Dieta sokowa

0
1821

O dobrodziejstwie soków owocowych można łatwo zapomnieć w czasach, gdy praktycznie wszystkie diety odradzają picie soków z kartonu, w których więcej jest cukru niż samych owoców. Tymczasem tzw. sokoterapia to dobry sposób na szczupłą sylwetkę, szczególnie polecany wiosną i latem. Mimo że badania doradzają jedzenie całych owoców jako bardziej korzystne, spożywanie soków również ma swoje zalety.
W napoju mieści się zdecydowanie większa dawka owoców, a ze względu na mniejszą zawartość błonnika, dietetycy polecają soki osobom, cierpiącym na problemy z żołądkiem, jelitami lub chorym na chorobę wrzodową. Taki sposób odżywiania pozwala również odciążyć i oczyścić organizm. Nie należy jednak stosować diety dłużej niż 1-2 dni. Nie warto porywać się na dłuższy przedział czasowy. Nie spalimy wcale więcej tkanki tłuszczowej, lecz mięśnie, a przy tym narazimy organizm na niedobory niezbędnych składników.
Soki owocowe to doskonałe źródło witamin, enzymów i składników mineralnych, nie są w stanie zapewnić nam jednak wszystkiego, co jest nam niezbędne. Stąd też dietetycy zalecają wyeliminowanie intensywnego wysiłku fizycznego podczas takiej kuracji.
Przykładowe soki owocowe i warzywne, które możemy wykorzystać w czasie naszego jednodniowego detoksu to:
– na śniadanie – sok jabłkowo-marchewkowy, sok jabłkowo-grejpfrutowy,
– na drugie śniadanie – sok z 3 marchewek, 2 łodyg selera naciowego oraz połowy pęczka zielonej pietruszki przepuszczonych przez sokowirówkę. Opcjonalnie koktajl doprawić można czosnkiem.
– na obiad – lekki wywar z włoszczyzny doprawiony ziołami lub sok z selera, szpinaku i pietruszki doprawiony świeżymi ziołami,
– podwieczorek – powtórzenie soku, który piliśmy na drugie śniadanie,
– kolacja – oczyszczający koktajl z 3 marchewek, połowy selera korzeniowego, małego buraczka i plasterka imbiru.
Koktajle można oczywiście modyfikować w zależności od własnych upodobań smakowych. Przy stosowaniu takiego owocowo-warzywnego detoksu należy zwrócić uwagę na to, że soki nie mogą stanowić zamiennika zrównoważonej, zdrowo zbilansowanej diety. Na co dzień korzystać możemy z soków czy nawet koktajli na bazie mleka lub jogurtu jako stałego elementu składowego diety.

http://urodaporady.pl/