Leczenie kolan komórkami macierzystymi

0
1095
Leczenie kolan komórkami macierzystymi

Ortopedia to dział medycyny, który bardzo chętnie czerpie z nowatorskich metod leczenia, które mają na celu ograniczenie inwazyjności zabiegów. Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest leczenie kolan komórkami macierzystymi. Na czym polega? Jakie daje efekty? Sprawdźmy!

Komórki macierzyste w leczeniu kolan – najważniejsze informacje

Komórki macierzyste (MSC) występują w każdym żywym organizmie i możemy je postrzegać jako jego zaplecze regeneracyjne. Dlaczego? Otóż mają one potencjalnie nieograniczoną liczbę podziałów i jednocześnie potrafią się różnicować w kierunku innych komórek, a wynikiem tego jest możliwość osiągnięcia procesu regeneracyjnego. Komórki macierzyste pobiera się od dorosłej osoby (najczęściej z tkanki tłuszczowej), by następnie wykorzystać ją w leczeniu schorzeń ortopedycznych. Dzięki ich zdolności przekształcania się nie tylko w komórki tkanki kostnej, ale także chrzęstnej oraz tkanki łącznej, dają spore możliwości wykorzystania. Często znajdują zastosowanie w leczeniu kolan.

Kiedy polecane jest leczenie kolan komórkami MSC?

Najczęściej zabieg jest rekomendowany w przypadku zmian przeciążeniowych stawów, częściowych uszkodzeń więzadeł krzyżowych, chondromalacji, uszkodzeń w obrębie tkanki chrzęstnej i łąkotek oraz ubytków chrząstki spowodowanych urazem lub zwyrodnieniem stawów. Podanie materiału w postaci autogennych komórek macierzystych zmniejsza ryzyko powikłań immunologicznych czy zapalnych.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź stronę: https://www.kliniki.pl/podanie-komorek-macierzystych-do-stawu-kolanowego/.

Jak przebiega leczenie kolan komórkami macierzystymi?

Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej są aktywowane przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego PRP, uzyskanego z krwi pacjenta pobranej z żyły. Zabieg polega na podaniu zastrzyku z preparatem bezpośrednio do stawu. Następnie komórki MSC dzięki możliwości proliferacji i różnicowania się w różne rodzaje komórek niezbędnych do odbudowy tkanek, odbudowują zmienione chorobowo miejsca. Efektem jest skrócenie procesu gojenia uszkodzonych przez proces zapalny tkanek, a rekonwalescencja po takiej procedurze trwa zazwyczaj kilka tygodni. Wówczas zalecana jest rehabilitacja i kontrola lekarska.

Interesujesz się medycyną estetyczną? Z pewnością zainteresuje Cię ten artykuł: http://kobieceporady.pl/medycyna-estetyczna-nowoczesny-sposob-na-poprawe-sylwetki .

Efekty leczenia kolan komórkami macierzystymi

Zastosowanie komórek macierzystych w chirurgii ortopedycznej daje szansę na wiele korzyści przy niewielkim ryzyku wystąpienia powikłań. Zabieg jest nieinwazyjny i często pozwala uniknąć lub znacząco odwlec w czasie operację stawu kolanowego. Leczenie kolan komórkami macierzystymi pobudza bowiem regenerację struktur układu ruchu, zmniejsza dolegliwości bólowe i usprawnia ruchomość stawu.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.