Koszty założenia firmy – ile wynoszą?

0
1145
Koszty założenia firmy – ile wynoszą?

Wiele osób nosi się z zamiarem otwarcia własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej. Pomysłów na biznes jest wiele, jednak każdy początkujący przedsiębiorca musi dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty. Koszty założenia firmy to jedna z kluczowych spraw, o której myślą osoby uruchamiające działalność. Wielu z nich zastanawia się, jakimi środkami trzeba dysponować w takiej sytuacji.

Na to, ile wynoszą koszty założenia firmy, wpływa wiele czynników. Przede wszystkim ważny jest rodzaj branży, typ biznesu, jego charakter, wielkość. Duże znaczenie ma to, czy działalność będzie prowadzona w domu, czy też wymaga zakupu lub wynajęcia lokalu, opłacania w nim czynszu, rachunków, zakupów związanych z wyposażeniem. Nawet niewielkie biuro to przecież konieczność urządzenia pomieszczenia odpowiednimi meblami, akcesoriami czy sprzętem elektronicznym, jak komputer, drukarka, telefon. Wszystkie te elementy wpływają na to, jakie będą ostateczne koszty założenia firmy. Spore znaczenie ma również to, czy przedsiębiorstwo będzie zatrudniało inne osoby.

Nakłady finansowe związane z inwestowaniem w wyposażenie otwieranego biznes to jednak nie wszystko. Koszty założenia firmy w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej dotyczą również kwestii urzędowych. Uruchomienie przedsiębiorstwa to przede wszystkim konieczność zarejestrowania go poprzez wpis do centralnego rejestru. Na szczęście wniosek do CEIDG jest dziś przyjmowany całkowicie bezpłatnie. Wypełnienie i złożenie odpowiedniego formularza nie wymaga zatem żadnej opłaty. Podobnie jest także z obowiązkowym zgłoszeniem firmy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – tu również koszt wynosi 0 zł. Jeśli chodzi o podatek VAT, przepisy pozwalają na uzyskanie zwolnienia z niego, jednak wielu przedsiębiorców mimo wszystko podejmuje decyzję o przystąpieniu do niego. Zgłoszenie do VAT jest zatem także bezpłatne. Jak widać, podstawowe sprawy urzędowe załatwia się dziś dość szybko (większość z nich w jednym okienku lub po prostu drogą elektroniczną), a przede wszystkim nie obejmuje to jakichkolwiek nakładów finansowych.

Koszty założenia firmy mogą pojawić się w momencie, gdy przedsiębiorca decyduje się na uruchomienie rachunku bankowego, który będzie przypisany działalności gospodarczej. Nie w każdym przypadku jest to wymagane, ale mimo wszystko to częsta praktyka. Właściciele przedsiębiorstw podkreślają, że o wiele łatwiej jest kontrolować finanse, mając oddzielnie konto prywatne i firmowe. Załatwienie spraw w banku zależy od oferty konkretnej placówki. W niektórych bankach za otwarcie i prowadzenie rachunku trzeba płacić nawet kilkadziesiąt złotych, w innych zaś jest to darmowe lub nie przekracza 10 zł.

Na pewno każda osoba, która prowadzi działalność, podkreśla fakt, że główne koszty założenia firmy to konieczność opłacania składek do ZUS. Co miesiąc trzeba uiścić opłatę – w przypadku nowych przedsiębiorców preferencyjne składki, na okres 2 lat, wynoszą obecnie ok. 560 złotych. Często koszty założenia firmy dotyczą także księgowości (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych).

http://www.sebby.pl/