Problemy z karmieniem piersią – jak sobie z nimi radzić?

0
1715
Karmienie piersią

Karmienie piersią zapewnia dziecku odpowiedni wzrost i jest interesujące dla zdrowia. Dzięki karmieniu piersią między wami składa się także wyjątkowa więź. Natomiast karmienie naturalne nie zawsze jest usłane różami. Jest też dolegliwości. Kobiece mleko jest nie tylko elementy odżywcze, konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka, a również przeciwciała i inne substancje, które zwiększają odporność dziecka i wspierają jego niedojrzały system immunologiczny. Są to m.in. limfocyty zwiększające stopień przeciwciał, makrofagi, które niszczą zarazki, oraz cenna immunoglobulina sekrecyjna SigA, która zabezpiecza malucha przed alergią pokarmową. To zatem niemowlęta karmione piersią rzadziej mają kolkę, łapią katar i przeziębiają się. Mniej jest wśród nich wypadków zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Rzadziej zapadają na zapalenia układu oddechowego i moczowego czy choroby układu pokarmowego – i w niemowlęctwie, jak i później. Jako nastolatki nie mają problemów z próchnicą, mniejsze jest też u nich ryzyko nastąpienia otyłości i cukrzycy. Pewne analizowania pokazują, że dzieci karmione piersią są większy iloraz inteligencji, lepiej uczą się psychicznie i społecznie.

Karmienie piersią służy mamie

Karmienie piersią jest dobre również dla ciebie, ponieważ pomaga po porodzie wrócić do formy. Gdy dziecko ssie pierś, twoje ciało wytwarza oksytocynę. To hormon, który powoduje właściwe obkurczanie macicy. Jest on także wpływ na system nerwowy – powoduje odczucie błogości i szczęścia. Humor zapewne poprawi ci także fakt, że karmienie dziecka przyspiesza zmniejszenie wagi i odzyskanie dawnej figury. Przed ciążą twoje dzienne zapotrzebowanie na energię wynosiło ok. 2000 kcal. Niemowlę „wyciągnie” z ciebie każdego dnia ok. 700 kcal. To będziesz chudła, chociażby jeśli zaczniesz jeść więcej. Współczesna medycyna odkryła jeszcze inne zalety naturalnego karmienia piersią – zmniejsza ono ryzyko wystąpienia u kobiety groźnych chorób: raka piersi i jajnika oraz osteoporozy.

Problemy z karmieniem piersią - jakie mogą się pojawić

 

Karmienie piersią – jak to działa

Jeśli dziecko zacznie ssać pierś, pobudzi twoje nerwy czuciowe, co będzie sygnałem dla mózgu, aby wydzielił prolaktynę. Hormon tenże pobudza pęcherzyki mleczne do tworzenia pokarmu. Zatem tak ważne dla właściwej laktacji jest systematyczne przystawianie malca do piersi, bez dopajania czy dokarmiania. Im częściej dziecko będzie ssało, tym dobrze mleka wyprodukuje twój organizm. Wraz z prolaktyną uwalniana jest oksytocyna, która obkurcza mięśnie oplatające pęcherzyki i przewody mleczne, co umożliwia wypływanie mleka z piersi. Pierwsze mleko, które pojawia się w piersiach zaraz po porodzie, to tzw. siara. Jest to gęsta substancja zawierająca mnóstwo elementów uodporniających. Siara szybko ustępuje miejsca mleku, jakie jest bardzo rozwodnione, natomiast i tak pełne wartościowych substancji: laktozy, tłuszczów, białek, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych. Ssanie to odruch, który dzieci nabywają już w łonie mamy. W pełnie nadaje się on w chwili, gdy zaczynasz przystawiać dziecko do piersi.