Popularny od tysiącleci Agat

0
2043

Kamienie szlachetne to przyjaciele każdej kobiety. Natura jest bardziej szczodra, niż chcemy to widzieć. Oprócz kamieni szlachetnych oferuje całą gamę minerałów naturalnego pochodzenia w kolorach niespotykanych i konsystencji przyjemnej dla zmysłu dotyku. Biżuteria z kamieni półszlachetnych zachwyca kolorem i designem ograniczonym jedynie przez wyobraźnię projektanta.

Znany od Starożytności

Agat nazwę wziął od rzeki płynącej na Sycylii. Dawniej zwana Achates w swym korycie kryła skarby. Od niepamiętnych czasów ludzie wydobywali z jej dna kamienie, które po przełamaniu mieniły się koncentrycznymi kręgami. Rzymianie poznali wartość kamieni dających się szlifować i sprzedawać jako biżuteria dla bogatych patrycjuszy w całym imperium rzymskim. A koraliki z agatu rozprowadzano po najdalszych krańcach ówczesnego, znanego podróżnikom kupcom, świata.

Chociaż imię wziął od nazwy geograficznej, Grecy dla niego mieli w swoim języku słowo, które na nasz język tłumaczy się jako dobry. Wierzono w jego czarodziejskie właściwości i konstruowano z agatu talizmany na szczęście i dla ochrony.

Do dziś tradycje wielu narodów i praktyki chiromancji przechowują wierzenia w niebywałe moce minerału.

Piękno agatów zawarte jest w ich soczystych i niepowtarzalnych barwach. Kolorach, które są zasługą wrostków innych minerałów, dających im przeróżne barwy.

Szczególne miejsca

Wylęgarnią agatów są geody. Konkrecje mineralne powstające jako puste przestrzenie, w których znajdują się skupiska mineralne tworzące niesamowite barwne wzorce. Składają się z przekładańców mineralnych. Kolejne warstwy zmieniającej kolor substancji otaczają jądro kawerny lub skalnej buły.

Agat jest odmianą krzemianu o nazwie chalcedon. Powstanie wielobarwnych kręgów spowodowane było prawdopodobnie procesami krystalizacyjny w roztworze krzemionki. Barwne nacieki powstawały w wyniku okresowych wpływów pigmentu, które zabarwiał reagujący żel. Minerały z tego powodu mają różne zabarwienie, zależne od otaczających je skał, w których zawarte były rozpuszczalne w wodzie związki chemiczne. Choć podstawowa substancja jak w chalcedonie jest szaro-kremowa, spotyka się agaty w kolorze różowe, czerwone, brązowe, zielone lub czarne.

Z pewnością z powodu procesów w jakich powstały minerały, z łatwością można je trwale zabarwić.

Piękne okazy minerału można podziwiać i nabyć na stronie manzuko.com

Odmiana agatu

Agaty w biżuterii mają szerokie zastosowanie i wykorzystuje się ich szerokie spektrum rodzajów. Oto krótki przegląd dostępnych odmian minerału:

  • agat ognisty – bardzo rzadka odmiana; można ją spotkać jedynie na kontynencie północnoamerykańskim,
  • agat forteczny – wyglądem przypomina oglądaną z góry starą fortecę i jej mury obronne z bastionami,
  • onyks – dwubarwna odmiana agatu; w strukturze na przemian ułożone są warstwy białe i czarne,
  • agat mszysty – minerał w jednym kolorze, dlatego odmawia mu się nazwy agatu; ale czy słusznie?
  • agat warstwowy – powstaje w szczelinach innych minerałów; tworzy niezwykle symetryczne struktury,
  • agat dendrytowy – przez prześwietlona strukturę minerału przebijają rysunki przypominające wyglądem fantastyczne drzewa lub paprotniki, stąd nazwa,
  • agat muszkowy – wrostki tworzą rysunek przypominający siedzące stadami muchy,
  • agat oczkowy – wewnątrz konkrecji znajduje się układ koncentrycznych kręgów.

Do czego dziś wykorzystuje się agat?

Najczęstszym jego zastosowaniem jest zdobnictwo. Po pocięciu na plastry i symetrycznym obrobieniu brzegów może służyć do inkrustacji mebli.

Z odmian jednobarwnych toczy się kule, które tworzą naszyjniki, bransolety lub różańce.
Stosuje się je w technice pozłotniczej do polerowania powierzchni poddawanych pozłacaniu.
Mało znane zastosowanie, to przemysł precyzyjny, ale nie tylko. Agaty służą jako elementy wag i łożysk.

Gemmy pełne uroczego kolorytu

We wszystkich obserwatorach agaty wzbudzają zachwyt. Każdy z wymienionych rodzajów kamieni po przycięciu i poddaniu obróbce wywołuje pozytywne emocje. Wykonuje się z nich piękną biżuterię, która zachwyca i zachęca do noszenia.