Jak zatamować krwotok z nosa?

0
1358
Jak zatamować krwotok z nosa?

Zmiany atmosferyczne, szczególnie gwałtowne skoki temperatur, mogą znacząco odbijać się na naszym zdrowiu. W takich okolicznościach wielu z nas uskarża się na takie dolegliwości jak ból głowy czy podwyższone ciśnienie krwi. Na ogół są to schorzenia łagodne, jednak bagatelizowane mogą powodować rozstrój zdrowia. Dlatego zdecydowanie zaleca się odpowiednio szybko podjętą reakcję, bowiem może ona mieć wpływ na nasze dobre samopoczucie w ciągu najbliższych dni. Czasami jednak zdarzają się inne dolegliwości, takie jak krwawienia z nosa czy duszności. Wtedy niezbędne jest podjęcie natychmiastowych środków zaradczych, które sprawią, że rychło powrócimy do dawnej sprawności.

Pojawia się pytanie – jak zatamować krwotok z nosa w sposób skuteczny? Dobrze jest pamiętać o tym, że tego rodzaju schorzenie często dotyka osoby chore na anemię bądź niedobory witaminy K, odpowiedzialną za krzepliwość krwi. W każdej jednak sytuacji w przypadku wystąpienia pierwszych symptomów należy udać się do łazienki. Tam niezbędne jest wyjęcie chusteczki bądź skorzystanie z ręcznika papierowego. Należy starannie zwilżyć go wodą i złożyć w średniej wielkości kompres. Wtedy trzeba go przyłożyć do zewnętrznej części skrzydełek nosa tak, aby dziurki pozostały drożne. Tym samym nie należy uciskać wskazanego miejsca zbyt mocno, bowiem wtedy krwotok się cofnie i znajdzie ujście w kierunku gardła. Dlatego zdecydowanie lepiej jest pozwolić krwi wyjść nosem, jednak chłodny okład na skrzydełkach nosa przyspiesza proces krzepnięcia krwi.

Warto mieć na uwadze, że czasami krwotok może okazać się niemożliwy do zatamowania w wskazany wyżej sposób. Wtedy należy od razu sięgnąć po ręcznik lub część garderoby i obficie zmoczyć wodą. Następnie należy położyć go na kark. Następnie konieczne jest pochylenie się nad umywalką lub sedesem i wyczekiwanie około trzech minut na poprawę. Jeżeli do niej nie dojdzie, należy jak najszybciej zawiadomić służby medyczne. Na ogół jednak udaje się zatamować krwotok w wskazany wyżej sposób.

http://www.stazmalzenski.pl/