Europalety – wszystko, co warto o nich wiedzieć

0
884
Europalety

Palety są niezbędnym elementem wyposażenia każdej firmy zajmującej się magazynowaniem towarów. Znacznie ułatwiają pracę, a co za tym idzie usprawniają cały proces transportowania artykułów. Coraz więcej osób traktuje palety również jako idealne ,,płótno” do tworzenia mebli i dekoracji DIY. Do wyboru są między innymi palety tradycyjne i europalety. Co trzeba o nich wiedzieć?

Europalety – podstawowe informacje

Palety euro można rozpoznać głównie dzięki oznaczeniu ,,EUR” lub ,,EPAL”, które posiadają na boku. W przeciwieństwie do tradycyjnych palet przemysłowych, europalety muszą spełniać konkretne kryteria. Przede wszystkim mogą je produkować i naprawiać jedynie firmy i koleje narodowe europejskich krajów z licencją EPAL. Palety uszkodzone lub naprawione przez zakłady bez licencji nie są już zaliczane do grupy europalet.

Standardowo europaleta ma wymiary 800 x 1200 mm, waży 25 kilogramów i może przenosić towary czterdziestokrotnie cięższe od siebie, bo nawet od 1000 do 1500 kilogramów. Blat i płozy wykonane są z litego drewna, a wsporniki – są lite lub z drewna rozdrobnionego. Dzięki temu, że europalety muszą spełniać określone wymagania, można na nich przewozić różnego rodzaju towary, niezależnie od kraju ich pochodzenia. Palety euro EPAL projektowane są w taki sposób, by pasowały do wszystkich rodzajów wózków widłowych. To czyni je uniwersalnym i praktycznym rozwiązaniem.

Europalety i palety – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Europalety są szczególnie popularną opcją w całej Europie, co nikogo nie powinno dziwić. Ich uniwersalność zaskakuje, a sam fakt, iż coraz więcej osób wykorzystuje je nie tylko do przenoszenia towarów, ale również do projektowania mebli, świadczy o ich wyjątkowości. Jednak przed zakupem palet trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Zwykłe palety przemysłowe należy dobrać szczególnie starannie, gdyż ich wymiary się różnią. To właśnie wielkość w dużej mierze decyduje o funkcjonalności danego rozwiązania. Jeśli chodzi o europalety, to do wyboru mamy opcje nowe i używane. Producent palet powinien posiadać różnorodne produkty wysokiej jakości. W internecie można znaleźć sklepy takie jak http://e-palety.eu/, gdzie dostępne są wyłącznie porządne palety w niskich cenach.