Sposoby na ból zatok

0
1581

Sposobów na zapalenie zatok jest wiele. Warto je znać, by w nagłym wypadu móc szybko i skutecznie zadziałać. Oto sposoby na ból zatok.

Popularne sposoby na ból zatok

Wiele osób stawia sobie pytanie: co robić kiedy bolą zatoki?

Kiedy nagle dopadnie nas ból zatok nie należy wpadać w panikę. Czasami skuteczne okazują się domowe sposoby, takie jak masaż okolic nosa. W tym celu należy dokładnie uciskać opuszkami palców punkty zlokalizowane po obu stronach nosa.

Jeśli chodzi o leczenie bólu zatok to często stosowana jest także aromaterapia. Dobrze sprawdza się olejek sosnowy, działający odkażająco i przynoszący ulgę. Zastosowanie ma również olejek eukaliptusowy, który udrażnia kanały nosowe, co przynosi poprawę samopoczucia. Warto pamiętać, by inhalacja z zastosowaniem tych olejków nie trwała dłużej niż kwadrans.

Jak wyleczyć zatoki – poznaj inne sposoby


Leczenie bólu i dyskomfortu związanego z zatokami może odbyć się w domu, z zastosowaniem powszechnie dostępnych w aptece produktów. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy ból jest niewielki, a my nie mamy czasu na konsultację z lekarzem. W każdej innej sytuacji warto udać się na wizytę u specjalisty, którzy oceni stan zatok i określi skąd bierze się ból.

Czasami wizyta u lekarza kończy się skierowaniem na dodatkowe badania, takie jak badania endoskopowe, polegające na wprowadzeniu przez nos przyrządu optycznego. Dzięki temu można obserwować na monitorze wygląd zatok. Innym rodzajem badania na jakie może zostać skierowana osoba z bólem zatok jest rynometria, czyli pomiar przepływu powietrza przez nos, a także tomografia komputerowa, która jest uważana za najlepszą i najbardziej dokładną metodą na sprawdzenie stanu zatok. To sprawdzone sposoby jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie bólu zatok.

Jak wyleczyć zatoki? Inne sposoby na chore zatoki


Czasami okazuje się, że, pomimo leków i domowych sposobów, leczenie bólu zatok jest trudne. Wtedy pojawiają się inne sposoby. A do tych zalicza się oczyszczanie wydzieliny i odkażanie. Jest to kuracja do której używa się wody utlenionej, którą należy wlewać do nosa. Woda ma działanie odkażające i odtykające niedrożne zatoki i niszczy bakterie, które odpowiadają za rozwój zapalenia.
Zaleca się płukanie zatok nawet do trzech razy dziennie, z zastosowaniem niewielkiej ilości roztworu. Jet to metoda, wymagająca obserwacji organizmu, ponieważ każdy może na nią reagować inaczej.

Leczenie bólu zatok w skrajnych przypadkach, kiedy inne metody nie pomagają, odbywa się operacyjnie. Wówczas przeprowadzany jest zabieg polipektomi – usunięcia polipów z nosa i zatok. Operacja jest wykonywana przez otwory nosowe i czasami z nacięciem skóry nad zatoką.

Innym zabiegiem, stosowanym w trudnych przypadkach jeśli chodzi o leczenie bólu zatok jest septoplastyka, czyli korekcja przegrody nosa. Można ją wykonać, kiedy lekarz stwierdzi, że przegroda nosa jest nierówna, co wpływa na problemy z przepływem wydzieliny wewnątrz i pojawieniem się bólu zatok.

Wiele osób nie wie co robić kiedy bolą zatoki. Tymczasem istnieje wiele sprawdzonych i dobrych sposobów na leczenie bólu zatok.