Czy Polacy mieszkający w Norwegi mają szansę na kredyt hipoteczny

0
1269
Czy Polacy mieszkający w Norwegi mają szansę na kredyt hipoteczny

Sytuacja, że wyjeżdżamy do pracy za granicę chyba nikogo już nie dziwi. Kiedyś wyjazdy miały głównie cel zarobkowy i trwały kilka miesięcy, do kilku lat. Kiedy uzbieraliśmy potrzebna kwotę lub taką, która była dla nas zadowalająca, wracaliśmy do kraju. Jednakże obecnie coraz częściej decydujemy się na przeniesienie całego naszego życia do innego kraju, w tym chociażby do Norwegi.

Własne cztery kąty

Tak samo jak zrobilibyśmy to w Polsce, również mieszkając kilka lat w Norwegi, zaczynamy zastanawiać się nad kupnem czegoś swojego, a dokładnie mieszkania bądź domu. Mimo lepszych zarobków niż w Polsce, większość mieszkających tam Polaków i tak nie może pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę. Co więcej, ceny są tam dość wysokie, jest bowiem znacznie więcej osób zainteresowanych kupnem, aniżeli mieszkań na sprzedaż.

Jednak z drugiej strony, zakup własnego lokum, wzmagają wysokie ceny wynajmu mieszkań. Opłata dla właściciela wynajmowanego mieszkania jest taka sama, albo i większa, aniżeli rata ewentualnego kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny dla Polaków mieszkających w Norwegi

Tak jak i w Polsce, również norweskie banki stawiają szereg warunków, które musi spełnić kredytobiorca. W przypadku obcokrajowców starających się o kredyt hipoteczny, czyli także nas, Polaków mieszkających w Norwegi, jest to szereg obwarowań.

Aby starać się o kredyt hipoteczny w Norwegi musimy posiadać:

– nieskazitelną historię kredytową,

– stałą umowę o pracę oraz stabilne zarobki (wysokość wnioskowanego kredytu nie może być wyższa niż pięciokrotność rocznych zarobków),

– aktualny paszport,

– zeznanie podatkowe za poprzedni rok,

– stałe zamieszkanie w Norwegi oraz związany z tym, stały numer personalny,

– 15-procentowy wkład własny (jeśli nie mamy oszczędności na wkład własny ratunkiem może być dla nas kredyt z gminy).

Oczywiście są to podstawowe kryteria, a każdy bank może zmienić je na swoje potrzeby.

Przepisy te obowiązują obecnie do czerwca 2019 roku. Nie wykluczone więc, że coś może niebawem zmienić się na korzyść potencjalnych kredytobiorców.

Kto pomoże nam z kredytem

Wiele słyszy się o tym, że w Norwegi przyznanie kredytu nie zależy od banku, a od konkretnego doradcy. Dlatego jeśli staramy się o kredyt hipoteczny warto skorzystać z wiedzy i pomocy konsultantów https://localmarket.no/pl . Z pomocą pośredników pracujących w Norwegii dużo szybciej sfinansujesz zakup swojej nieruchomości. Nie tylko doradzą, ale również przeprowadzą Cię przez cały proces kredytowania. Wieloletnia współpraca z lokalnymi bankami na trenie całej Norwegii to szansa dla Ciebie na uzyskanie indywidualnie dopasowanego kredytu. Skoro w zasięgu naszej ręki są konsultanci https://localmarket.no/pl , którzy posiadają wiedzę na temat kredytów oraz znają praktyki poszczególnych banków, warto to wykorzystać i już za kilka chwil cieszyć się z nowego mieszkania czy domu. Co więcej pomoc ta pozwoli nam uniknąć ewentualnych nieporozumień co do treści umowy, jeśli nie znamy biegle języka.