Somatotropinowa niedoczynność przysadki.

0
1109

Witam

Na początku artykułu chciałabym skierować, swoje przesłanie do rodziców dzieci z niskim wzrostem.
Pamiętajcie, aby zawsze obserwować swoje pociechy jak rosną, czy są odpowiedniego wzrostu w swojej grupie wiekowej, nie lekceważcie symptomów choroby.
SNP ( somatotropinowa niedoczynność przysadki) bardzo często spotykamy się z lekceważeniem przez lekarzy rodzinnych objawów tej choroby. Rodzice nie są odpowiednio kierowani, do specjalistów jak również chęci zrobienia szczegółowych badań przez lekarzy.
Kiedy zauważymy, iż nasze dziecko zaczyna odchylać się od siatki centylowej, i jest znacznie poniżej trzeciego centyla. Powinniśmy się wybrać do endokrynologa, który zleci podstawowe badania. Zdiagnozowanie SNP polega na wykonaniu dwóch testów, w warunkach szpitalnych. Jeżeli testy wyjdą poniżej normy, zlecone zostanie wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, oraz zrobienie RTG nadgarstków aby ustalić wiek kostny dziecka. Z kompletem takich badań udajemy się do endokrynologa który nas prowadzi, lekarz wypełnia wniosek o przyznanie leku na komisje. Kiedy mamy już przyznany lek jedziemy do wskazanej placówki (szpitala) aby go odebrać, i na przeszkolenie w podawaniu. Ważną rzeczą jest aby zaopatrzyć się w lodówkę turystyczną z termometrem, bądź specjalną lodówkę do przewozu szczepionek. Lek musi być utrzymany w temp.+ 0, 2 do +0, 8 stopni. Podawanie leku odbywa się codziennie przed snem lub po zaśnięciu. Lek podajemy w postaci zastrzyku. Jednak nie obawiajmy się ilość leku do podania jest bardzo niewielka a igiełki jak do insuliny.

http://www.snikersik.pl/