Refluks – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

0
1157
Refluks

Zgaga, czyli wyjątkowo nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku towarzyszy wielu osobom. Często pojawia się jedynie sporadycznie, ale niekiedy daje o sobie znać niemal codziennie, utrudniając normalne funkcjonowanie. Skąd bierze się zgaga i jak się jej pozbyć?

Refluks żołądka – czym jest i skąd się bierze?

Zgaga najczęściej jest objawem refluksu żołądkowo – przełykowego. To stan, gdy kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku, powodując podrażnianie delikatnej błony śluzowej. Co jest przyczyną tego schorzenia? Między przełykiem, a żołądkiem znajduje się dolny zwieracz. Jego prawidłowa praca polega na rozkurczaniu się podczas przełykania pokarmu, a następnie zamykaniu. Gdy jest niewydolny, nie wraca do swojego początkowego stadium, pozwalając, aby soki żołądkowe powracały do przełyku – co nazywane jest właśnie zgagą.

Dlaczego tak się dzieje? Refluks najczęściej spowodowany jest osłabieniem dolnego zwieracza, na co wpływ ma wiele czynników – między innymi te związane z dietą:

  • palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu
  • dieta obfitująca w wysoko przetworzoną żywność
  • ostre przyprawy
  • napoje gazowe
  • spożywanie zbyt obfitych posiłków, bogatych w tłuszcze zwierzęce

Do innych przyczyn może też należeć otyłość i zmiany hormonalne, nietolerancje pokarmowe oraz przyjmowanie niektórych leków. Zgaga często występuje w ciąży, ze względu na podwyższony poziom progesteronu, działający rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego.

Refluks – jak się objawia?

Refluks żołądka najczęściej obawia się zgagą – czyli pieczeniem w przełyku, które może pojawiać się także w okolicy mostka oraz powodować promieniujące bóle. Podczas cofania się treści żołądkowej choremu towarzyszy kwaśny posmak, odbijanie się, a nawet nudności i wymioty. Prowadzi to także do podrażnień i bólu gardła oraz przewlekłej chrypki.

Skuteczne sposoby na zgagę

Refluks może pojawiać się sporadycznie lub towarzyszyć nam niemal każdego dnia. Najlepszym rozwiązaniem, aby skutecznie się go pozbyć i zapobiegać nawrotom, jest połączenie zdrowego trybu życia wraz z odpowiednimi lekami.

Aby unikać zgagi, warto dokonać zmian w swojej diecie. Dobre efekty może przynieść spożywanie kilku, ale mniejszych posiłków w ciągu dnia, które są lekkostrawne. Najlepiej unikać alkoholu, napojów gazowanych, posiłków obfitujące w tłuszcze zwierzęce oraz takich, które wzmagają produkcję kwasów żołądkowych – są to między innymi pomidory lub cytrusy. Warto zachowywać odstęp 3-4 godzin między jedzeniem, a intensywnymi ćwiczeniami oraz przyjmowaniem pozycji leżącej.

Ważną rolę w walce z refluksem odgrywają też leki. Warto wspomagać się preparatami, które chronią delikatną śluzówkę przełyku oraz przyśpieszają proces jej gojenia – takimi jak Esoxx One, który w składzie ma kwas hialuronowy.

Domowe sposoby – czy warto im zaufać?

Na objawy refluksu niektórzy polecają domowe sposoby, warto jednak w tym przypadku zachować ostrożność. Wbrew powszechnej opinii wiele z nich – na przykład picie mleka lub naparów z mięty, może przynieść jedynie pozorną ulgę, a w efekcie doprowadza do zwiększania produkcji kwasów żołądkowych, a tym samym do nasilenia objawów i rozwoju choroby. Sprawdzonym i o wiele pewniejszym rozwiązaniem jest stosowanie produktów farmaceutycznych, które przyniosą prawdziwą ulgę w chorobie.