Co to jest XD?

0
1081
Co to jest XD?

W zorganizowanym dwa lata temu internetowym plebiscycie Słownika Języka Polskiego PWN na „Młodzieżowe Słowo Roku” bezsprzecznie zwyciężyło „XD” (czyli „iksde”). Wiele osób bardzo zaskoczył ten fakt, zwłaszcza że spore grono ludzi, szczególnie dorosłych, nie ma pojęcia, co oznacza zlepek tych dwóch liter. Co to jest XD i skąd się wzięło to dziwne określenie?

Niemal wszyscy współcześni nastolatkowie potrafią bez trudu wyjaśnić, co to jest XD, ponieważ to właśnie oni najczęściej korzystają z tego wyrażenia. Rzeczownik ten, często traktowany również jako partykuła czy wykrzyknik, ma swą genezę w emotikonie, oznaczającej uśmiech. W pewnym momencie zamiast grafiki zaczęto stosować zapis literowy, będący odpowiednikiem obrazka – było to właśnie połączenie liter X i D. Krótko mówiąc – XD oznacza po prostu śmiech, rozbawienie, często wynikające z wyjątkowo niesamowitych, dziwnych, wręcz absurdalnych sytuacji, rzeczy, ludzi czy zjawisk. Słowo to po raz pierwszy pojawiło się zagranicą dość dawno, bo w 2003 roku. W naszym języku XD zagościło jednak dopiero kilka lat temu. Dziś natomiast funkcjonuje w polszczyźnie dość dobrze, czego wynikiem jest wygrana we wspomnianym plebiscycie internautów na „Młodzieżowe Słowo Roku 2017”.

Wiedząc już, co to jest XD, warto także wspomnieć, gdzie najczęściej bywa stosowane. Z pewnością jest to świat wirtualny, a więc wszelkie media społecznościowe, jak Instagram czy Facebook. Ponadto XD bywa używane również w komunikatorach, smsach, a także coraz częściej w języku mówionym (jako „iksde”).

http://www.kobiecosc.pl/