Pielęgnacja skóry małego alergika

0
3326
Pielęgnacja skóry małego alergika

Ja pielęgnować atopową skórę dziecka?

Skóra stanowi zewnętrzną barierę ochronną organizmu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz niepożądanymi intruzami: bakteriami i wirusami. Dzięki niej zarówno dzieci jak i dorośli są zabezpieczeni przed przegrzaniem, wychłodzeniem albo odwodnieniem organizmu. Czasem jednak pokrywający ją płaszcz lipidowy ulega uszkodzeniu.

Wtedy zabezpieczenie bywa nieskuteczne i możemy być podatni na zewnętrzne czynniki środowiskowe. Problem dotyka wiele podatnych na alergię osób, zwłaszcza chorych na atopowe zapalenie skóry. Jeśli zauważyłaś, że skóra Twojego dziecka uległa nadmiernemu przesuszeniu, jest zaczerwieniona i podrażniona – zastanów się, czy to już nie początki AZS. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować wrażliwą skórę Twojego małego alergika.

Alergia atopowa – co ją wywołuje?

Alergia u dzieci to nie tylko zaczerwienienia czy suchość, ale też z liszaje i nawracające, trudne do wyleczenia infekcje bakteryjne. U źródeł tychże przypadłości z pewnością leży nieszczelny płaszcz lipidowy skóry. Jest to warstwa złożona głównie z łoju wytwarzanego przez gruczoły łojowe, oraz naturalnych tłuszczów naskórka. Gdy Twój maluch przyciska nosek do szyby –zostawia na nim ślad, czyli pozostałość po płaszczu lipidowym.

To on w ochrania skórę przed stanami zapalnymi i podrażnieniem. Jednak u dzieci z alergią skórną powłoka ochronna jest nieszczelna i przepuszcza wiele niepożądanych czynników. Powodują one długotrwałe infekcje. Czasem skłonność do uczuleń jest dziedziczona genetyczne, innym razem wynika z nadmiernego kontaktu z substancją drażniącą, np. domową chemią.

Alergeny czają się niemal wszędzie, aby zaatakować malucha cierpiącego na choroby alergiczne skóry. Mogą znajdować się w kosmetykach do pielęgnacji, mydle, środkach piorących czy konserwujących garderobę. Dlatego powinnaś zadbać, by skóra dziecka została odpowiednio zabezpieczona sztuczną zasłoną lipidową, którą zapewnią jej odpowiednio dobrane środki i preparaty ochronne.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak ochronić dziecko przed alergenami?

Postaraj się zniwelować możliwie jak najwięcej alergenów domowych, np.: kurzu, roztoczy, sierści zwierząt, zarówno jak wyprawionych skór, pierza i piór ptaków (np. w kołdrach i poduszkach) oraz wszelkich alergennych związków chemicznych. Czasem reakcję alergiczną może wywołać również intensywny zapach perfum, dezodorant albo inny aerozol, np. lakier do włosów. Warstwa lipidowa skóry może zostać naruszona także przez kontakt z metalami czy wełną. Nieraz powodem alergii są produkty spożywcze, zwłaszcza bogate w białka, czyli przede wszystkim jajka i mleko zwierzęce. Mogą nas uczulić też produkty zawierające kakao i owoce cytrusowe.

Zadbaj, by ubrania dziecka były przewiewne i wykonane z przyjaznych atopowej skórze materiałów. Świetna będzie bawełna, szczególnie w jasnych kolorach. Ciemne barwniki do tkanin również bywają alergenami. AZS u niemowląt powinno skłonić rozsądnego rodzica do stosowania hipoalergicznych środków piorących. Ubranka powinno się również odpowiednio długo i dokładnie płukać i prasować. Należy również jak najczęściej wietrzyć pościel i pokoje, w których często przebywa dziecko. Należy również zadbać, aby w obecności dziecka AZS nikt nie palił tytoniu.

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, dziecko może również być uczulone na wodę.

Alergię może wywołać sam kontakt z wodą lub z obecnymi w niej substancjami, np. chlorem. Po krótkiej chwili skóra dziecka ulegnie zaczerwienieniu, swędzi lub pokrywa się bąblami pokrzywkowymi. Badacze ciągle próbują rozpoznać mechanizmy powstawania uczulenia, więc trudno je wyleczyć.

Pielęgnacja skóry małego alergika

Wspomaganie kuracji polega głównie na możliwym ograniczeniu kontaktu z wodą oraz na stosowaniu specjalnych zabezpieczających kremów czy emulsji, które ochronią skórę. Pamiętajmy, że malucha z alergią na wodę nie należy zabierać na basen i odpowiednio zabezpieczać przed deszczem. Tak jak w przypadku każdego innego rodzaju uczulenia należy odpowiednio wcześnie zasięgnąć porady dermatologa, który zaordynuje właściwe medykamenty i terapię.

Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne skóry

Rodzice powinni zaopatrzyć domowe łazienki w preparaty zawierające emolienty, czyli środki natłuszczające skórę. Zwyczajne balsamy nie przyniosą ulgi małemu alergikowi. Specjalne substancje pomogą jego skórze tworzyć i odbudowywać powłokę lipidową i chronić ją przed utratą wody. Działanie takich środków to około 4 godziny.

Aplikację emolientów należy odpowiednio często powtarzać, oraz unikać kontaktu dziecka ze zwykłym mydłem. Najlepiej do mycia malucha używać żelu, emulsji lub oliwki zawierających emolientami. Pamiętaj, że kąpiel dziecka z AZS nie powinna trwać dłużej niż 15 min. Należy wykonywać ją tylko raz dziennie, w ciepłej wodzie z emolientem. Następnie po odpowiednim osuszeniu skórę malucha szybko stosujemy środek natłuszczający.

Należy pamiętać, iż stany zapalne wymagają wizyty u specjalisty. Warto te z poświęcić chwilę na edukację dziecka. Nauczmy je, jak unikać sytuacji wywołujących reakcje alergiczne, a wówczas jego życie będzie znacznie łatwiejsze.