Jak wybrać notariusza?

0
1264
Jak wybrać notariusza?

Pomimo tego, że żeby zostać notariuszem trzeba wykazać się ogromem determinacji i być zdecydowanym na tą ścieżkę prawniczej kariery oraz posiadać nienaganną postawę i życiorys, należy pamiętać, że wśród notariuszy, tak jak w każdej profesji, zdarzają się Ci lepsi i gorsi. Nie zawsze najdrożej znaczy najlepiej, a najtaniej najgorzej. Jak więc znaleźć prawnika idealnego?

Czy wybór dobrego notariusza ma jakieś znaczenie?

Głównym zadaniem notariusza jest to, żeby akt notarialny został sporządzony zgodnie z przepisami obowiązującymi w polskim prawie, tak, żeby nie narazić się na utratę możliwości do wykonywania zawodu. Często aspekt tego, czy dla Ciebie akt będzie korzystny zejdzie na dalszy plan. Są jednak tacy, którzy na równi dbają zarówno o interes swój, jak i klienta.

Należy jednak pamiętać, że nawet wśród notariuszy znajdą się ludzie nieuczciwi i nierzetelni, a tacy zwykle są źródłem problemów. Jeśli więc znajdziemy gdziekolwiek choć jedną, negatywną wzmiankę o danym notariuszu nie warto korzystać z jego usług – na rynku jest wiele ofert, więc nie musimy ryzykować i skazywać się na współpracę z kimś, do kogo nie mamy zaufania.

Czym się kierować przy wyborze?

Warto poszukać poleceń i rekomendacji. Można popytać znajomych, ale również, jeśli na przykład planujemy zakup nieruchomości, agentów nieruchomości, z którymi podpisujemy umowę. Często są oni bezcennym źródłem informacji, a nawet mogą się podzielić kontaktem do zaufanego notariusza, z którym pracują od lat.

Ważna jest również cena, jaką dany notariusz pobiera za swoje usługi. Nawet jeśli polecony nam, dobry notariusz posiada wysokie stawki trzeba pamiętać o tym, że zawsze możemy próbować je negocjować. O ile podatki i opłaty sądowe będziemy musieli zapłacić w z góry ustalonej przez przepisy obowiązującego prawa kwocie, o tyle prowizja dla prawnika, który obsługuje naszą sprawę może zostać przez niego zmniejszona.

Na co uważać?

Jeśli notariusz nie chce odpowiadać na nasze dodatkowe pytania i nie ma dla nas zbyt dużo czasu, powinna zapalić nam się czerwona lampka. Zwykle akty notarialne potwierdzają transakcje na wysokie kwoty, decyzje ze skutkami prawnymi, mamy więc prawo do tego, żeby przed przygotowaniem aktu wyjaśnić wszystkie kwestie z nim związane.

Jeśli wybór notariusza nie był zależny od nas i nie mamy do niego zaufania, zawsze warto skonsultować podpisanie dokumentów z innym, znanym nam prawnikiem. Mamy do tego prawo.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl