Jak radzić sobie z problemami skórnymi?

0
1915
Jak radzić sobie z problemami skórnymi?

Choroby skóry powodują znaczny spadek pewności siebie, szczególnie jeżeli występują na twarzy czy w innych widocznych miejscach. Jeżeli po zastosowaniu leków czy kosmetyków dostępnych bez recepty stan skóry się nie poprawia, należy udać się do dermatologa, ponieważ być może będzie trzeba wdrożyć leczenie za pomocą środków na receptę.

Kiedy do dermatologa?

Nie należy czekać aż problemy skórne staną się naprawdę poważne. Na przykład w przypadku trądziku osób dorosłych można udać się do lekarza już wtedy kiedy zauważymy, że twarz posiada liczne zaskórniki, które widać szczególnie pod światło. To postać trądziku, która już kwalifikuje się do leczenia, a jeżeli to zostanie zaniedbane, małe niedoskonałości mogą przerodzić się w krostki.

Podobnie jest ze zmianami, które swędzą, pieką czy łuszczą się, szczególnie na większej powierzchni skóry. Mogą być to choroby przewlekłe, których stan tylko będzie się pogarszał bez wizyty u specjalisty, jakim jest dermatolog. Lekarz z kolei wdroży leczenie, które być może pomoże zahamować postęp choroby.

Jak wybrać dermatologa?

Najlepiej postawić na kogoś z polecenia. Jeżeli rekomendująca osoba będzie miała podobny problem skórny, który udało się opanować, jest szansa, że w kolejnym przypadku tak się uda. Trzeba jednak pamiętać, że każda choroba jest inna i nie zawsze to, co skuteczne w jednym przypadku, okaże się takie w innym.

Dobry dermatolog to taki, który próbuje połączyć różne metody leczenia z holistyczną wiedzą na temat organizmu człowieka, czyli bierze pod uwagę nie tylko lekarstwa, ale także pyta o dietę czy stresujące wydarzenia w życiu. One mogą mieć wpływ na choroby skóry. Specjalista powinien też stopniowo przechodzić od leków słabszych po silniejsze.

Jak długo trzeba chodzić do dermatologa?

Zazwyczaj trzeba się nastawić na co najmniej kilka miesięcy leczenia. Jedna wizyta w większości wypadków nie pomoże. Czasem choroba skóry jest tak nasilona, że trzeba wracać do lekarza całymi latami, szczególnie jeżeli ma ona charakter nawracający.

To prawda, że leczenie chorób skórnych to przewlekły proces, nieraz wymagający sporych wydatków, jednakże na pewno warto podjąć ten wysiłek i zacząć tak wcześnie, jak t jest tylko możliwe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki