DIETA PALEO – DLA KOGO?

0
3046
dieta paleo

Dieta paleo jest to w pewnym sensie powrót do nawyków żywieniowych człowieka paleolitycznego. Jej podstawę stanowią źródła białka, czyli dziczyzna i owoce morza. Dodatkowo tłuszcze nasycone zastępuje się tłuszczami wielonasyconymi i maksymalnie redukuje się węglowodany. Dieta paleolityczna absolutnie nie jest uboga w posiłki, także na pewno nie sprawdzi się u zwolenników głodówek.

Na czym dokładniej polega Paleo Dieta?

Dieta paleo to przede wszystkim sposób odżywiania dla smakoszy mięsa. Posiada on wiele zalet w kontekście profilaktyki takich chorób jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2 czy nowotwory.

zasady diety paleo - czy jest zdrowa

Zasady diety są proste:

  1. Absolutnie całkowicie musimy wyeliminować produkty wysoko przetworzone. Znaczy to, że nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek fast foody. Na przykład takie jak frytki, kebaby i hamburgery. Musimy również zapomnieć o słodkich i słonych przekąskach.
  2. Musimy ograniczyć spożywanie roślin strączkowych zawierających lektyny. To właśnie one przyczepiają się do naszych tkanek oraz jelit. Jest również przyczyną stanów zapalnych w organizmie i wzdęć.
  3. Nie możemy jeść nabiału i przetworów mlecznych. Ponieważ w swoim składzie zawierają kazeinę, gdyż drażni jelita i może powodować stany zapalne w organizmie. Nabiał zawiera też laktozę, a przez większość z nas jest ona po prostu nietolerowana.
  4. Powinniśmy też unikać produktów zbożowych, przede wszystkich tych które zawierają pszenicę. Oczywiście wiemy gluten to zmodyfikowane białko pochodzenia roślinnego. Jest on obecny praktycznie we wszystkich ziarnach zbóż. Nasz organizm nie trawi go zbyt dobrze. Spożywanie produktów bogatych w gluten i skrobię sprawia, że tyjemy i chorujemy.
  5. Z diety koniecznie wyeliminować trzeba cukier. Wyjątkiem jest tylko miód, który można spożywać, ale rzadko.
  6. Podstawą diety PALEO są przede wszystkim: chude mięso, owoce morza, warzywa i owoce.
  7. Dietę Paleo dodatkowo najlepiej jest wzbogacić jajkami, orzechami oraz nasionami. Jednak warto pamiętać, że wszystkie te składniki należy spożywać z umiarem.
  8. Powinniśmy zmniejszyć także ilość spożywanych węglowodanów. Możemy je zastąpić tłuszczami i białkami, które według są o wiele zdrowsze.

Dlaczego właśnie dieta Paleo?

Wyróżnia się trzy poziomy diety paleo. Pierwszy etap diety paleo to sprawdzenie jak nasz organizm zareaguje na zmiany żywieniowe. Na drugim poziomie diety spożywamy trzy posiłki otwarte w tygodniu, na trzecim już tylko jeden w ciągu siedmiu dni. Dieta ta uwzględnia też, możliwość drugiego śniadania, obiadokolację i przekąski. Jednak w diecie Paleo nie chodzi tylko o to jak się żywimy, ale również o aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu.