Las zaklęty w butelce

0
1612

Któż z nas nie lubi wycieczki do lasu? Świeże powietrze, zapach drzew i runa leśnego nie tylko uspokaja, pomaga się zrelaksować, ale też dodaje energii i orzeźwia. Nic więc dziwnego, że perfumiarze postanowili oddać klimat lasu w swoich wyrobach, a nuty drzewne stanowią popularną rodzinę zapachów.
Zapachy drzewne stanowią zwykle skład tak zwanej nuty bazy, będącej tłem dla większości kompozycji perfum- w gruncie rzeczy większość produkowanych obecnie perfum ma w swoim składzie przynajmniej jedną nutę drzewną. Warto jednak zaznaczyć, ze wiele kompozycji wysuwa nuty drzewne na pierwszy plan.
Co ciekawe, do rodziny tej należą nie tylko wonie typowo drzewne, takie jak cedr, drzewo sandałowe, cyprysy, czy sosny, ale także zapachy roślin, które z drzewami nie mają wiele wspólnego- jak choćby paczula, czy wetyweria. Paczula to zapach liści krzewu, zaś wetyweria to trawa, jednak profile zapachowe obydwu roślin pozwalają je zakwalifikować jako nuty drzewne. Kolejnym ciekawym przykładem jest tak zwane drewno kaszmirowe, które jest w gruncie mieszanką zapachowa samą w sobie. W jej skład wchodzą nuty typowo drzewne- takie jak zapach cedru, ale też zapachy typowo zwierzęce- jak piżmo, czy ambra, a także typowo kwiatowe, jak wanilia.
Zapachy drzewne występują zwykle jako składniki nuty bazy, stanowią swoiste tło dla nieomal wszystkich obecnie produkowanych perfum. Jako główne nuty występują najczęściej w sportowych, męskich zapachach, w towarzystwie nut cytrusowych i aldehydowych. Warto zaznaczyć, że kobiece zapachy z dominującymi nutami drzewnymi stają się coraz bardziej popularne.

http://www.galax-sport.pl/