Kiedy zrobić test ciążowy – po ilu dniach od stosunku test będzie wiarygodny?

0
5524
Kiedy zrobić test ciążowy – po ilu dniach od stosunku test będzie wiarygodny?

Dowiedz się jak prawidłowo wykonać test ciążowy

Ekscytacja, niepewność, strach i pełne emocji oczekiwanie na wynik – kiedy robisz test ciążowy w Twojej głowie może szaleć mnóstwo różnych myśli. Bez względu na to, czy na ciążę oczekujesz z niecierpliwością, czy ma się ona okazać niespodzianką, gorączkujesz się przed poznaniem odpowiedzi na pytanie, które może wywrócić całe Twoje dotychczasowe życie do góry nogami.

Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

Test ciążowy domowego użytku jest banalnie prosty w użyciu. Działa wykrywając w moczu kobiety podwyższone stężenie hormonu ciążowego, gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jest to hormon produkowany przez łożysko i komórkę jajową po zagnieżdżeniu jej w macicy. Dzieję się to mniej więcej do około 6 dni po zapłodnieniu. Jeśli jesteś w ciąży, poziom hCG gwałtownie się podniesie, a jego stężenie podwoi się po upływie kolejnej doby.

Dlatego gdy zastanawiasz się, po ilu dniach można wykonać test ciążowy, to powinnaś wiedzieć, że najbardziej wiarygodne będzie badanie nie prędzej niż 8 do 9 dni po stosunku.
W warunkach domowych możesz wykonać tylko próbę moczu. Test ciążowy z krwi przeprowadzony może być jedynie w laboratorium. Po jakim czasie można wykryć ciążę pobierając krew? Podobnie i w tym przypadku zaleca się zrobienie pierwszej próby conajmniej po 8 dniach.

Prawidłowe wykonanie testu

Szczegółową instrukcję przeprowadzenia próby ciążowej znajdziesz na ulotce dołączonej do opakowania z testem. Tam też powinny być zamieszczone informacje o tym, kiedy najlepiej wykonać pierwszy test ciążowy. Dokładnie trzymaj się przestawionych tam wytycznych.
Test wykonuje się rano, przy użyciu pierwszego oddanego moczu. Ważne, aby pobrana próbka była możliwie najbardziej świeżą, tylko wówczas będziesz mogła uzyskać wiarygodny wynik.

Dokładność wyniku – od czego zależy?

Precyzja odpowiedzi którą poda nam test, uzależniona jest od kilku czynników. Fałszywy rezultat negatywny może wynikać z:

  • przekroczonej daty ważności testu,
  • nieprawidłowego wykonania,
  • zbyt wczesnej próby,
  • rozcieńczenia moczu, jeśli przed wykonaniem testu wypiłaś zbyt dużą ilość płynów,
  • przyjmowanie pewnych leków, np. diuretyków lub środków antyhistaminowych.

W nielicznych przypadkach test może również wykazać fałszywie pozytywny wynik. Dzieje się tak, gdy:

  • w moczu jest obecne białko,
  • przyjmujesz niektóre leki, w tym środki uspokajające lub nasenne, leki przeciwpadaczkowe.

Błędny wynik testu zdarza się jednak bardzo sporadycznie. Nawet standardowe testy do użytku domowego są bardzo czułe. W przypadku wątpliwości najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne wykonanie testu. Po ilu dniach można wykonać kolejny test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy – po ilu dniach od stosunku test będzie wiarygodny?

Najlepiej przygotuj się do tego po upływie około tygodnia. Gdy wynik będzie się różnił od poprzedniego, lub okaże się pozytywny po raz drugi, udaj się do lekarza ginekologa. Pamiętaj, że dwie kreski zawsze oznaczają ciążę, nawet jeśli ta druga jest bardzo jasna i słabo widoczna. Domowy test ciążowy ma ok 97% skuteczności w potwierdzaniu zapłodnienia.

Czekać, nie czekać?

Wobec możliwości popełnienia ewentualnych błędów pewnie zastanawiasz się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy. Odpowiedź jest prosta. Wykonaj go natychmiast gdy będzie to możliwe, lub poczekaj kilka dni aby mieć więcej pewności. Jeżeli nie dostałaś kolejnej miesiączki, ale minęło dopiero 8 dni od możliwego zapłodnienia, możesz śmiało kupić domowy test. Im wcześniej wykryjesz ewentualną ciążę, tym szybciej poddasz się kompleksowej opiece lekarskiej i będziesz wiedziała, że musisz dbać o siebie z należytą starannością. Od pierwszych dni brzemiennego stanu nie możesz palić papierosów ani sięgać po alkohol czy inne używki. Ważna jest także odpowiednia suplementacja kwasem foliowym, który zapobiega rozwojowi wad cewy nerwowej u płodu.

Życzymy Ci samych pozytywnych wiadomości!