Czym są buty profilaktyczne? Czy warto nosić je cały czas?

0
1218
Czym są buty profilaktyczne

Buty profilaktyczne – kojarzymy je często z topornym obuwiem ortopedycznym, choć w rzeczywistości są to zupełnie inne rodzaje butów. W przeciwieństwie do butów profilaktycznych, ortopedyczne są przepisywane przez lekarza, a niewłaściwie dobrane mogą nam nawet zaszkodzić. Z kolei buty profilaktyczne – zgodnie z nazwą – mają na celu zapobieganie chorobom układu ruchu, a ich najważniejszą funkcja jest zapewnianie komfortu.

Czy każde wygodne buty to obuwie profilaktyczne?

Wygodne buty są ważnym elementem dbania o zdrowie stóp, ale nie zawsze wygoda równa się profilaktyce. Wiele rodzajów butów sportowych jest wygodnych w konkretnych zastosowaniach, jednak nie nadają się do długotrwałego stania lub chodzenia – i odwrotnie, buty profilaktyczne nie sprawdzą się w uprawianiu sportu. Warto więc zawsze dobierać buty do konkretnych zastosowań.

Buty profilaktyczne najczęściej są zaprojektowane specjalnie z myślą o konkretnym podłożu, często twardym i śliskim – takim, jakie jest spotykane w szpitalach czy kuchniach w restauracjach. Z tego powodu największym zainteresowaniem cieszą się właśnie wśród personelu medycznego i pracowników gastronomii. Są to wygodne buty do stania lub poruszania się na krótkich dystansach, ale niewiele osób decyduje się na takie obuwie do chodzenia po ulicach.

Gdzie kupować buty profilaktyczne?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup butów profilaktycznych, warto nabyć je w sklepach sprzedających obuwie od sprawdzonych producentów, np. https://pantofelek-sklep.pl/pl/obuwie-profilaktyczne. Mamy wtedy możliwość upewnienia się, że posiadają odpowiednie atesty i właściwości pozwalające bezpiecznie wykorzystywać je do długotrwałego noszenia. Warto też skonsultować z pracownikami sklepu, jaki model sprawdzi się w naszym wypadku – najpopularniejsze są różnego rodzaju klapki lub drewniaki, ale istnieją także inne rodzaje butów profilaktycznych. Czasem dobrym pomysłem może być też zastosowanie odpowiedniej wkładki, ale nie zawsze w pełni zastąpi ona funkcje specjalnie zaprojektowanego buta.