Ashwagandha – właściwości i zastosowanie

0
2158

Ashwagandha, potocznie zwana indyjskim żeń szeniem to roślina znana od pokoleń. Już od wieków wykorzystywana jest w medycynie ajurwedyjskiej. Największą rolę odrywają w tym przypadku owoce, a także korzeń. To one wykazują działanie lecznicze. Roślina ta poprawia pracę mózgu. Jest również źródłem energii i sił witalnych. W przypadku mężczyzn wspomaga ona leczenie niepłodności.

Historia Ashwagandhy

Historia Ashwagandhy sięga kilku tysięcy lat wstecz. Witania ospała była wykorzystywana w wschodniej medycynie ludowej. Już wtedy doceniono pozytywny wpływ tej rośliny na ludzkie zdrowie. Początkowo była ona uprawiana na Bliskim Wschodzie, a także w niektórych regionach Indii oraz Afryki. Z czasem pojawiła się ona w wielu innych obszarach świata. Starożytny lud cenił Ashwagandhę w szczególności za to, że pozytywnie wpływała na koncentrację i układ nerwowy. Łagodziła napięcie oraz stres. Ponadto była uznawana za skuteczny afrodyzjak. Współcześnie jest to roślina stosowana na szeroką skalę. Szczególnie często sięgają po nią profesjonalni sportowcy, ale nie tylko.

Właściwości Ashwagandhy

Witania ospała zwana jest królową adaptogenów. Zmniejsza poziom stresu w organizmie, dzięki czemu stajemy się spokojniejsi, a bodźce zewnętrzne nie oddziałują z tak dużą siłą na nasz układ nerwowy. Warto zrozumieć, jak działają adaptogeny. Są to substancje tonizujące układ nerwowy. Redukują one siłę czynników stresogennych. Przykłada się to na niższy stopień stymulacji difosforazyny NADPH, a także niższe zużycie serotoniny przez organizm. Kwas glutaminowy oraz hormony kortyktropowe wytwarzane są w mniejszych ilościach.

Ashwagandha zalecana jest w stanach chronicznego zmęczenia oraz stresu. Skraca czas reakcji, a tym samym poprawia zręczność i refleks. Dodatkowo poprawia wydolność umysłową i psychiczną. Wzmacnia nasz organizm od wewnątrz i przygotowuje go do wysiłku. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Warto również wspomnieć o tym, że roślina hamuje powstawanie wolnych rodników, a tym samym działa odmładzająco. Ashwagandha poprawia krążenie krwi, co przekłada się na m.in. lepszą pracę układu rozrodczego. Ponadto pozytywnie wpływa na libido kobiet i mężczyzn. Zwiększa sprawność i wytrzymałość seksualną.

Więcej o jej właściwościach można przeczytać na stronie polskiego producenta adaptogenów; Mother’s Protect. https://mothersprotect.com/produkt/ashwagandha/

Zastosowanie Ashwagandhy

Ashwagandha stosowana jest zwykle przez sportowców, którzy pragną zwiększyć wydolność swojego organizmu, a tym samym poprawić jakość treningów. Roślina ta często wykorzystywana jest, jako wsparcie w depresji lub stanach lękowych. Obniża poziom stresu dzięki czemu leczenie farmakologiczne może przynieść lepsze efekty. Innym zastosowaniem witani ospałej jest ochrona wątroby oraz układu pokarmowego. Ma ona usunąć z naszego organizmu wszelkie toksyczne związku.

Wielu naukowców twierdzi, że Ashwagandha łagodzi objawy choroby stawów. Mówi się również o tym, że roślina wspomaga leczenie cukrzycy. Obniża ona poziom cukru we krwi, a także hemoglobiny glikowanej. Zwiększa również skuteczność insuliny.