Wpis do KRD

0
787
Wpis do KRD

Według ogólnodostępnej definicji Krajowy Rejestr Długów jest instytucją, która przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane o podmiotach i instytucjach biorących udział w obrocie gospodarczym. Niechlubne miejsce na liście KRD może zająć każdy, kto zalega ze spłatą swoich zobowiązań – zarówno tych poważniejszych, np. kredytu, jak i wydawało by się mniej błahych, jak rachunek za prąd czy wodę. Lepiej nie liczyć na to, że zwlekanie z opłatami ujdzie nam na sucho – nawet jeżeli początkowo nie przyniesie to dużych problemów, później może okazać się główną przeszkodą np. podczas wnioskowania o kredyt. Zamiast liczyć na szczęście, unikaj wpisu do KRD.

Zwlekasz z opłatami? Sprawdź, czy jesteś na liście

Jeżeli od jakiegoś czasu masz problemy ze spłatą zobowiązań lub miałeś je kilka miesięcy temu, ale nie wiesz czy wpis do KRD został już usunięty możesz to samodzielnie sprawdzić. Wejdź na stronę www.krd.pl, wypełnij formularz rejestracyjny i potwierdź swoją tożsamość, np. poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. System po weryfikacji umożliwi Ci sprawdzenie czy znajdujesz się na liście. Jeżeli okaże się, że twoje dane są tam widoczne to znak, że musisz jak najszybciej uregulować swoje zadłużenie. Na szczęście KRD pokazuje dane dotyczące obecnej sytuacji, więc kiedy wyjdziesz na prostą informacja ta zostanie usunięta z systemu. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://infoninja.pl/

Skutki wpisu do KRD

Jeśli nie uregulujesz długu na czas możesz spotkać się z wieloma problemami. Jednym z nich są trudności w uzyskaniu kredytu. Każdy bank przed zaakceptowaniem wniosku dokładnie sprawdza historię kredytową klienta. Wpis do KRD może w tym przypadku przekreślić Twoje szanse na otrzymanie wsparcia finansowego. O ile sytuację związaną z KRD możesz dość szybko zmienić, o tyle w przypadku BIK jest to trudniejsze, ponieważ system przechowuje dane o zadłużeniu o wiele dłużej. Na szczęście to także możesz sprawdzić i odpowiednio się przygotować, zanim złożysz wniosek o kredyt. Wpis do KRD może utrudnić również pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Choć wiele placówek udziela wsparcia bez sprawdzania historii kredytowej, wciąż możesz spotkać się z takimi, które dokładnie sprawdzają klientów.

Przedsiębiorcy, którzy figurują na liście KRD mogą być odbierani przez potencjalnych klientów biznesowych jako osoby niewiarygodne i niegodne zaufania. Mogą przez to stracić nie tylko dobrą opinię, ale także pieniądze, ponieważ trudno będzie im znaleźć podmiot, który zechce zawrzeć z nimi umowę. Każdemu z nas może przytrafić się trudna sytuacja, która wpłynie na powstanie długu. Ważne jest, by jak najszybciej starać się z niej wyjść i nie dopuścić do poważniejszych problemów.