurację na kilka tygodni (w niektórych przypadkach czas leczenia może wydłużyć się do kilku miesięcy). Dzięki zaleceniom specjalisty i własnej konsekwencji, unikniesz zabiegu chirurgicznego.

Naturalne sposoby na hemoroidy przynoszą rezultaty jedynie gdy stosuje się je w początkowym stadium choroby. Kiedy schorzenie już się rozwinie, mogą wspierać farmakologiczne metody terapii.

Pierwszy niepokojący sygnał który powinien zaniepokoić pacjenta to swędzenie okolic odbytu. Objawom może towarzyszyć sącząca się wydzielina, która stwarza środowisko sprzyjające rozwojowi odczynów zapalnych i alergicznych w tych wrażliwych okolicach.

Jeśli zauważalny jest nawet niewielki ślad krwawienia podczas wizyty w toalecie, najwyższy czas wybrać się do lekarza. Zdarza się, że wewnątrz kanału odbytniczego puchną żyły. Tworzą się wówczas tworzą się hemoroidy wewnętrzne. Natomiast, gdy obrzęk powstaje w okolicach otworu odbytu mamy do czynienia z hemoroidami zewnętrznymi. Czasem zdarzy się, iż występują one równocześnie.

Hemoroidy – jakie leki przynoszą ulgę?

Większość leków na hemoroidy dostępnych jest bez recepty. Potrafią skutecznie ograniczyć dyskomfort chorego, zahamować rozwój guzków.

Niektóre środki, np.: czopki doodbytnicze, wykazują działanie przeciwbólowe i antyzapalne, ale istnieją też preparaty antybakteryjne. Te ostatnie zmniejszają opuchliznę lub zatrzymują krwawienie. Wiele z nich to środki pochodzenia roślinnego, ekstrakty m.in. z kasztanowca, arniki czy nagietka, a nawet z pączków topoli. Na ogół jeden środek, np. maść na hemoroidy, zawiera kilka rożnych połączonych substancji.

Dzięki temu taki środek ma coraz szersze spectrum działania. To potęguje efekty kuracji. Diosmina pomoże również zahamować krwawienie i rozluźni napięcie występujące w ścianach żył, a hydrokortyzon – podobnie jak wspomniane ekstrakty roślinne – ograniczy ogniska zapalne choroby. Jeśli pacjent szuka ulgi w bólu i swędzeniu, powinien sięgnąć przy dobroczynną cynchokainę.

Neomycyna pomoże zwalczyć zakażenia, natomiast różnorakie preparaty z zawiesiną bakterii i produktów przemiany materii wpłyną korzystnie na odporność skóry.

Hemoroidy u kobiet w ciąży i dzieci

Jest to przypadłość z którą często borykają się kobiety w ciąży. Wtedy należy zadbać o regularne wypróżnianie. Gdy świąd jest nieprzyjemny, należy przemywać okolice odbytu dedykowane kobietom w ciąży. Kiedy zaobserwujemy pierwsze krwawienia, ukojenie przyniosą okłady z herbaty.

Jej liście są bogate w tzw. kwas taninowy, który świetnie zabliźnia i goi niewielkie rany. Pamiętaj, że w czasie ciąży nie powinno stosować się nasiadówek, jednak można wspomagać się krótkimi, ciepłymi kąpielami. Hemoroidy po porodzie stanowią niestety częstą przypadłość, a wynika ona z długotrwałego parcia.

Ich pojawianiu się sprzyjają zaparcia. W połogu starajmy się im zapobiegać, np. przez spożywanie produktów obfitujących w błonnik, picie dużej ilości płynów, unikanie ziaren wysoko przetworzonych występujących głównie w białym pieczywie oraz przez regularną aktywność fizyczną. Jeśli spostrzeżesz pierwsze symptomy, możesz skorzystać z dostępnych w aptece leków i preparatów.

Jednak przed ich zastosowaniem uprzednio zasięgnij opinii lekarza, zwłaszcza, przy karmieniu piersią. Na pewno ulgę przyniosą też okłady z oczaru lub kory dębu oraz nasiadówki z kory dębu.

Hemoroidy występują również u dzieci, zwłaszcza tych genetycznie obciążonych genetycznie ryzykiem pojawienia się schorzenia. Leczenie przebiega podobnie jak u pacjentów dorosłych. Jednak gdy zauważymy niepokojące objawy u swego malucha, koniecznie powinniśmy to skonsultować się z pediatrą. U najmłodszych pacjentów mogą one oznaczać współistnienie innych chorób, które mogą dodatkowo zaogniać zmiany.4

Hemoroidy – leczenie domowe przynosi ukojenie

Jeśli skutki hemoroidów chcemy złagodzić nasiadówkami, pamiętaj, by nie trwały one zbyt długo. Maksymalnie do 10 min. Należy przygotować je w wodzie o temp. do 40 st. C., do której dolewamy wywar z kory dębu, rumianku albo nadmanganian potasu. Następnie siadamy w niej z podkurczonymi nogami. Skuteczne bywają też inne mieszanki ziołowe.

Domowe sposoby na hemoroidy

Sprawdzają się również ciepłe kąpiele z olejkiem eterycznym np.: lawendowym, z jagód jałowca, rozmarynowym bądź cytrynowym. Ulgę przyniosą też okłady z lodu lub ugotowanej cebuli z odrobiną oliwy.

Wspomniana wcześniej herbata też bywa pomocna. Niektórzy też ratują się przemywaniem chorych miejsc chusteczkami moczonymi w kojącym wyciągu z rumianku, aloesu czy nagietka.

W walce z hemoroidami można wspierać się wieloma domowymi sposobami, na pewno złagodzą one dolegliwości i pomogą pacjentowi przetrwać najtrudniejszy czas. Nigdy nie zapominajmy jednak jak ważna jest fachowa opinia specjalisty. Tylko on trafnie oceni, które leczenie będzie najbardziej skuteczne, lub czy należy wdrożyć kolejne środki. Nie zaniedbujmy i nie odkładajmy na później wizyty lekarskiej. Jest to najistotniejszy punkt na drodze pacjenta do powrotu do zdrowia.

Amiterapia

0
Amiterapia jest metodą znaną od wieków w medycynie niekonwencjonalnej i ludowej

Amiterapia jest metodą znaną od wieków w medycynie niekonwencjonalnej i ludowej. Polega na leczeniu miodem i produktami pochodzenia pszczelego. Mają one właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, regeneracyjne, cytostatyczne.

Stabilizują gospodarkę lipidową, detoksykuje, regulują system odpornościowy.

Nawet znieczulają i pobudzają metabolizm. Wykorzystywane są również w profilaktyce wielu chorób.

Rodzaje terapii i wskazania zastosowania do apiterapii

W zależności od rodzaju schorzenia, możemy wykorzystać różne produkty pochodzenia pszczelego.

Miód pszczeli używany jest między innymi we wspomaganiu schorzeń układów krążenia, oddechowego, moczowego i pokarmowego. Może również pomóc u pacjentów cierpiących z powodu hemoroidów, chorób skóry, wrzodów nerek, a nawet niektórych problemów ginekologicznych. Terapia miodem jest również zalecana osobom z problemami sercowymi i schorzeniami krążenia ze względu na zawartość cukrów prostych, czyli fruktozy i glukozy.

Są one łatwo przyswajalne przez organizm, nie obciążając serca. Ciekawostką jest, że miód spadziowy i nektarowy znacznie różnią się od siebie. Nektar jest zbierany bezpośrednio z kwiatów, natomiast zbierana przez pszczoły spadź jest wydzieliną zostawianą na liściach przez mszyce. Miód spadziowy jest jednak zdecydowanie bardziej bogaty od nektarowego w biopierwiastki i enzymy, oraz witaminy z grupy B. Dzięki temu lepiej działa na stawy, skórę i drogi oddechowe.

Pszczeli pbyłek składa się z męskich komórek rozrodczych. Jest to zarazem produkt o największych wartościach odżywczych dla człowieka. Pyłki poprawiają kondycję organizmu, mają korzystny wpływ na układ krążenia, utrzymują prawidłową masę ciała, dbają o wątrobę, drogi żółciowe i serce, reguluje ciśnienie krwi i poziom cukru u osób z problemami cukrzycowymi.

Pszczeli kit, popularnie zwany propolisem potęguje działanie antybiotyków , aby wzmocnić ich działanie przeciwko opornym drobnoustrojom chorobotwórczym. Hamuje rozwój wirusów grypy i żółtaczki zakaźnej. Jest zalecany w niedoborach żelaza, wspomaga leczenie chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

Pokarm larw i młodych pszczół zwany pierzgą powstaje w wyniku fermentacji pyłku kwiatowego. Działa antybakteryjnie i bakteriostatycznie.

Mleczko pszczele, czyli pokarm, którym pszczoły robotnice karmią swoje larwy i pszczołę matkę, jest stosowane u pacjentów z miażdżycą, wysokim ciśnieniem krwi i schorzeniami obwodowych naczyń krwionośnych, czyli hemoroidów i zapalenia żył.

 

Amiterapia jest metodą znaną od wieków w medycynie niekonwencjonalnej i ludowej

 

Jad pszczeli ma działanie przeciwzapalnie i hamuje wzrost komórek nowotworowych, jednak najczęściej stosowany jest u osób z alergiami, wspomaga leczenia ran pooperacyjnych i u pacjentów ze schorzeniami reumatycznymi.

Interesującą formą terapii miodem jest apipuktura, wykonywana oczywiście pod nadzorem lekarza. Zabieg ten polega na wprowadzeniu jadu pszczelego pod skórę poprzez użądlenie owada lub zastrzyk, ma zastosowanie przede wszystkim w chorobach reumatycznych. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do używania jadu pszczelego jest uczulenie na tę substancję.

Korzyści płynące z apiterapii

Terapia miodem i leczenie produktami pszczelarskimi niewątpliwie korzyści, wśród których warto wymienić te najważniejsze:

 • Wsparcie terapii medycyny konwencjonalnej całkowicie naturalnymi produktami
 • Dużą dostępność produktów i relatywnie niską cenę leczenia miodem i produktami pszczelimi
 • Szeroki wachlarz, zarówno leczniczy i profilaktyczny zastosowań apiterapii

UWAGA! Apiterapii najlepiej poddać się tylko w przypadku, gdy pacjent ma do czynienia z lekarzem, który o odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu do leczenia miodem i doskonale zna zastosowanie poszczególnych produktów pszczelich.

Chemioterapia

0
Chemioterapia

Kiedy jest wskazana i jak się najlepiej przygotować do jej wykonania?

Czym jest chemioterapia?

Chemioterapia jest jedną z metod leczenia wykorzystywaną w zwalczaniu chorób nowotworowych, oraz chorób wywołanych przez pasożyty i drobnoustroje. W zależności od stadium zaawansowania raka, może być terapią podstawową lub wspomagającą chirurgię onkologiczną lub radioterapię. W kuracji chemicznej stosowane są leki cytostatyczne, dostarczane do organizmu na kilka sposobów: domięśniowo lub dożylnie. Zadaniem farmaceutyków jest zniszczenie komórek rakowych i zapobieganie rozwijaniu się nowotworów.

Rodzaje chemioterapii

Biała chemioterapia jest mało agresywnym rodzajem terapii pacjentów onkologicznych, który polega na podawaniu bleomycyny. Ten lek nie powoduje toksycznego działania na szpik kostny.

Czerwona chemioterapia koncentruje się na podawaniu leków z grupy antracyklin dożylnie. Niestety, ma on toksyczne działanie na serce. Chemia czerwona jest wskazana jest przy leczeniu białaczki, nowotworów piersi, gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, oraz schorzeniach układu krwionośnego.

Chemioterapia żółta opiera się na trzech cytostatykach: 5-fluorouracylu, cyklofosfamidu, metotreksatu. Są to środki stosowane głównie jako leczenie uzupełniające w terapii nowotworów piersi.

Chemia platynowa, inaczej cisplatyna, jest to nieorganiczny związek platyny o działaniu cytostatycznym. Wskazaniem do terapii platynowej jest m.in. leczenie bardzo zaawansowanego lub przerzutowego raka jąder, nowotworów jajników, pęcherza moczowego oraz zaawansowanego raka płuc.

Przebieg chemioterapii

Lekarz prowadzący ustala indywidualny schemat cykli dla każdego pacjenta. Kuracja ma zwykle formę kilkudniowych sesji. Następuje po przerwa regeneracyjna, wspomagająca odbudowę zdrowych komórek leczonego narządu. Terapia może być prowadzona zarówno w domu, przychodni, ambulatorium albo szpitalu.

O wyborze miejsca decyduje stan chorego oraz zakres przyjmowanych leków. Po pierwszej chemii konieczny jest krótki pobyt w szpitalu, aby monitorować przebieg reakcji organizmu na kurację. Kuracja farmakologiczna oddziałuje niezwykle intensywnie na komórki rakowe, dlatego możliwe pogorszenie samopoczucia po chemioterapii świadczy o nadwrażliwości organizmu na stosowane leczenie.

Chemioterapia

Dolegliwości występujące związane ze stosowaniem chemii, m.in. nudności, zaparcia, biegunka, wypadanie włosów prowokują pytanie, jak przetrwać chemioterapię? O efektach i przebiegu kuracji niejednokrotnie decyduje nastawienie chorego. Pozytywne myślenie i optymizm oraz wsparcie rodziny mogą wpłynąć na przyspieszenie powrotu do zdrowia.

Wskazania do rozpoczęcia chemioterapii

 • obecność komórek nowotworowych w orgazmie,
 • niszczenie mikroprzerzutów,
 • możliwe zastosowanie po zabiegach chirurgicznych, w celu całkowitego usunięcia komórek rakowych,
 • zatrzymanie wzrostu dalszych komórek nowotworowych,
  choroby wywołanej przez pasożyty i drobnoustroje, m.in. zarażenie nicieniami, wągrzyca,
 • zmniejszenie masy guza w pierwszym etapie terapii skojarzonej przed zabiegiem chirurgicznym.

Przeciwwskazania do chemioterapii

 • podeszły wiek pacjenta,
 • wczesny stopień zaawansowania nowotworu, kiedy można jeszcze stosować inne terapie,
 • przeciwwskazania internistyczne,
 • ciąża oraz karmienie piersią,
 • nasilenie niekorzystnych objawów po chemioterapii uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie pacjenta,
 • brak zgody chorego.

Jak się przygotować do chemioterapii?

Ponieważ chemioterapia jest bardzo wyniszczająca dla organizmu, należy zadbać o jego prawidłowe nawadnianie oraz lekkostrawną dietę. Przed rozpoczęciem kuracji konieczne jest poinformowanie lekarza o rodzaju przyjmowanych leków, ograniczenie spożywania alkoholu oraz zaprzestanie palenia i ostawienie innych używek.

Warto mieć także na względzie nieco gorsze samopoczucie po chemii i wcześniej poprosić bliskich o ewentualne zorganizowanie transportu do szpitala lub pomoc w opiece nad dziećmi, czy w obowiązkach domowych.

Korzyści z chemioterapii

Chemioterapia oddziałuje intensywnie na cały organizm i dociera do najodleglejszych miejsc, niszcząc napotkane po drodze komórki nowotworowe. Kuracja stosowana samodzielnie lub w połączeniu z inną metodą leczenia onkologicznego, sprawia, że z roku na rok wzrasta liczba pacjentów powracających do zdrowia po ciężkich chorobach.

Chiropraktyka

0
Chiropraktyka

Jak się do niej przygotować i kiedy należy ją wykonać?

Co to jest chiropraktyka?

Chiropraktyka jest jednym z rodzajów niekonwencjonalnych terapii medycznej, skupiającej swoją uwagę na problemach układów mięśniowo-szkieletowego i nerwowego oraz wpływie tych zaburzeń na ogólny stan zdrowia pacjenta i jego samopoczucie. Najczęściej stosowana i największe korzyści przynosi stosowana w leczeniu dolegliwości nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, w tym bólów kręgosłupa, szyi, karku, stawów rąk i nóg oraz bólów głowy.

Najczęściej stosowaną metodą terapii chiropraktycznej jest korekcja kręgosłupa. Celem takiego zabiegu jest przywrócenie stawom prawidłowej mobilności lub ograniczenie ich nadmiernej ruchomości, spowodowanej przebytym urazem lub kontuzją. Poprzez ucisk lub nastawę uszkodzonych stawów i tkanek w obrębie kręgosłupa, terapeuta, który ukończył kurs chiropraktyki, wspomaga leczenie pacjenta łagodząc ból i napięcie mięśni i pozwalając tkankom prawidłowo się goić.

