Zapomniane zawody – czy twój do nich należy? 

0
688
warsztat

Praca, tak samo jak wszystkie etapy społeczne zmienia się wraz z upływem lat. To co było kiedyś niezbędnym zawodem, dzisiaj staje się zapomnianym reliktem przeszłości. Dzisiaj przybliżymy się nieco bliżej tematowi, jakim są zapomniane zawody. Jesteście ciekawi? Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://wlaczsienaprzyszlosc.pl/zapomniane-jakie-sa-i-czy-twoj-tez-do-nich-dolaczysprawdz/

Jakie zawody należą do zapomnianych? 

Na początku powinniśmy zacząć od określenia czym właściwie są zapomniane zawody. Są to bowiem zawody, które dzisiaj wydają się być zupełnie niepotrzebne i których już nie wykonuje nikt lub jedynie garstka specjalistów z pasji. Niektórych z nich już nie ma, a niektóre są u schyłku swojego istnienia. Dlatego też zapomniane zawody nazywa się często ginącymi zawodami. Niezależnie od tego jak się je nazywa, ich cechą jest to, że coraz mniej osób je wykonuje. 

Nie przestają one Do obecnego rozwoju technologicznego i zapotrzebowania. Bardzo często są to prace fizyczne, ale nie tylko. Kto obecnie pracuje jako telegrafistka lub maszyno pisarz? Chociaż umiejętność pisania na maszynie jeszcze kilkanaście lat temu była uczona w technikum, to dzisiaj zawody to odchodzą w niepamięć. 

Nie oznacza to jednak nie takie zawody są bezużyteczny i nie ma na nich zapotrzebowania. Wszystko zależy od specyfiki. Nie zamieniliśmy się jeszcze w świat, gdzie technologia opanowała wszystko, dlatego popyt na niektóre ginące zawody mimo wszystko nadal jest. Nie stanowi to jednak głównego motoru napędowego gospodarki, a są to bardziej niszowe, wyspecjalizowane dziedziny. 

Zapomniane zawody, które jeszcze funkcjonują 

Do tej pory funkcjonują kowale. Nadal wytwarzają podkowy czy gwoździe, ale bardzo często wykonują zbrojenia z metalu na przykład na poręcze do schodów czy bramy wejściowe do ogrodu. Kołodziej to zawód zapomniany jednak, nikt inny, jak on wytwarza okucia beczek, dekoracje oraz specjalne tanie. Do popularnych ginących zawodów możemy zaliczyć też kamieniarza. Główne zadanie w jego pracy to obróbka płyt nagrobkowych, a na nie popyt nigdy nie zniknie. 

Najpopularniejszym ginącym zawodem jest rymarz. Jego praca polega na wytwarzaniu sprzętu jeździeckiego takiego jak siodła, uprzęży czy lejce. Często współpracuje też ze stadionami i szkołami jeździeckimi. Ręcznie wykonywane przez rymarza sprzęty do jazdy konnej osiągają wysokie ceny. 

Zobacz też: http://pelnakorzysci.pl/jezyk-biznesowy-czy-wplywa-na-relacje-i-samopoczucie-w-pracy/