Bezpieczne wakacje – jak spędzić je z dziećmi?

0
1193
Bezpieczne wakacje - jak spędzić je z dziećmi?

W życiu codziennym nieraz brakuje nam czasu dla rodziny. Chcielibyśmy z nią spędzać każdą chwilę, ale jest to po prostu niemożliwe i absolutnie nie wykonalne – mamy przecież swoje obowiązki i nie możemy ich zaniedbywać, bo skutkowałoby to utratą pracy czy gorszymi zarobkami, co ostatecznie i tak nie wpłynęłoby dobrze na nasze życie rodzinne. Ten czas, który możemy w pełni jej poświęcić, to okres naszego urlopu. Wszyscy możemy przecież wziąć go sobie przynajmniej dwa razy w roku, by zabrać najbliższych w jakieś przyjemne atrakcyjne miejsce i pobyć ze sobą, nadrabiając te braki z codzienności. A co zrobić, by wczasy były nie tylko udane, ale i również bezpieczne? Jak możemy zadbać podczas tych wolnych chwil o swoje dzieci? Bezpieczne wakacje to nasz obowiązek, bo tylko my, jako rodzice, ponosimy odpowiedzialność za zdrowe i życie swoich pociech. To my musimy im zapewnić dogodne warunki do tego, by wczasy okazały się dla nich i przyjemne, i całkowicie bezpieczne. A jak to zrobić? Zaraz się tego dowiemy!

Po pierwsze – zapewnijmy swoim pociechom maksimum opieki. Jeżeli nasze dzieci są już trochę starsze, bo ukończyły piętnasty czy szesnasty rok życia, możemy oczywiście dać im trochę więcej luzu i pozwolić na samodzielne zwiedzanie okolicy, ale mając pod swoją opieką kilkuletnie szkraby, nigdy nie możemy spuszczać ich z oczu. Niby zawsze staramy się tak postępować, a jednak to właśnie na wakacjach najczęściej dochodzi do tragicznych wydarzeń z udziałem najmłodszych. Dlaczego? A bo rodzic zagapił się w telefon i nie zauważył, że dziecko samodzielnie opuściło sklep. Najczęściej jednak do tych niepokojących i tragicznych w skutkach wydarzeń dochodzi… nad morzem! Bałtyk wydaje się być morzem spokojnym i bezpiecznym, ale w ciągu zaledwie kilku minut pogoda potrafi zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni, a nagły nurt wody wywołać takie fale, które z łatwością byłyby w stanie przewrócić nawet dorosłego i potężnego mężczyznę. Nigdy więc nie pozwalajmy swoim dzieciom na samodzielne wchodzenie do morza. Jeśli chcemy, aby maluchy trochę popływały, zróbmy to razem z nimi albo zaproponujmy im pluskanie się na samym brzegu, cały czas bacznie je obserwując i będąc w pełnej gotowości do ruszenia na ratunek. Starajmy się także chodzić na plaże strzeżone. Pracujący na nich ratownicy zwracają szczególną uwagę na najmłodszych turystów, więc nawet gdybyśmy my jakimś cudem utracili swoją koncentrację, oni zawsze będą naszym wsparciem.

Zagwarantujmy także swoim pociechom maksymalne zainteresowanie. To mają być przecież nie tylko bezpieczne wakacje, ale też i udane, atrakcyjne rodzinne wczasy. A o ile my sami możemy być zadowoleni nawet jeśli długimi godzinami będziemy leżeć na plaży i czytać książki, tak nasze szkraby już po kilkudziesięciu minutach podobnego lenistwa zaczną się nudzić i marudzić. Nie możemy ich wtedy ignorować. Zamiast tego spróbujmy ciekawie wypełniać ich wolny czas, proponując nowe rozrywki i dając im szansę na przeżycie prawdziwych przygód. Dzieciństwo ma być przecież najwspanialszym okresem w ich życiu. A tylko my możemy im takie cudowne wspomnienia z tych lat zapewnić.

http://www.weuropie.pl/