Rodzaje innych metod leczenia stosowanych razem z chiropraktyką

Leczenie chiropraktyczne doskonale łączy się niekiedy z innymi metodami leczenia niekonwencjonalnego. Zalicza się do nich między innymi:

 • leczenie ciepłem i zimnem, czyli termoterapia,
 • stymulację impulsami elektrycznymi,
 • techniki relaksacyjne,
 • ćwiczenia rehabilitacyjne,
 • doradztwo dietetyczne,
 • odpowiednią suplementację.

Przebieg chiropraktyki

Pierwsza wizyta w gabinecie chiropraktyka trwa zwykle od 30 do 60 minut. W tym czasie terapeuta musi zapoznać się z problemami pacjenta oraz jego historią medyczną. Należy wtedy opowiedzieć chiropraktyk-owi o wszystkich doświadczanych negatywnych reakcjach organizmu, oraz o ewentualnych zdrętwieniach, mrowieniach, osłabieniu i innych występujących problemach z nerwami.

Po zebraniu dokładnego wywiadu medycznego chiropraktyk przechodzi do badania fizycznego pacjenta, w skład którego wchodzi przede wszystkim badanie zakresu ruchomości kręgosłupa. Terapeuta może też przeprowadzić inne badania, np. sprawdzić ciśnienie krwi czy wykonać prześwietlenia rentgenowskie, aby w pełni przygotować pacjenta do zabiegów. Wszystkie te czynności mają odpowiedzieć na pytanie, co powoduje dolegliwości, na które uskarża się pacjent.

Leczenie zaczyna się najczęściej już podczas pierwszej lub drugiej wizyty. Chiropraktyk może poprosić pacjenta o położenie się na specjalnym stole do masażu, gdzie przeprowadzi manipulację kręgosłupa. Najczęściej wykonuje się ją rękami. Obejmuje ona przemieszczenie stawów kręgosłupa na ich właściwe pozycje, przy pomocy ich delikatnych ucisków. Często tą procedurę nazywa się „nastawianiem” . Jest stosowana w celu wyprostowania kręgosłupa. Chiropraktyk może też stosować inne metody, takie jak masaż lub inne działania na tkankach miękkich. W czasie którejkolwiek z tych trerapii terapii nie powinno się odczuwać żadnego bólu.

Warto również wiedzieć, że przez kilka dni po chiropraktyce u niektórych pacjentów może występować uczucie zmęczenia, zesztywnienia, a nawet ból. Jest to spowodowane przystosowywaniem się ciała do jego nowego ustawienia, może to zająć trochę czasu.

Chiropraktyka

Wskazania do zastosowania chiropraktyki

Leczenie chiropraktyczne jest najbardziej skuteczne w trzech przypadkach:
podostrych bólów kręgosłupa, jednak trwających 3 miesiące lub mniej,
nawracających i przewlekłych, chronicznych bólów kręgosłupa,
bólów pleców.

Przeciwwskazania do chiropraktyki

Nie powinno się obejmować terapią chiropraktyczną osób:

 • ze złamaniami lub chorych na nowotwory kości,
 • w zaawansowany stadium artretyzmu,
 • chorych na infekcje kości i stawów,
 • w przypadku poważnej osteoporozy (rozrzedzenia kości).

Jak się przygotować do chiropraktyki?

Przez rozpoczęciem terapii chiropraktyk musi poznać dokładną historię medyczną i styl życia pacjenta, dlatego wcześniej należy przygotować informacje dotyczące:

 • przebytych wcześniej urazów i chorób,
 • obecnych problemów zdrowotnych,
 • przyjmowanych leków,
 • stylu życia,
 • diety,
 • nawyków związanych ze snem,
 • rodzajów aktywności i ćwiczeń fizycznych,
 • doświadczanego stresu psychicznego,
 • stosowanych używek (alkoholu, narkotyków, tytoniu).

Korzyści płynące z wykonywania chiropraktyki

Zdania na temat chiropraktyki są podzielone. Naukowcy i lekarze analizowali jej skuteczność w eliminowaniu bólów pleców, kręgosłupa, bólów ramion, a także są pomocne w leczeniu astmy, fibromialgii oraz bólów głowy. Większość tych badań skupia się na bólach odcinka lędźwiowego kręgosłupa i wskazuje, że manipulacja kręgosłupa może przynieść znaczne korzyści ludziom z tą dolegliwością.

Badania z 2010 roku potwierdzają, że terapia chiropraktyczna może pomóc nie tylko w przypadku bólów pleców, ale również bólów migrenowych, bólów kręgosłupa, a także chorób stawów górnych i dolnych kończyn.

Równocześnie wskazuje się, że terapia chiropraktyczna nie pomoże w przypadku zaawansowanej astmy, nadciśnienia i bóli menstruacyjnych. Nierozstrzygnięta natomiast pozostaje kwestia skuteczności chiropraktyki w leczeniu fibromialgii, bólów środkowego odcinka kręgosłupa, zespołu napięcia przedmiesiączkowego i rwy kulszowej.

Choreoterapia

0
Choreoterapia

Kiedy jest wskazana i jakie są jej korzyści?

Czym właściwie jest choreoterapia?

Choreoterapia (z greckiego choreia – taniec, therapeuein – leczyć, opiekować się) to terapia poprzez taniec, która pozwala przepracować nawet te szczególnie trudne emocje. Podobnie jak arteterapia czy muzykoterapia, taniec terapeutyczny jest polecany we wspieraniu działania psychoterapii. Terapię prowadzi dyplomowany choreoterapeuta, lekarz z odpowiednim wykształceniem kierunkowym do leczenia ruchami tanecznymi, a jego rola polega na zachęceniu do uczestniczenia w zajęciach w grupie i jej wspieranie.

Metody choreoterapii

Psychoterapia tańcem i ruchem okazują się pomocne w diagnozie, profilaktyce i terapii osób narażonych na przewlekły stres i ze złożonymi problemami wymagającymi psychoterapii.

Muzyka, która zachęca do wykonywania spontanicznych ruchów, pobudza centralny układ nerwowy. Terapia ruchem spontanicznym nie tylko wyzwala endorfiny, dając poczucie zadowolenia, ale też poprawia koordynację nerwowo-mięśniową i harmonizuje ruchy pacjenta z rytmem oddechu i bicia serca.

Choreoterapia

W zależności od rodzaju muzyki do której tańczą uczestnicy zajęć, terapeuta może wprawić tańczących w radosny nastrój, zdziwienie czy zadumanie. Uczestnicząc w tańcu terapeutycznym, pacjent wykonuje improwizacje taneczno-ruchowe, dzięki czemu coraz lepiej rozumie i poznaje swoje ciało, a jednocześnie znajduje upust swojej negatywnej energii.

Wskazania do zastosowania choreoterapii

 • Unikanie wyrażania własnych emocji i ich tłumienie, dające objawy np. w przygarbionej sylwetce
 • Schorzenia psychosomatyczne
 • Doświadczenie traumatycznych przeżyć lub ciężkiej choroby własnej, np. nowotworu
 • Zafałszowany obraz własnego ciała charakterystyczny dla osób z zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia)
 • Zaburzenia lękowe lub stany depresyjne
 • Unikanie bliskości i kontaktów fizycznych, lęk przed zaufaniem innym, zaburzenia osobowości – charakterystyczne np. dla DDA (dorosłych dzieci alkoholików)
 • Przewlekły stres
 • Wewnętrzne konflikty emocjonalne

Przeciwwskazania do choreoterapii

Z tańca terapeutycznego może skorzystać każdy potrzebujący pacjent. Na zajęciach spotkamy nie tylko ludzi młodych, w sile wieku, ale też seniorów, a nawet osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich i niepełnosprawne.

Z zajęć korzystają zarówno panie, jak i panowie. W terapii tańcem najważniejsze jest jednak bycie w grupie i całkowita swoboda wykonywanych ruchów, która uwalnia mnóstwo energii i daje wiele radości uczestnikom.

Korzyści z choreoterapii

 • Uwrażliwienie na potrzeby nie tylko własne, ale również innych
 • Nabycie umiejętności swobodnego wyrażanie emocji z szacunkiem dla uczuć innych osób
 • Nauka współpracy w grupie
 • Nabycie zdolności do przewidywania konsekwencji własnych zachowań
 • Radzenie sobie z negatywnymi emocjami I przepracowanie ich
 • Zwiększenie świadomości własnego ciała
 • Praca z emocjami – uzyskanie zdolności do rozpoznawania, kategoryzowania i nazywania własnych uczuć
 • Komunikacja i interakcja z innymi członkami grupy choreoterapeutycznej

ZOBACZ TEŻ