Co wybrać do grania? Myszka i klawiatura czy pad?

0
611
Myszka i klawiatura czy pad

Co najlepiej nadaje się do grania? Pad? A może mysz i klawiatura? Co gracz, to inna opinia. Każdy powinien dostosować do własnych potrzeb. Dzisiaj jednak przedstawimy zalet i wady obu rozwiązań i przekonamy się, dla kogo które będzie lepsze.

Pad czy mysz i klawiatura? Co wybrać?

Z góry trzeba zauważyć, że nie da się jednoznacznie orzec, które rozwiązanie jest lepsze. W obu przypadkach można trafić na zwolenników i przeciwników. Sporo osób posiada jedno i drugie i zależnie od rozgrywki korzysta albo z tego, albo z tego. Poza tym często wpływa na to wygoda grania.

Pady bowiem świetnie sprawdzają się w przypadku platformówek, gdy widzimy postać z góry lub z boku. W przypadku strzelanek za to o wiele prościej kieruje się postacią z pomocą myszki i klawiatury. Pozwala to na wykonywanie trudniejszych i bardziej skomplikowanych czynności.

Poza tym klawiatura i mysz wymaga mniejszych zdolności manualnych i jest to wygodniejsze rozwiązanie, z którego można korzystać nawet przez wiele godzin. Pad sprawdza się przy osobach, które już są do niego przyzwyczajone i nie sprawi im problemu wykonywanie trudnych czynności. Jednak trzeba przyznać, że klawiatura i mysz to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego.

Jak wybrać gamepada do gier?

Pady od Microsoft są bardziej dopasowane do kształtu dłoni, dzięki czemu korzystanie z nich staje się o wiele przyjemniejsze. Poza tym są bardziej wytrzymałe, odporne i dobrze wykonane, dzięki czemu świetnie zastępują mysz i klawiaturę. Pady od Sony to także dobrej jakości kontrolery, które działają niezawodnie i sprawdza się podczas długich rozgrywek w wirtualnym świecie.

Jednak podczas wyboru odpowiedniego pada dla siebie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Konstrukcja – kształt powinien być odpowiednio wyprofilowany, dzięki czemu trzymanie go w dłoniach przez długi czas będzie komfortowe
 • Dobre ułożenie gałek i przycisków – pozwoli na większą swobodę kontrolowania postaci i wygodę korzystania

Warto tez zwrócić uwagę na markę. Renomowane firmy oferują bowiem lepszej jakości sprzęt, który jest bardziej dostosowany do potrzeb graczy i spełnia ich oczekiwania.

Zalety padów:

 • Ergonomiczna konstrukcja – zapewnia wygodę korzystania przez wiele godzin. Pozwala na wykonywanie wielu czynności naraz
 • Możliwość dopasowania kontrolera do swoich potrzeb
 • Idealny do platformówek

Wady padów:

 • Trudność sterowania postacią np. podczas strzelanek – trudno jest jednocześnie poruszać postacią i celować, szczególnie gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do gamepada
 • Brak uniwersalności – nie można podłączyć padów do komputera czy do konsol innych firm. Tylko niektóre modele zachowują pełną kompatybilność, ale konieczne jest korzystania z oryginalnych akcesoriów.
 • Konieczność przyzwyczajenia się do pada – nauka korzystania z niego może potrwać przynajmniej kilka godzin.

Jeśli szukasz odpowiedniego pada, sprawdź na TechPolska

Jak wybrać klawiaturą i mysz do gier?

Wybranie idealnej myszki i klawiatury dla siebie także wymaga wspomnienia o kilku kwestiach. Jeśli chodzi o klawiaturę trzeba sprawdzić, jak wygląda rozstawienie przycisków oraz jak uginają się pod wpływem palców. Może to bowiem wpłynąć na komfort długotrwałego korzystania z niej.

W przypadku myszki najważniejszy jest jej ergonomiczny kształt. Dodatkowe przyciski na boku obudowy mogą być zaletą. Dzięki temu zyskujemy możliwość przypisania kolejnych funkcji do niej. Istotny jest też DPI, czyli czułość myszki.

Jeśli zamierzasz grać często wieczorami i nocami, dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie myszki i klawiatury w diody LED. Zapewni to lepszą widoczność przycisków i sprawi, że rozgrywka będzie o wiele przyjemniejsza.

Idealne myszki dla graczy na TechPolska

Zalety klawiatury i myszki

 • Uniwersalność – świetnie ten zestaw współpracuje zarówno z komputerem, jak i platformą gamingową.
 • Dobre rozwiązanie dla początkujących – łatwiejsza nauka obsługi bez względu na rodzaj rozgrywki. Łatwiejsze jest też wykonywanie kolejnych zadań.

Wady klawiatury i myszki

 • Przesuwanie się po blacie – w przeciwieństwie do padów mysz i klawiatura łatwo mogą się przesuwać podczas rozgrywki po blacie biurka. Konieczne może być wtedy zakupienie specjalnej podkładki pod akcesoria

Podsumowanie

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Przeważnie jednak poleca się pady zaawansowanym graczom, a klawiaturę i mysz początkującym i tym, którzy nie korzystali do tej pory z padów. Jak zawsze jednak najlepiej sprawdzić obie opcję i wybrać tę, która bardziej będzie nam odpowiadać.