Sposoby na tańsze podręczniki szkolne

0
2304

Bieżący rok szkolny niebawem dobiegnie końca. Dzieci, młodzież i rodzice odetchną z ulgą, niestety to, co dobre szybko się kończy i wreszcie przyjdzie czas, by pomyśleć o podręcznikach na kolejny rok szkolny. Podręczniki to najkosztowniejszy element wyprawki szkolnej, wielu rodziców łapie się za głowę szukając sposobów, by trochę zaoszczędzić.

Sposobów na tańsze podręczniki jest kilka. Najwygodniejszy z nich to zakup podręczników w księgarniach internetowych. Bez wychodzenia z domu możemy przejrzeć oferty wielu księgarni w krótkim czasie, porównać ceny podręczników, sprawdzić aktualne promocje. Osoby kupujące cały komplet podręczników lub kilka kompletów w jednej księgarni zazwyczaj mogą liczyć na rabaty.

Podręczników szkolnych możemy poszukać też na aukcjach internetowych. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet połowę ceny, którą zapłacilibyśmy za nowe podręczniki. Kupując podręczniki używane należy pamiętać o dokupieniu nowych zeszytów ćwiczeń.

Podręczniki używane znajdziemy też w antykwariatach, gdzie będziemy mieć możliwość samodzielnie ocenić ich stan. Choć ceny podręczników w antykwariatach zazwyczaj są wyższe niż na aukcjach internetowych, to w antykwariatach możemy znaleźć nieużywane zeszyty ćwiczeń.  

Podręczniki szkolne kupimy też w każdej księgarni stacjonarnej. Tutaj jednak trzeba natrafić na promocję lub zamówić od razu cały zestaw podręczników, gdyż w księgarniach stacjonarnych często więcej oznacza taniej. Jednak przed zakupem najlepiej porównać ceny podręczników w kilku księgarniach i wtedy wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Niektórzy w celu zakupienia podręczników odwiedzają różne kiermasze. To też jest dobre miejsce na zakup podręczników. Kiermasze często organizowane są przy szkołach, także na lokalnych rynkach, jednak z zakupami podręczników na kiermaszach nie należy zwlekać, gdyż liczba książek w tego rodzaju miejscach jest ograniczona, nie warto więc odkładać zakupów na ostatnią chwilę.

Kiedy najlepiej kupować podręczniki szkolne?

Niektórzy rodzice udają się po podręczniki już na początku wakacji. To dobry pomysł, dzięki temu nie trzeba zaprzątać sobie głowy szukaniem podręczników szkolnych podczas wakacji. Kupując podręczniki tuż po zakończeniu roku szkolnego istnieje możliwość rozłożenia zakupów na raty. Część książek można kupić w lipcu, część w sierpniu, wtedy nasz budżet nie będzie aż tak obciążony. Zakupy podręczników pod koniec wakacji często wiążą się stresem i nerwowym poszukiwaniem podręczników.