Mieszkanie ze zwierzakiem

0
688
Mieszkanie ze zwierzakiem

W wielu domach oprócz domowników często mieszkają również zwierzęta. Najbardziej popularne to pies, kot, papuga, kanarek, rybki, chomiki, myszki, szczury lub króliki. Niektóre z tych zwierząt przyczyniają się do zniszczeń mieszkania i jego wyposażenia, inne niekoniecznie.

Zwierzęta

Pies jest zwierzakiem, który daje najwięcej radości, mówi się nawet, że jest to przyjaciel człowieka. Jeśli mamy go od szczeniaka, to pierwsze miesiące wymagają największego nadzoru. Trzeba pilnować, żeby szczeniak nie „zaznaczał” terenu, żeby nie podgryzał rzeczy, mebli. Jeśli poświęci się odpowiednią ilość czasu na wychowanie psa, to w późniejszych latach będziemy mieli ułożonego zwierzaka. Kot jest stworzeniem, które jak się przyjęło chodzi swoimi drogami i ciężko go tak wytresować, żeby drapaniem nie niszczył mebli, tapicerki. Nawet jeśli zainwestujemy w specjalny drapak, to może się okazać, że dla kota inne wyposażenie mieszkania będzie lepszym drapakiem. Co prawda są koty, które nie dokonują wielu zniszczeń, ale to dosyć rzadkie przypadki. Zwierzątka klatkowe lub akwariowe zdecydowanie mniej niszczą, szczególnie wtedy, gdy nie mają zwyczaju wychodzić poza swoje „domki”.

Zakup mieszkania a zwierzak

Jeśli zakupiliśmy nowe mieszkanie, na przykład w wrocławskiej firmie omegabuildings, to czeka nas nowy etap w życiu. Rodziny i osoby, które posiadały zwierzę na poprzednim mieszkaniu, przeprowadzają się ze swoim ulubieńcem. Z kolei osoby, które wcześniej z jakiegoś powodu nie posiadały zwierząt, mogą rozważać taką decyzję zaczynając nowy rozdział w swoim życiu. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakie zwierzę byśmy chcieli. Jeśli zawsze marzyliśmy o czworonogu, a zakupiliśmy na przykład mieszkanie z tarasem, to taki piesek z pewnością będzie miał dobre warunki do funkcjonowania. Przyprowadzając do mieszkania szczeniaka, dobrze jest go uczyć, żeby jak najmniej szczekał i piszczał i tym samym nie przeszkadzał sąsiadom, szczególnie podczas naszej nieobecności w domu. Jeśli naszym marzeniem był kot, a zakupiliśmy mieszkanie z balkonem, to zanim wypuścimy kota na balkon, warto zainwestować w montaż siatki, która zabezpieczy kota przed upadkiem poza balkon oraz uniemożliwi mu wycieczki do sąsiadów. Dużo łatwiejsza sprawa jest ze zwierzętami trzymanymi w klatce lub akwarium. Jeśli się z nimi przeprowadzamy, to wystarczy znaleźć miejsce, w którym będzie stać ich domek. Zakup mieszkania ma to do siebie, że to od naszej decyzji zależy, czy będziemy posiadać zwierzę. Bardziej skomplikowana sprawa jest przy wynajmie mieszkania.

Wynajem mieszkania

Jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania, to my podejmujmy decyzję, czy w naszym mieszkaniu będzie zwierzak czy nie. W przypadku wynajmu mieszkania musimy się liczyć z wolą właściciela. Wynajmując mieszkanie od prywatnego właściciela lub firmy, takiej na przykład jak wrocławski deweloper kimorent, zanim dojdzie do decyzji o wynajmie, przeprowadzana jest rozmowa i ewentualnie podpisanie umowy. Podczas tej rozmowy właściciel mieszkania chce lepiej poznać osoby, które prawdopodobnie będą zamieszkiwać jego nieruchomość, a wynajmujący chce poznać oczekiwania właściciela. Jeżeli już na tym etapie, którakolwiek ze stron czuje, że coś jej nie pasuje w drugiej stronie, to lepiej wycofać się z dalszej współpracy. Podczas spotkania trzeba uściślić wszystkie szczegóły dotyczące między innymi ceny za wynajem, ewentualnych dodatkowych opłat, ilości osób, które miałyby zamieszkać, częstotliwości wizyt gospodarza, długości czasu zawarcia umowy.

Wynajem mieszkania a zwierzak

Dosyć często w ogłoszeniach podawane są oczekiwania właścicieli mieszkania. Można na przykład spotkać adnotacje, że mieszkanie będzie wynajęte tylko osobom bez nałogów lub bez zwierząt. Wynika to zapewne z faktu, że właściciel dba o mieszkanie i zależy mu na tym, żeby jak najdłużej nie było ono zniszczone, nie miało nieprzyjemnych, zwierzęcych zapachów. A co jeśli nie ma takiej informacji w ogłoszeniu? Warto o to dopytać, ponieważ może się okazać, że będziemy zdecydowani na wynajem, a w ostatnim momencie wyjdzie na to, że właściciel mieszkania nie życzy sobie zwierząt na mieszkaniu. Najczęściej jest tak, że w umowie najmu podane są wszystkie szczegóły, a jeśli właściciel nie pozwala na posiadanie zwierzęcia, to będzie to ujęte w którymś punkcie. Warto jednak dopytać o szczegóły tego zapisu, ponieważ może się okazać, że zakaz posiadania zwierząt dotyczy tylko chodzących po mieszkaniu pupili. Właścicielowi być może nie przeszkadzałoby, żeby wynajmujący posiadali zwierzątko klatkowe lub w akwarium. Jeśli jesteśmy już w trakcie wynajmowania mieszkania i w trakcie trwania umowy wpadlibyśmy na pomysł zakupu zwierzaka, to dobrym posunięciem byłoby skontaktowanie się z właścicielami i dopytanie czy mieliby coś przeciwko takiej decyzji.

Posiadanie zwierzaka jest osobistą decyzją w momencie jeśli posiadamy własnościowe mieszkanie. Inaczej przedstawia się sprawa w wypadku wynajmowania nieruchomości. Jesteśmy wtedy na warunkach ustalonych przez właściciela i niestety może się okazać, że nie toleruje on zwierząt na swoim mieszkaniu. Zawsze jednak warto negocjować warunki, bo może się okazać, że właściciel pójdzie na kompromis. Zapraszamy również do lektury artykułu: Nowe mieszkanie we Wrocławiu – dlaczego warto zainwestować?