Chiropraktyka

0
2819
Chiropraktyka

Jak się do niej przygotować i kiedy należy ją wykonać?

Co to jest chiropraktyka?

Chiropraktyka jest jednym z rodzajów niekonwencjonalnych terapii medycznej, skupiającej swoją uwagę na problemach układów mięśniowo-szkieletowego i nerwowego oraz wpływie tych zaburzeń na ogólny stan zdrowia pacjenta i jego samopoczucie. Najczęściej stosowana i największe korzyści przynosi stosowana w leczeniu dolegliwości nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, w tym bólów kręgosłupa, szyi, karku, stawów rąk i nóg oraz bólów głowy.

Najczęściej stosowaną metodą terapii chiropraktycznej jest korekcja kręgosłupa. Celem takiego zabiegu jest przywrócenie stawom prawidłowej mobilności lub ograniczenie ich nadmiernej ruchomości, spowodowanej przebytym urazem lub kontuzją. Poprzez ucisk lub nastawę uszkodzonych stawów i tkanek w obrębie kręgosłupa, terapeuta, który ukończył kurs chiropraktyki, wspomaga leczenie pacjenta łagodząc ból i napięcie mięśni i pozwalając tkankom prawidłowo się goić.

Rodzaje innych metod leczenia stosowanych razem z chiropraktyką

Leczenie chiropraktyczne doskonale łączy się niekiedy z innymi metodami leczenia niekonwencjonalnego. Zalicza się do nich między innymi:

  • leczenie ciepłem i zimnem, czyli termoterapia,
  • stymulację impulsami elektrycznymi,
  • techniki relaksacyjne,
  • ćwiczenia rehabilitacyjne,
  • doradztwo dietetyczne,
  • odpowiednią suplementację.

Przebieg chiropraktyki

Pierwsza wizyta w gabinecie chiropraktyka trwa zwykle od 30 do 60 minut. W tym czasie terapeuta musi zapoznać się z problemami pacjenta oraz jego historią medyczną. Należy wtedy opowiedzieć chiropraktyk-owi o wszystkich doświadczanych negatywnych reakcjach organizmu, oraz o ewentualnych zdrętwieniach, mrowieniach, osłabieniu i innych występujących problemach z nerwami.

Po zebraniu dokładnego wywiadu medycznego chiropraktyk przechodzi do badania fizycznego pacjenta, w skład którego wchodzi przede wszystkim badanie zakresu ruchomości kręgosłupa. Terapeuta może też przeprowadzić inne badania, np. sprawdzić ciśnienie krwi czy wykonać prześwietlenia rentgenowskie, aby w pełni przygotować pacjenta do zabiegów. Wszystkie te czynności mają odpowiedzieć na pytanie, co powoduje dolegliwości, na które uskarża się pacjent.

Leczenie zaczyna się najczęściej już podczas pierwszej lub drugiej wizyty. Chiropraktyk może poprosić pacjenta o położenie się na specjalnym stole do masażu, gdzie przeprowadzi manipulację kręgosłupa. Najczęściej wykonuje się ją rękami. Obejmuje ona przemieszczenie stawów kręgosłupa na ich właściwe pozycje, przy pomocy ich delikatnych ucisków. Często tą procedurę nazywa się „nastawianiem” . Jest stosowana w celu wyprostowania kręgosłupa. Chiropraktyk może też stosować inne metody, takie jak masaż lub inne działania na tkankach miękkich. W czasie którejkolwiek z tych trerapii terapii nie powinno się odczuwać żadnego bólu.

Warto również wiedzieć, że przez kilka dni po chiropraktyce u niektórych pacjentów może występować uczucie zmęczenia, zesztywnienia, a nawet ból. Jest to spowodowane przystosowywaniem się ciała do jego nowego ustawienia, może to zająć trochę czasu.

Chiropraktyka

Wskazania do zastosowania chiropraktyki

Leczenie chiropraktyczne jest najbardziej skuteczne w trzech przypadkach:
podostrych bólów kręgosłupa, jednak trwających 3 miesiące lub mniej,
nawracających i przewlekłych, chronicznych bólów kręgosłupa,
bólów pleców.

Przeciwwskazania do chiropraktyki

Nie powinno się obejmować terapią chiropraktyczną osób:

  • ze złamaniami lub chorych na nowotwory kości,
  • w zaawansowany stadium artretyzmu,
  • chorych na infekcje kości i stawów,
  • w przypadku poważnej osteoporozy (rozrzedzenia kości).

Jak się przygotować do chiropraktyki?

Przez rozpoczęciem terapii chiropraktyk musi poznać dokładną historię medyczną i styl życia pacjenta, dlatego wcześniej należy przygotować informacje dotyczące:

  • przebytych wcześniej urazów i chorób,
  • obecnych problemów zdrowotnych,
  • przyjmowanych leków,
  • stylu życia,
  • diety,
  • nawyków związanych ze snem,
  • rodzajów aktywności i ćwiczeń fizycznych,
  • doświadczanego stresu psychicznego,
  • stosowanych używek (alkoholu, narkotyków, tytoniu).

Korzyści płynące z wykonywania chiropraktyki

Zdania na temat chiropraktyki są podzielone. Naukowcy i lekarze analizowali jej skuteczność w eliminowaniu bólów pleców, kręgosłupa, bólów ramion, a także są pomocne w leczeniu astmy, fibromialgii oraz bólów głowy. Większość tych badań skupia się na bólach odcinka lędźwiowego kręgosłupa i wskazuje, że manipulacja kręgosłupa może przynieść znaczne korzyści ludziom z tą dolegliwością.

Badania z 2010 roku potwierdzają, że terapia chiropraktyczna może pomóc nie tylko w przypadku bólów pleców, ale również bólów migrenowych, bólów kręgosłupa, a także chorób stawów górnych i dolnych kończyn.

Równocześnie wskazuje się, że terapia chiropraktyczna nie pomoże w przypadku zaawansowanej astmy, nadciśnienia i bóli menstruacyjnych. Nierozstrzygnięta natomiast pozostaje kwestia skuteczności chiropraktyki w leczeniu fibromialgii, bólów środkowego odcinka kręgosłupa, zespołu napięcia przedmiesiączkowego i rwy kulszowej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoreoterapia
Następny artykułChemioterapia