Obróbka CNC to jedna z form obróbki skrawaniem, która wykorzystuje zaawansowane technologicznie maszyny w celu zautomatyzowania procesu produkcyjnego. Za skrótem CNC kryje się angielski termin Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Obrabiarki takie jak frezarki czy tokarki (lub urządzenia łączące funkcjonalność obu maszyn) są wyposażone w mikrokomputer odpowiadający za sterowanie obróbką. Samo skrawanie natomiast jest rodzajem obróbki ubytkowej, która polega na usunięciu zbędnych warstw materiału tak, by pozostała jedynie pożądana forma produkowanego produktu lub jego części.
Zalety i zastosowanie obrabiarek CNC
Najważniejszą zaletą wykorzystania technologii CNC jest umożliwienie zautomatyzowania procesu produkcji. Wykwalifikowany pracownik obsługujący maszyny zaprogramowuje urządzenia tak, by z materiału surowego wykonywały odpowiedni produkt końcowy. Po fazie projektowania następuje etap przetwarzania danych i dopiero na końcu urządzenia przystępują do właściwego procesu produkcji. W tym momencie rola człowieka jest ograniczona do kontroli działania maszyn, nie musi już jak dawniej obsługiwać narzędzi tokarskich czy frezarskich.
Z procesem automatyzacji wiąże się kolejna zaleta obróbki CNC, mianowicie umożliwienie masowej i ciągłej produkcji wytworów na podstawie jednorazowo zaprogramowanych wskazówek. Dzięki wprowadzonym nowoczesnym rozwiązaniom ograniczono nawet problem nadmiernego nagrzewania się maszyn. Są one niezwykle precyzyjne w działaniu, co pozwala na ograniczenie materiału ubytkowego, który traci się podczas obróbki.
Obróbka CNC – kto ja wykonuje?
W związku z powyższymi zaletami obróbki CNC jej zastosowanie jest niezwykle szerokie. Umożliwia bowiem obróbkę nie tylko metali i stopów (stal, aluminium, mosiądz, miedź), ale także drewna, tworzyw sztucznych, a nawet twardych pianek wykorzystywanych na przykład w przemyśle meblowym. Rozwiązanie to stosowane jest w wielu firmach przemysłowych. Jedną z nich znajdziesz tutaj https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka. CNC jest bowiem technologią nieocenioną w wielu branżach; w budownictwie, motoryzacji, energetyce, w przemyśle maszynowym czy też elektronicznym.