Domowe sposoby na hemoroidy

0
2962
Domowe sposoby na hemoroidy

Pomimo tego, że domowe sposoby walki z hemoroidami bywają efektywne, nie należy zaniedbywać wizyt u lekarza. Specjalista który zaplanuje Ci kurację na kilka tygodni (w niektórych przypadkach czas leczenia może wydłużyć się do kilku miesięcy). Dzięki zaleceniom specjalisty i własnej konsekwencji, unikniesz zabiegu chirurgicznego.

Naturalne sposoby na hemoroidy przynoszą rezultaty jedynie gdy stosuje się je w początkowym stadium choroby. Kiedy schorzenie już się rozwinie, mogą wspierać farmakologiczne metody terapii.

Pierwszy niepokojący sygnał który powinien zaniepokoić pacjenta to swędzenie okolic odbytu. Objawom może towarzyszyć sącząca się wydzielina, która stwarza środowisko sprzyjające rozwojowi odczynów zapalnych i alergicznych w tych wrażliwych okolicach.

Jeśli zauważalny jest nawet niewielki ślad krwawienia podczas wizyty w toalecie, najwyższy czas wybrać się do lekarza. Zdarza się, że wewnątrz kanału odbytniczego puchną żyły. Tworzą się wówczas tworzą się hemoroidy wewnętrzne. Natomiast, gdy obrzęk powstaje w okolicach otworu odbytu mamy do czynienia z hemoroidami zewnętrznymi. Czasem zdarzy się, iż występują one równocześnie.

Hemoroidy – jakie leki przynoszą ulgę?

Większość leków na hemoroidy dostępnych jest bez recepty. Potrafią skutecznie ograniczyć dyskomfort chorego, zahamować rozwój guzków.

Niektóre środki, np.: czopki doodbytnicze, wykazują działanie przeciwbólowe i antyzapalne, ale istnieją też preparaty antybakteryjne. Te ostatnie zmniejszają opuchliznę lub zatrzymują krwawienie. Wiele z nich to środki pochodzenia roślinnego, ekstrakty m.in. z kasztanowca, arniki czy nagietka, a nawet z pączków topoli. Na ogół jeden środek, np. maść na hemoroidy, zawiera kilka rożnych połączonych substancji.

Dzięki temu taki środek ma coraz szersze spectrum działania. To potęguje efekty kuracji. Diosmina pomoże również zahamować krwawienie i rozluźni napięcie występujące w ścianach żył, a hydrokortyzon – podobnie jak wspomniane ekstrakty roślinne – ograniczy ogniska zapalne choroby. Jeśli pacjent szuka ulgi w bólu i swędzeniu, powinien sięgnąć przy dobroczynną cynchokainę.

Neomycyna pomoże zwalczyć zakażenia, natomiast różnorakie preparaty z zawiesiną bakterii i produktów przemiany materii wpłyną korzystnie na odporność skóry.

Hemoroidy u kobiet w ciąży i dzieci

Jest to przypadłość z którą często borykają się kobiety w ciąży. Wtedy należy zadbać o regularne wypróżnianie. Gdy świąd jest nieprzyjemny, należy przemywać okolice odbytu dedykowane kobietom w ciąży. Kiedy zaobserwujemy pierwsze krwawienia, ukojenie przyniosą okłady z herbaty.

Jej liście są bogate w tzw. kwas taninowy, który świetnie zabliźnia i goi niewielkie rany. Pamiętaj, że w czasie ciąży nie powinno stosować się nasiadówek, jednak można wspomagać się krótkimi, ciepłymi kąpielami. Hemoroidy po porodzie stanowią niestety częstą przypadłość, a wynika ona z długotrwałego parcia.

Ich pojawianiu się sprzyjają zaparcia. W połogu starajmy się im zapobiegać, np. przez spożywanie produktów obfitujących w błonnik, picie dużej ilości płynów, unikanie ziaren wysoko przetworzonych występujących głównie w białym pieczywie oraz przez regularną aktywność fizyczną. Jeśli spostrzeżesz pierwsze symptomy, możesz skorzystać z dostępnych w aptece leków i preparatów.

Jednak przed ich zastosowaniem uprzednio zasięgnij opinii lekarza, zwłaszcza, przy karmieniu piersią. Na pewno ulgę przyniosą też okłady z oczaru lub kory dębu oraz nasiadówki z kory dębu.

Hemoroidy występują również u dzieci, zwłaszcza tych genetycznie obciążonych genetycznie ryzykiem pojawienia się schorzenia. Leczenie przebiega podobnie jak u pacjentów dorosłych. Jednak gdy zauważymy niepokojące objawy u swego malucha, koniecznie powinniśmy to skonsultować się z pediatrą. U najmłodszych pacjentów mogą one oznaczać współistnienie innych chorób, które mogą dodatkowo zaogniać zmiany.4

Hemoroidy – leczenie domowe przynosi ukojenie

Jeśli skutki hemoroidów chcemy złagodzić nasiadówkami, pamiętaj, by nie trwały one zbyt długo. Maksymalnie do 10 min. Należy przygotować je w wodzie o temp. do 40 st. C., do której dolewamy wywar z kory dębu, rumianku albo nadmanganian potasu. Następnie siadamy w niej z podkurczonymi nogami. Skuteczne bywają też inne mieszanki ziołowe.

Domowe sposoby na hemoroidy

Sprawdzają się również ciepłe kąpiele z olejkiem eterycznym np.: lawendowym, z jagód jałowca, rozmarynowym bądź cytrynowym. Ulgę przyniosą też okłady z lodu lub ugotowanej cebuli z odrobiną oliwy.

Wspomniana wcześniej herbata też bywa pomocna. Niektórzy też ratują się przemywaniem chorych miejsc chusteczkami moczonymi w kojącym wyciągu z rumianku, aloesu czy nagietka.

W walce z hemoroidami można wspierać się wieloma domowymi sposobami, na pewno złagodzą one dolegliwości i pomogą pacjentowi przetrwać najtrudniejszy czas. Nigdy nie zapominajmy jednak jak ważna jest fachowa opinia specjalisty. Tylko on trafnie oceni, które leczenie będzie najbardziej skuteczne, lub czy należy wdrożyć kolejne środki. Nie zaniedbujmy i nie odkładajmy na później wizyty lekarskiej. Jest to najistotniejszy punkt na drodze pacjenta do powrotu do zdrowia.