Czyszczenie osadników, silosów i separatorów – jak się do tego zabrać?

0
738
Czyszczenie osadników, silosów i separatorów

Ogromne zbiorniki widywane w wielu miejscach to tak naprawdę silosy, służące do przechowywania sypkich i płynnych artykułów. Można śmiało powiedzieć, że są to swego rodzaju magazyny, których zawartość ma bezpośredni kontakt ze ścianami. Z kolei w przypadku osadników, zwanych też odstojnikami, woda oczyszczana jest dzięki osadzaniu się zanieczyszczeń w postaci zawiesin. Podobnie jest z separatorami. Wszystkie wymienione pozycje mają wspólną cechę – trzeba regularnie je czyścić, co nie jest prostym zadaniem. Jak w takim razie się za to zabrać?

Czyszczenie osadników i silosów – czy faktycznie ma znaczenie?

Tak jak na wstępnie było wspomniane, produkty przetrzymywane w silosach mają bezpośredni kontakt ze ścianami. W przypadku zaniedbania, szkodliwe bakterie i zanieczyszczenia osadzające się na nich, negatywnie wpłyną na jakość artykułów. To stanowi spory problem. Ktoś może zastanawiać się, jaka częstotliwość będzie tutaj wskazana. Wszystko zależy od specyfiki składowanych produktów. Jeśli będzie to zboże lub mąka, czyszczenie silosów powinno odbywać się minimum raz w roku. W przypadku, gdy przechowywane artykuły mają w sobie sporo cukru, można spodziewać się, że zdecydowanie częściej będzie trzeba oczyszczać posiadaną powierzchnię. Eksperci twierdzą, że w takiej sytuacji generalne czyszczenie silosów powinno odbywać się co około 2-3 miesiące. Ktoś może pomyśleć ,,Wszystko jasne, ale sprawa dotyczy jedzenia. Skoro przechowuję inne materiały, nie muszę się tym martwić!”. Okazuje się, że niekoniecznie. Konserwacja i regularne usuwanie, choć rzadsze, są wskazane, by przedłużyć żywotność silosów. A co z osadnikami? Tutaj również niezbędne będzie czyszczenie. Bez tego zawiesiny mogą przedostać się do wody, co stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Do kogo zgłosić się po pomoc przy czyszczeniu osadników i silosów?

Zapoznanie się z informacją, że regularne czyszczenie osadników i silosów jest konieczne to jeszcze nie wszystko. Oczywiście jest to pierwszy krok do sukcesu, ale trzeba jeszcze wiedzieć, jak konkretnie się tym zająć. Na szczęście nie trzeba się o to martwić samemu. Wystarczy skorzystać z usług specjalistów zajmujących się tą dziedziną. W internecie swoją pomoc oferują firmy takie jak https://makowskimis.eu/oferta/zbiorniki/, gdzie można znaleźć więcej informacji na omawiany temat. Profesjonalny sprzęt i wszelkie niezbędne pozwolenia to atuty, które musi posiadać wybrany usługodawca.