Mieszkanie na własność – polski stereotyp obecny także na Dolnym Śląsku

0
1119
Mieszkanie na własność – polski stereotyp obecny także na Dolnym Śląsku

Od lat jednym z najważniejszych i jak dotąd nierozwiązanych w sposób dostateczny problemów społecznych jest kwestia mieszkaniowa. Sprawa dotyczy przede wszystkim ludzi młodych, bowiem w przypadku wielu z nich uzyskanie kredytu hipotecznego jest niemożliwe, a z kolei powszechnie dostępne w Europie Zachodniej tanie mieszkania na wynajem są w Polsce niemal nieznane.

Dlaczego kupujemy mieszkania?
Nasza powikłana historia i specyficzna mentalność sprawiła, że własny dom czy mieszkanie jest dla większości ludzi absolutnym priorytetem i swoistym azylem, bez którego nie umiemy wyobrazić sobie życiowej stabilizacji. Nawet jeśli decydujemy się na wynajęcie mieszkania, to jest to zawsze w naszym rozumieniu etap przejściowy, a celem ostatecznym pozostaje i tak nabycie jakiejś nieruchomości na własność.
Trzeba jednocześnie zauważyć, że jeśli chodzi o ceny domów czy mieszkań, od dłuższego czasu utrzymują się one na mniej więcej stałym poziomie. Dotyczy to w zasadzie wszystkich rejonów Polski, a Dolny Śląsk i takie miasta, jak na przykład Legnica, nie są tutaj wyjątkiem. Podobnie kształtuje się też ruch na rynku nieruchomości, to jest z reguły od paru lat na tym samym poziomie – nieco większy w dużych miastach, mniejszy na tak zwanej prowincji.

Czasami trzeba wynająć
Nie ulega wątpliwości, że kupno mieszkania, niezależnie od tego, czy jest to Legnica, Wrocław bądź inne miasto Dolnego Śląska, czy też Katowice, Kutno lub Piła, oznacza konieczność posiadania dużych zasobów finansowych. Kredyt hipoteczny jest zatem dla większości społeczeństwa jedynym rozwiązaniem. Rząd uruchamia co jakiś czas rozmaite programy pomocowe skierowane do młodych ludzi, ostatnio jest to program Mieszkanie dla Młodych, które mają ułatwić finansowo kupno własnego lokum.
Jednak ciągle poza zasięgiem programów pomocowych, a nawet możliwości kredytowania przez bank, pozostaje spora grupa młodych ludzi. Są oni z konieczności zainteresowani więc wynajęciem mieszkania od prywatnych właścicieli, jako że państwo ani samorządy nie są zainteresowane, jak już wspomniano, budową tanich mieszkań na wynajem. Jeśli chodzi o Legnicę i okolice, również ceny wynajmu nie odbiegają od krajowych standardów.

Oferty i ceny
Oczywiście w mniejszych miastach potencjalny nabywca lub lokator ma do dyspozycji nieco mniej ofert niż w metropoliach, jednak i popyt jest tutaj zdecydowanie mniejszy. Ale i w takim mieście jak Legnica znajdziemy zarówno ofertę mieszkań deweloperskich w centrum lub na ekskluzywnych osiedlach, jak i nieruchomości z rynku wtórnego, naturalnie po adekwatnie niższych cenach. Rozpiętość nie jest zresztą bardzo duża, za nową nieruchomość zapłacimy około 3500 zł za metr kwadratowy, za mieszkanie z odzysku od 2000 do 3000 zł za metr.
Równie ciekawe mogą się okazać propozycje wynajmu, chociaż w tym przypadku musimy się liczyć z większymi trudnościami w znalezieniu odpowiedniej dla siebie oferty. Poza standardowym szukaniem w serwisach ogłoszeniowych, warto skorzystać z bardziej niekonwencjonalnych metod, jak chociażby serwisy społecznościowe, a nawet tak zwana poczta pantoflowa.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Modernbud

http://www.wypaplani.pl/