Czyszczenie mebli ze skóry

0
1043
Czyszczenie mebli ze skóry

Skórzane kanapy i fotele w salonie to nie tylko zwykłe meble do codziennego użytku. To także poważna inwestycja finansowa – meble ze skór naturalnych należą do najdroższych. Wysokie ceny mają również komplety wypoczynkowe pokryte skórami ekologicznymi. Oczywiście dotyczy to skór najlepszej jakości na meblach od najlepszych producentów.
Codzienne użytkowanie mebli powoduje ich zabrudzenie, zagniatanie, wycieranie i w konsekwencji niszczenie. Niebezpieczne są wypadki wylania płynów typu gorąca kawa czy herbata, czerwone wino, soki owocowe. Skóra na meblach nie jest bezpieczna gdy zbliżają się do niej nasi milusińscy uzbrojeni w kredki, długopisy, flamastry. Choć palenie nie jest w modzie, wciąż zdarza się, że na meblach ślady swojego niechlubnego nałogu zostawiają palacze. Czyszczenie mebli skórzanych prędzej czy później stanie się problemem każdego posiadacza takich przedmiotów.
Nowe meble są zazwyczaj fabrycznie zabezpieczone przed zabrudzeniami specjalnymi impregnatami i pastami wcieranymi w lico skóry. Ale gdy ta ochrona z czasem osłabnie i przestanie działać, skóra na meblach staje się zupełnie bezbronna. Jeśli plama lub zabrudzenie jest małe można przetrzeć je ściereczką namoczoną w wodzie z octem. Ocet czyści ale działa odtłuszczająco, więc po osuszeniu wywabianej plamy należy w skórę wetrzeć specjalną pastę, krem do pielęgnacji mebli lub kilka kropelek oleju lnianego. Pocieranie ścierką nie może być zbyt silne, bo można wytrzeć skórę albo doprowadzić do przebarwienia.
Wyczyszczenie całej kanapy trzeba zacząć od szwów i stębnówek, miejsc z pikotami – jeśli takie są. Następnie małymi kawałeczkami należy myć obicie skórzane roztworem wody z octem albo użyć do tego celu mleka. Można również zakupić specjalny środek do mycia skór i rozcieńczyć go w wodzie. Po wysuszeniu skórę należy ochronić przed zesztywnieniem i popękaniem natłuszczając ją specjalnymi preparatami z tłuszczem lub naturalnym olejem lnianym. Jeśli nasze meble są bardzo brudne a konserwacji wymaga nie tylko skóra ale i drewniane elementy, to warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych w czyszczeniu mebli firm.

http://www.przedsiebiorczapani.pl/