Aparaty ortodontyczne – kiedy się je stosuje i jakie są ich rodzaje?

0
1957
aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny to odpowiedni zgryz. Proste zęby to nie tylko piękny uśmiech, lecz również łatwiejsze dbanie o higienę jamy ustnej oraz efektywniejsze zapobieganie próchnicy oraz paradontozie. Aparat ortodontyczny to nie przykra konieczność, ale moda. Moda niezwykle dobra, bo umożliwia wyprostować zęby, leczy choroby zgryzu oraz często kompleksy. Aparaty ortodontyczne mają dzieci oraz dorośli, a wśród młodzieży cieszą się (szczególnie te zdobione) dużą popularnością. Dziś srebrne czy przezroczyste (z kryształu górskiego) klamerki na zębach nikogo nie dziwią.

Aparat ortodontyczny – kiedy założyć

Dzieciom aparaty stałe zakłada się tylko wówczas, jeśli mają wszystkie stałe zęby. U dorosłych można to zrobić niezależnie od wieku, chociażby po ukończeniu czterdziestki lub pięćdziesiątki (natomiast taki zwyczaj tworzy się w Polsce niezwykle wolno). Bywa natomiast, iż u starych osób sam aparat nie wystarcza, bo wada zgryzu może być wywołana wadliwą strukturą szczęki czy żuchwy. Wówczas niezbędna jest interwencja chirurga, który odpowiednio, ale już operacyjnie, ustawi je w modelowym położeniu. Leczenie ortodontyczne dorosłych powszechnie musi być związane również z zabiegami protetycznymi czy wszczepieniem implantów. Ale często dzięki np. niewielkiemu rozsunięciu ścieśnionych zębów można uniknąć wstawiania sztucznych. Ostatnio, ale nie jest to możliwe w każdym wypadku, wykorzystuje się lingwalne aparaty ortodontyczne, jakich nie widać w buzi chociażby przy największym uśmiechu. Zameczki (nie kaleczą języka oraz nie przeszkadzają przy jedzeniu) zakłada się na zęby od ściany języka. Aparat lingwalny łatwiej starannie oczyścić niż standardowy. Jest również trochę droższy, a o jego założeniu zawsze decyduje specjalista.

dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – typy

Rozróżniamy aparaty ruchome, jak też aparaty stałe.
Aparaty ruchome
Tenże rodzaj aparatu to także przezroczyste nakładki, które chory musi mieć cały czas za wyjątkiem jedzenia oraz szczotkowania. Nakładki są przezroczyste, więc zwiększają komfort noszenia, są praktycznie niewidoczne. Wyniki zależą od sumienności pacjenta, natomiast potrafią być wykorzystywane wyłącznie w małych wadach.
Aparaty stałe
Aparaty ortodontyczne stałe są bardzo modne oraz występują w wielu odmianach. Oto typy aparatów ortodontycznych umieszczanych na stałe:
•aparaty ortodontyczne metalowe standardowe – to najpopularniejszy typ aparatów ortodontycznych stałych, a przez to niejednokrotnie wybierany. Chorzy do wyboru mają aparaty z tradycyjnymi zamkami czy zamkami mini, jakie są mniej widoczne;
•aparaty ortodontyczne tytanowe – przeznaczona dla alergików uczulonych na nikiel;
•aparaty ortodontyczne estetyczne – to aparaty mało widoczne na zębów, powszechnie wybierane przez osoby, które czują dyskomfort połączony z noszeniem tego typu aparatu ortodontycznego. Kolor zamków dopasowuje się do własnego koloru zębów, przez co są niezwykle atrakcyjne oraz nie rzucają się w oczy. Chorzy, jakim zależy na tym, żeby aparat był dyskretny mają do wyboru aparaty ceramiczne, porcelanowe, szafirowe oraz kryształowe. Przy noszeniu tego rodzaju aparatów trzeba wykorzystywać tzw. białą dietę, czyli unikać napojów oraz posiłków, które potrafią odbarwiać ligatury (tzw. gumki ortodontyczne).