Alkohol i młodzież

0
997

Alkohol jest jednym z największych zagrożeń dla młodych ludzi. Jest łatwo dostępny i powszechnie akceptowany. Sięgają po niego coraz młodsi, a co gorsza – robią to coraz częściej. Wiele imprez młodzieżowych kręci się przede wszystkim wokół alkoholu, który jest zazwyczaj niezbędnym elementem imprezy. Młodzież pije coraz chętniej i coraz częściej, zaś rzadko kiedy ogranicza się do picia piwa. Coraz częściej młodzież sięga po mocniejsze trunki.
Choć wydawać by się mogło, że alkohol nie stanowi dla młodych ludzi większego zagrożenia, fakty świadczą o czymś wręcz przeciwnym. Młodzież ma wyjątkowy talent, jeśli chodzi o nadużywanie alkoholu. Młodzi ludzie, którzy nie znają swych możliwości, nie potrafią zachować stosownego umiaru. Trudniej im zachować kontrolę nad piciem oraz nad swym zachowaniem po wypiciu alkoholu. Jednym z najlepszych przykładów potwierdzających tę tezę jest ilość wypadków drogowych, które spowodowane zostały przez nastoletnich, pijanych kierowców. Niewielu młodych ludzi potrafi pić rozsądnie i z umiarem.
Co mogą zrobić rodzice, by zminimalizować niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem alkoholu przez dziecko? Przede wszystkim – rozmowa na ten temat. Po drugie – przykład. Młody człowiek powinien widzieć, jak piją jego rodzice. Jeśli oni potrafią zachować umiar, wtedy i ich dziecku łatwiej będzie postępować w taki sposób. Warto też nauczyć dziecko, ile może wypić. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko poważniejszych wpadek związanych z nadużyciem alkoholu.

http://www.vivetargi.pl/