Laserowe zamykanie pękniętych naczynek

0
2837
Laserowe zamykanie pękniętych naczynek

Na czym polega ten zabieg i kiedy należy go wykonać?

Laserowe zamykanie naczynek jest to zabieg leczniczy wykonywany przy użyciu lasera medycznego, który znajduje swoje zastosowanie w dermatologii estetycznej. Za pomocą tej metody usuwa się rozmaite znamiona naczyniowe. Największą popularność jednak zyskało zamykanie uszkodzonych naczynek na nogach oraz na twarzy.

Laser do zamykania naczynek – rodzaje laserów

Nie istnieją jednoznaczne i uniwersalne schematy użycia lasera, dlatego każda jednostka chorobowa wymaga użycia innego rodzaju fal. Do usuwania skórnych zmian naczyniowych przeznaczone są następujące rodzaje laserów :

  • KTP, czyli laser potasowo-tytanowo-fosforanowy. Urządzenie nowej generacji o modulowanym czasie impulsu, przez co mniej gwałtownie dochodzi do odparowania krwi oraz sklejania śródbłonka naczyń.
  • Nd-Yag – urządzenie wykorzystuje kryształ neodymowo-itrowo-glinowo-granatowy. Jest to rodzaj lasera diodowego
  • PDL (pulsacyjny laser barwnikowy)- urządzenie starszej generacji, stworzone specjalnie do usuwania znamion naczyniowych.
  • IPL ( Intensywne Pulsacyjne Światło) – podczas zabiegu wytwarzana jest wiązka rozproszonych promieni świetlnych o różnej długości. Dzięki temu światło jest niespójne i zdolne jest dotrzeć do naczyń krwionośnych w różnych warstwach skóry. Metoda szczególnie polecana przy czerwonych pajączkach widocznych gołym okiem.
  • VPL – urządzenie emituje przefiltrowane wiązki światła o szerokim spektrum. Są one selektywnie pochłaniane przez skórę. Laser, w zależności od długości emitowanych fal znajduje zastosowanie m.in. w usuwaniu drobnych naczynek oraz usuwaniu przewlekłego rumienia.

Laserowe zamykanie naczynek – przebieg zabiegu

Wizyta w specjalistycznym gabinecie kosmetycznym rozpoczyna się od wykonania testu skórnego, określającego najbardziej optymalną dla pacjenta wiązkę lasera. Sam zabieg usuwania naczynek nie jest bolesny i nie jest czasochłonny. W trakcie naświetlania laserem może pojawić się delikatne uczucie ukłucia lub ciepła, a po kuracji może wystąpić miejscowy obrzęk skóry oraz strupki.

Aby usunąć niewielkie pajączki, zwykle wystarczy jeden zabieg. W przypadku sporej ilości zmian konieczne bywa wykonanie kilku serii. Jak laser działa na naczynka? Energia świetlna emitowana podczas zabiegu zostaje pochłaniana przez hemoglobinę znajdującą się w poszerzonych naczynkach.

Dochodzi do fototermolizy, czyli zniszczenia tkanki za pomocą ciepła wytworzonego przez laser na skutek przyjęcia energii świetlnej. Pod wpływem tej energii woda znajdująca się w uszkodzonej tkance odparowuje, a ścianki naczynka po wyschnięciu obumierają. W niedługim czasie pajączek usuwany zostaje samoczynnie.

Laserowe zamykanie naczynek można wykonać w przypadku:

  • Teleangiektazji skórnych
  • Naczyniaków rubinowych; punktów rubinowych
  • Wenulektazji kończyn dolnych – drobnych żylaków
  • Naczyniaków gwiaździstych
  • Plam naczyniowych typu czerwonego wina; naczyniaków płaskich
  • Zaników pstry siateczkowatych barwnikowych skóry twarzy i szyi zwanych poikilodermią Civatte’a. Jest to siateczkowata pigmentacja, która zwykle występuje na bocznych partiach skóry.

Przeciwwskazania do laserowego zamykanie naczynek

  • Ciąża
  • Padaczka
  • Cukrzyca, choroby wirusowe i bakteryjne
  • Mechaniczne uszkodzenia skóry, skłonność do bliznowacenia
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi oraz stosowanie leków obniżających krzepliwość
  • Przyjmowanie pochodnych witaminy A, leków sterydowych
  • Świeża opalenizna
  • Wszczepiony rozrusznik serca

Jak się przygotować do laserowego zamykania naczynek?

Laserowe usuwanie naczynek musi poprzedzić konsultacja lekarska. Celem wizyty jest bliższe poznanie problemów pacjenta oraz ogólna ocena jego stanu jego zdrowia i samopoczucia. Przed planowanym zabiegiem konieczne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Uzupełnienie płynów zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dzień wcześniej trzeba również zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych oraz intensywnego wysiłku fizycznego.

Laserowe zamykanie pękniętych naczynek

Aby zminimalizować wystąpienie skutków ubocznych, miesiąc przed wizytą zalecana jest całkowita rezygnacja z kąpieli słonecznych oraz solarium, a na kilka dni przed zabiegiem, odstawienie kosmetyków z witaminą C.

Laserowe zamykanie naczynek – korzyści

Zamykanie naczynek laserem skutecznie koryguje rozmaite zmiany skórne z którymi nie radzą sobie inne metody.

Zabieg nie jest objęty ryzykiem powikłań ani niebezpiecznych komplikacji. Sam proces jest bezpieczny i nieinwazyjny.

Dyskomfort podczas zabiegu jest minimalny, a po kuracji pacjent nie wymagana rekonwalescencji.

Błyskawiczna i trwała korekta niedoskonałości cery oraz ogólna poprawa kondycji skóry.
Znacząca poprawa samopoczucia i samooceny pacjenta.