Czym kierować się, kupując 55-calowy telewizor?

0
1290
Czym kierować się, kupując 55-calowy telewizor?

Producenci elektroniki, zasypując nas reklamami swoich urządzeń, często posługują się nie do końca zrozumiałymi dla wielu osób określeniami. Jedną z najczęściej pojawiających się fraz jest „telewizor 55 cali”. Wystarczy przejrzeć ofertę jakiegokolwiek sklepu, by znaleźć tam na przykład telewizor Sony czy Samsung 55 cali. Co to właściwie oznacza, że telewizor ma 55 cali? Wartość „55 cali” odnosi się do przekątnej ekranu – 55 cali wynosi około 140 cm. Co powinno mieć wpływ na decyzje podejmowane przy zakupie takiego telewizora?

Przekątna telewizora a rozdzielczość ekranu

Gdy mowa o przekątnej ekranu, należy także koniecznie wspomnieć o innym parametrze telewizora, jakim jest rozdzielczość wyświetlacza. Rozdzielczość to inaczej wymiary wyświetlacza podane w pikselach. Standardowe dostępne na rynku rozdzielczości to: Full HD (1920×1080 pikseli), Ultra HD (na poziomie konsumenckim to ten sam szczebel, co 4K – 3840×2160 pikseli), a od niedawna także 8K (7680×4320 pikseli). Te ostatnie jednak są na ten moment poza zasięgiem finansowym Polaków, ze względu na kilkudziesięciotysięczną cenę, dlatego wspominamy o nich w formie ciekawostki. Dlaczego jest to tak ważne? Jeżeli pikseli jest stosunkowo mało, tak jak na przykład w przypadku Full HD („tylko” 10 milionów), to na dużym wyświetlaczu będą one miały większy rozmiar. Oznacza to gorszą jakość obrazu. Dlatego kupując taki telewizor, na przykład Panasonic czy Samsung 55 cali, należy raczej celować w większe rozdzielczości, jeżeli nie chce się być zawiedzionym jakością obrazu. Oczywiście wiąże się to automatycznie z większymi kosztami. Na przykład telewizor Samsung 55 cali Ultra HD będzie droższy niż odbiornik tej samej wielkości z wyświetlaczem o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Urządzenie o takim rozmiarze ze standardem 4K można znaleźć na rynku już za około 4 tysiące złotych.

Telewizor 55 cali z zakrzywionym ekranem

Dzisiejsze telewizory to cała masa nowinek technicznych, jedna z nich jednak najbardziej rzuca się w oczy. Chodzi o zakrzywiony ekran. Czy kupno telewizora z zakrzywionym ekranem na przykład Samsung 55 cali, jest warte rozważenia?

Głównym zadaniem krzywizny, jaką nadają producenci elektroniki wielu modelom telewizorów, jest zwiększenie poczucia głębi obrazu. Co więcej, taki telewizor wydaje się większy niż jego odpowiednik z płaskim wyświetlaczem. Zakrzywiony ekran gwarantuje także większą ostrość kolorów oraz klarowność obrazu. Wadą z pewnością jest to, że treści wyświetlane na takim ekranie trzeba oglądać ze ściśle określonej odległości, by osiągnąć oczekiwany widok – spojrzenie na zakrzywiony wyświetlacz pod kątem może zniekształcić obraz.

Telewizor 55 cali z pewnością jest godnym uwagi rozwiązaniem, jeżeli mamy tylko wystarczająco dużo miejsca w naszym salonie czy sypialni. Na pewno podniesie on komfort oglądania. Paleta produktów jest bardzo szeroka – wystarczy wpisać na przykład Panasonic czy Samsung 55 cali w popularnej wyszukiwarce, by otrzymać wiele interesujących nas wyników.