Dlaczego warto korzystać z usług podologa?

0
1418
Dlaczego warto korzystać z usług podologa

Podologia to dość młoda dziedzina medycyny, która obejmuje diagnozowanie i leczenie chorób stóp. Mimo tego, że zawód podologa wymaga obszernej wiedzy medycznej to jednak podologia nie stanowi żadnej specjalizacji lekarskiej. Jest to głównie nauka o kończynach dolnych, która zajmuje się badaniem tkanek i narządów, z których są one zbudowane.

Czym zajmuje się podolog?

Zadaniem podologa jest rozpoznanie zmian patologicznych w obrębie kończyn dolnych oraz znalezienia ich przyczyny. Specjalista w tym zakresie wykonuje dla pacjenta diagnozę i na tej podstawie dobiera odpowiedni rodzaj terapii.

Podolog w Bydgoszczy zajmuje się leczeniem takich problemów, jak:

  • wrastający paznokieć,
  • kurzajki,
  • pęcherze,
  • stopa cukrzycowa,
  • modzele,
  • odciski i nagniotki,
  • nadpotliwość stóp,
  • grzybica.

Oprócz leczenia różnego rodzaju schorzeń stóp, specjalista zajmuje się także zmianą struktury paznokcia, dzięki czemu może go zrekonstruować albo obciąć. Pomaga również pacjentom dopasować odpowiednią protezę oraz wykonuje opatrunki na stopach i piętach.

Dlaczego warto odwiedzić gabinet podologiczny?

Podczas wizyty gabinecie podologicznym przeprowadzany jest wywiad dotyczący stanu zdrowia i nawyków pacjenta. W niektórych przypadkach już podczas pierwszej wizyty wykonywany jest zabieg podologiczny, który może przynieść natychmiastową ulgę w cierpieniu. Wszystko jednak zależy od konkretnego problemu i zaawansowania patologicznych zmian w stopie.

Na wizytę u podologa w Bydgoszczy warto umówić się zawsze, kiedy widzimy, że na którejś z naszych stóp występują nietypowe zmiany albo gdy odczuwamy ból i trudności z poruszaniem się. Na wizytę do takiego specjalisty powinny wybrać się wszystkie osoby, które mają problem z suchą i pękającą skórą na piętach albo gdy w takich miejscach pojawiły się brodawki, odciski lub modzele.

Kiedy warto wybrać się do podologa z dzieckiem?

Podolodzy wykonują także zabiegi podologiczne u młodzieży, przedszkolaków, a nawet niemowląt. Ważne jest to, aby wybrać się do takiego specjalisty jak najwcześniej, ponieważ pomoże to już na wczesnym etapie wykryć wady stóp, dzięki czemu dziecko ma znacznie większe szanse na ich wyleczenie.

Wśród najczęściej występujących problemów u najmłodszych można wyróżnić wkręcające się lub wrastające paznokcie, brodawki wirusowe, modzele i odciski. W niektórych przypadkach okazuje się, że rodzice niewłaściwie obcinają paznokcie i wtedy podolog doradza jak taką czynność wykonywać we właściwy sposób.

Zadbaj o zdrowie stóp

Bardzo ważne jest, aby przestrzegać usłyszanych rad w gabinecie podologicznym, dzięki czemu zadbamy o własne zdrowie stóp, jak i dzieci. W ten sposób będziemy mogli wyeliminować zarówno problem, jak i jego przyczynę.