Śruby zamkowe – charakterystyka

0
1351
Śruby zamkowe

Co powoduje, że tak dużo osób decyduje się na śruby zamkowe? Warto zauważyć, że mają one różne, niezaprzeczalne zalety. Jakie? Dlaczego śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem są obecnie tak chętnie używane?

Najważniejsze cechy śrub zamkowych

Już na samym początku trzeba zauważyć, że śruby zamkowe powinny spełniać normy DIN 603/ISO 8677/PN 82406. Dlaczego jednak warto decydować się na takie akcesoria? Pamiętajcie, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, Niemiecki Instytut Normalizacyjny oraz Polski Komitet Normalizacyjny przykładają do tematu jakości naprawdę sporą uwagę. Wobec powyższego śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem spełniające te standardy to tak naprawdę klasa sama w sobie. Co trzeba wiedzieć na temat tego typu elementów złącznych? Na pewno to, że posiadają one metryczny rodzaj gwintu. Jeśli natomiast chodzi o klasę własności materiału, to śruby zamkowe występują w trzech różnych wariantach: 4.6, 4.8 i 8.8. Z czego są wykonywane akcesoria tego konkretnego typu? To takie komponenty, jak stal węglowa, stal kwasoodporna A4 i mosiądz. Do produkcji używana jest również stal nierdzewna A2 (INOX) – dzięki temu końcowe komponenty mają rozmaite właściwości. Jakie? To między innymi żarowytrzymałość. To zaś oznacza, że takie akcesoria zachowują swoje właściwości nawet biorąc pod uwagę stosowanie w stosunkowo wysokich temperaturach. Poza tym śruby zamkowe zrealizowane ze stali nierdzewnej są odporne na korozję i mają elegancki wygląd itp. W celu zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zastosowano również ocynk galwaniczny albo ogniowy. To nie wszystko. Fachowcy, którzy stworzyli naprawdę dobrej jakości śruby zamkowe poddawali te akcesoria procesowi oksydowania. Kupując elementy z łbem grzybkowym z podsadzeniem warto zwracać uwagę również na zakres. Od razu warto podkreślić, że jest on zaś zależny od zastosowanego materiału.

Dlaczego są uważane za tak uniwersalne?

Warto podkreślić, że śruby zamkowe są wykorzystywane w wielu różnych sytuacjach. Jakich? Są one używane między innymi do różnego rodzaju konstrukcji wykonanych pieczołowicie z drewna. Tak samo jest biorąc pod uwagę połączenia, które są narażone na bezpośredni kontakt ze skórą. Warto zauważyć, że śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem służą też do skręcania rozmaitych elementów. Jakich? To między innymi ogrodzenia, płoty lub nawet ławki. Nie powinno zatem dziwić, że takie elementy złączne – oferowane przez klasowych producentów – są uważane za wyjątkowo uniwersalne.

Przeczytaj także: www.e-smoczek.pl/sruby-pasowane/