Zaburzenia odżywiania – jakie rodzaje wyróżniamy?

0
1637
Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania jest to bardzo powszechny problem w obecnych czasach. Śmiało możemy nazwać je chorobą psychiczną, która wymaga specjalistycznego leczenia. Zazwyczaj do zaburzeń odżywiania dochodzi w skutek, nawarstwienia wielopłaszczyznowych trudności.

Objawy zaburzenia odżywiania

Anoreksja jest to choroba, która objawia się odmawianiem spożywania pokarmów. W taki sposób osoby chcą osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Osoby, które dopadła anoreksja, zawsze twierdzą że ich masa ciała jest za wysoka, nawet wtedy, gdy ważą sporo poniżej normy.

Podstawową zasadą anorektyków jest ograniczenie kaloryczności posiłków do minimum. Bardzo często chowają jedzenie, wyrzucają je, a wszystko po to żeby nikt się nie zorientował jaka jest ich tajemnica. Mają wyglądać na osoby, które normalnie się odżywają. Mimo to, nie jest trudno rozpoznać anorektyka na ulicy. Ich wygląd mówi sam za siebie. Cechy rozpoznawalne osób chorych na anoreksję to: nadmierna chudość, szczupłość, przemęczenie, wypadanie włosów, osłabienie, bladość i suchość skóry.

Bulimia jest to choroba, która z kolei charakteryzuje się prowokowaniem wymiotów po posiłku. Osoby jedzą, a następnie wywołują wymioty. Nie zawsze są nadmiernie chude, za to często posiadają zajady, ‚zjedzone zęby’ czy nieświeży oddech.

Ortoreksja z kolei, dotyczy osób, które mają obsesję na punkcie zdrowego odżywiania. Wiele osób myśli, że to nic złego. Jednak we wszystkim należy zachować umiar. Gdy go zabraknie dochodzi do problemów, które mogą zawładnąć życiem, mieć wpływ na życie zawodowe, a nawet relacje społeczne.

Przeczytaj też: http://pelnakorzysci.pl/anemia-z-czego-wynika/

Rodzaje zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania dzielą się na zaburzenia specyficzne i niespecyficzne. Do zaburzeń specyficznych należą bulimia, anoreksja, bulimoreksja oraz ortoreksja. Z kolei do zaburzeń niespecyficznych należą kompulsywne objadanie się, zespół przeżuwania, zespół nocnego jedzenia czy anarchia żywieniowa.

Główną przyczyną tych wszystkich zaburzeń odżywiania jest psychika oraz negatywne emocje, które towarzyszą chorej osobie. Bardzo często zaburzeniom odżywiania towarzyszy depresja, nałogi czy uzależnienia behawioralne. Zazwyczaj potrzeba zredukowania swojej wagi jest efektem strachu przed życiem dorosłym.

Źródło: https://www.alandis.pl/