Jakie znaczenie mają kolory Twoich ubrań?

0
3625
Jakie znaczenie mają kolory Twoich ubrań?

Jeśli uważasz, że kolory, które nosisz na sobie niewiele mówią o twoim charakterze, to głęboko się mylisz. Barwy mówią bardzo wiele! Niosą podświadome przesłanie dotyczące Twojej osobowości lub nastroju.

Możesz posługiwać się barwami, aby wywierać określone wrażenie na rozmówcy. Znajomość znaczenia kolorów może ci także pomóc odkryć, jakie emocje i motywacje kierują drugim człowiekiem: twoimi pracownikami, dzieckiem bądź przyjacielem. Oczywiście, nie możemy traktować wyboru kolorów zupełnie deterministycznie.

To, że ktoś zazwyczaj nosi same ciemne ubrania nie musi świadczyć o tym, że jest smutasem. Często artyści noszą się na czarno, gdyż w ich pracach jest mnogość kolorów, i na co dzień wolą wybierać neutralne, skromne barwy dla określenia samych siebie. Z pewnością jednak obserwacja i analiza podstawowych kodów i znaczeń przypisanych barwom może przynieść wiele przydatnych informacji.

Kolor czerwony w zachodniej kulturze jest związany z odwagą, a niekiedy nawet z brawurą. Jest to kolor dla osób, które chcą być zauważone i skupiać na sobie uwagę. W krajach basenu morza śródziemnomorskiego skala barw jest szersza i czerwień nie ma aż takiego znaczenia. W Polsce jednak przyjście na ślub w czerwonej sukni może być zniewagą dla panny młodej, ponieważ osoba w czerwonej sukni może skupiać na sobie zwiększoną uwagę, należną parze młodej.

Biel jest uważana za kolor niewinności, czystości, oraz duchowej siły. Jest to także znak otwartości osoby, która zakłada białe ubrania. Pokazuje ona w ten sposób, że jest niczym czysta karta, nie ma uprzedzeń, ale sama również nie chce być ograniczana. Biel może również sugerować zdystansowanie osoby ją noszącej i podkreślać jej niezależność. Podobne znaczenie ma fiolet, w kulturze chrześcijańskiej jest on jednak traktowany jako jedna z barw żałobnych.

Żółty i pomarańczowy to kolory optymizmu, radości i ciepła. Są określane mianem kolorów kontaktowych. Zwłaszcza żółty, który jest barwą symbolizującą chęć kontaktu i nawiązania relacji. Pomarańczowy jest idealnym kolorem dla osób, które pragną odzyskać życiową pogodę ducha.

Osoby, które cenią poczucie bezpieczeństwa, lubią klasyczne rozwiązania i harmonię, lub takie, które chcą być odczytywane jako stabilne i godne zaufania, powinny wybierać kolory ziemi: Będą to brązy, ciemna zieleń, czerń, ciemna żółć.

Jakie znaczenie mają kolory Twoich ubrań?

Natomiast osoby, które pragną wykreować swój wizerunek na bardziej otwarty i dynamiczny powinny łaszczyć jasne, pastelowe barwy lub czerń z krzykliwymi, kolorowymi dodatkami.

Wskazówki

* Kolory takie jak granatowy, szary i ciemnoniebieski są barwami kompetencji. Warto jest ubrać się na szaro, jest on bowiem zgaszonym odpowiednikiem koloru żółtego. I tak samo jak żółty jest barwą kontaktu i relacji. Sprawia on także, że jesteśmy postrzegani jako osoby inteligentne i kompetentne.

Uwaga!
* Brąz jest postrzegany jako kolor ubogich, dlatego lepiej nie ubierać się na brązowo planując ważne spotkania biznesowe z kontrahentami.