Po czym rozpoznać świńską grypę

0
1261
grypa
fot. pixabay.com

Świńska grypa jest chorobą, która jeszcze do niedawna wzbudzała przerażenie i niepokój u wielu z nas. Zapewne nadal traktujemy ją jako spore zagrożenie dla naszego zdrowia i życia jednak z racji kolejnych groźnych chorób i wirusów sam wirus  wywołujący tą chorobę czyli A/H1N1 nie wzbudza już tak bardzo negatywnych emocji jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/rozpoznac-objawy-swinskiej-grypy/

Choroba ta jak sama nazwa wskazuje jest typowo odzwierzęca.  Jej ogniska były wykrywane zazwyczaj na dużych farmach hodowlanych gdzie jednocześnie przebyło wiele osobników, które kolejno ulegały zarażeniu.  W momencie stwierdzenia pierwszych objawów chorobowych  całe stado musiało zostać likwidowane.

Mimo dużej czujności i prowadzenia działań prewencyjnych dochodziło bardzo często do zakażenia pośród ludzi. Z  racji tego, że choroba ta pochodzi od zwierząt nasz organizm nie jest na nią uodporniony a dodatkowo może dochodzić do różnego typu mutacji, co wpływa jeszcze bardziej na zagrożenie naszego zdrowia i życia.

Objawy tej choroby są bliźniaczo podobne do większości objawów znanej nam grypy. Wysoka gorączka, ogólne osłabienie, powracające bóle mięśni i stawów. Tendencja do szybszego zmęczenia, bóle gardła, katar.

W przypadku stwierdzenia takich właśnie objawów najlepiej udać się do lejarza specjalisty, który zleci stosowane badania i testy na obecność wirusa A/H1N1.

Jak dochodzi do zarażenia

Zarażenie wirusem świńskiej grypy może następować na wielu sposobów. Najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą. Zarazić możemy się drogą kropelkową, poprzez dotykanie przedmiotów używanych przez osoby zarażone, pice z tej samej butelki lub też używanie tych samych sztućców. Do zarażenia może dochodzić również wtedy gdy nosiciel wirusa nie przejawia żadnych objawów chorobowych. Dla tego zalecana jest szczególna ostrożność i zachowanie szczególnych środków bezpieczeństwa sanitarnego w sytuacji gdy znajdujemy się na obszarze gdzie mogły występować przypadki świńskiej grypy.

Leczenie

Przebieg leczenia określany jest przez lekarza i ma najlepszą skuteczność jeżeli otrzymamy właściwą diagnozę. Poza leczeniem farmakologicznym, ważne jest aby dużo wypoczywać i jak najczęściej nawadniać organizm.

Przeczytaj też: http://pelnakorzysci.pl/stres-przyczyna-wrzodow-zoladka/