Na czym opierały się rewolucje przemysłowe?

0
1320
Na czym opierały się rewolucje przemysłowe?

Rewolucja przemysłowa to proces gwałtownych zmian społecznych, gospodarczych, a przede wszystkim – technologicznych. Wiąże się z przełomem, który kompletnie zmienia dotychczasowe zasady produkcji. Obecnie, jesteśmy w trakcie czwartej rewolucji przemysłowej, zwanej też Industry 4.0 lub po polsku – Przemysł 4.0.

Wiek pary

Maszyna parowa i mechaniczne krosno tkackie całkowicie odmieniło proces produkcji. Nie jest to może rewolucja o takim technologicznym poziomie zaawansowania, jak Przemysł 4.0, ale jak na XVIII wiek – była całkowitym przełomem w produkcji.

W tym okresie produkcja w małych manufakturach i zakładach rzemieślniczych została zastąpiona przez maszyny napędzane siłą pary wodnej. Była to pierwsza wielka rewolucja przemysłowa, która całkowicie odmieniła oblicze tej dziedziny.

Wiek elektryczności

Prąd elektryczny był pierwszym krokiem w kierunku Przemysłu 4.0. Rewolucja miała miejsce na początku XX w. Przedmiotem, który zmienił oblicze przemysłu było wynalezienie linii produkcyjnej, która była przesuwana przy pomocy prądu elektrycznego.

W tym okresie pojawiło się po raz pierwszy pojęcie produkcji masowej. Produkcja stała się tania, a towary łatwiej dostępne. Rozwój fabryk był ściśle uzależniony od powstawania nowych elektrowni oraz elektryfikacji kolejnych terenów.

Wiek komputerów

Rewolucja miała miejsce w latach 70, czyli około 50 lat temu. Cechą charakterystyczną tego wieku jest zwiększenie znaczenia komputerów, które cyfrowo sterują procesami produkcji.

Procesy produkcji stają się zautomatyzowane, a co za tym idzie – są dużo bardziej wydajne, a towary stają się bardziej powtarzalne i doskonałe. Miało to też wpływ na spadek cen towarów, które od tej chwili były wytwarzane w masowych nakładach, które niejednokrotnie przewyższały popyt na dany asortyment.

Przemysł 4.0

Rewolucja ta rozpoczęła się w 2010 roku i trwa nadal. Polega ona na zanikaniu bariery, która występuje pomiędzy maszynami a ludźmi. Automatyzacja produkcji została wyniesiona na wyższy poziom. Komputery już nie tylko sterują procesami, ale też uczą się podejmować zdecentralizowane decyzje. Jeszcze ważniejsze interaktywna komunikacja w czasie rzeczywistym.

Rewolucja ta podnosi wydajność wszystkich procesów produkcyjnych. Tworzone są systemy i sieci połączeń, które łączą ze sobą wszystkie podzespoły fabryki, od linii produkcyjnej, aż po logistykę i zaopatrzenie. Dzięki temu, zmniejsza się wpływ czynnika ludzkiego na produkcje, a rośnie znaczenie niezawodnych maszyn. Taka tendencja będzie się utrzymywać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać notariusza?
Następny artykułJaką obsługę prawną firm warto wybrać?