Jajka – sposoby na włosy

0
2372
jajka na włosy

Jajka zawierają mnóstwo drogocennych składników odżywczych, jak i proteiny, a także stanowią niezastąpiony składnik w kosmetyce. Można wykonywać z nich maseczki na twarz, ale też korzystać z ich zalet w ramach pielęgnacji włosów. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się właśnie przy pielęgnacji tych drugich. Na szczególną uwagę zasługują sposoby naszych babć, które nie miały kiedyś tak ułatwionego dostępu do produktów kosmetycznych, jaki jest w tej chwili. Sprawdźmy zatem, jakie maseczki do włosów można stworzyć z jajek.

Białko czy żółtko?

Jajko, jak powszechnie wiadomo, składa się z białka i żółtka. Każde z nich ma jednak inne właściwości. Cenniejsze okazuje się żółtko, ponieważ w jego składzie znajdują się prawie wszystkie składniki odżywcze. Żółtko nie zawiera jedynie witaminy C. Mamy w nim jednak: witaminę A, witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę E, beta karoten, jednonienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfor oraz żelazo. W żółtku właśnie znajduje się niewykształcony zarodek, dlatego, żeby mógł przetrwać dostarczane do wszelakie właściwości odżywcze.  Jajko idealnie będzie się nadawało, gdy włosy są zniszczone zabiegami typu farbowanie, prostowanie, trwała ondulacja.

Maska z jajek

Mocno przesuszone włosy, które w dodatku łamią się i są pozbawione blasku wymagają skutecznej pielęgnacji, a jednocześnie szybkiej pomocy. Aby wykonać wzmacniającą maskę do zniszczonych włosów, wymieszaj jedno całe jajko z oliwą z oliwek oraz mlekiem. Gotową mieszankę nałóż na włosy i pozostaw na 20 minut. Głowę owiń ręcznikiem. Po upływie czasu spłucz włosy chłodną wodą i umyj je delikatnym szamponem. Mycie włosów po nałożeniu maseczki jest ważne, dlatego że ma ona w składzie olej, który może przyczyniać się do nadmiernego przetłuszczania włosów. Myjąc nie pozbywamy się właściwości, które wchłonęła skóra głowy.

maska jajeczna do włosów domowa jak zrobić

Na suche włosy

Suche włosy wymagają nawilżenia, a także odpowiedniego odżywienia. W tym celu świetnie sprawdzą się żółtka jajek ze swoją dużą zawartością tłuszczu. Przygotowanie maseczki zaczynamy zatem od oddzielenia żółtka od białka. Żółtko należy połączyć kolejno z dwiema łyżeczkami oliwy z oliwek i wymieszać. Powstanie papka o kremowej konsystencji, którą należy nałożyć na włosy. Pamiętaj, aby przed nakładaniem maski, włosy były delikatnie zwilżone. Następnie owiń włosy ręcznikiem i pozostaw na 20 minut. Kolejno spłucz włosy letnią wodą i umyj jednym z delikatnych szamponów.

Włosy przetłuszczające się

W wypadku włosów z tendencją do przetłuszczania się ważne jest, żeby do przygotowania maseczki wykorzystać jedynie białko. Dlatego również wymaga to uprzedniego oddzielenia żółtek od białek. Maseczkę do włosów tłustych wykonasz, mieszając białka z oliwą z oliwek.

Tu również, nie można zapomnieć o tym, aby włosy przy nakładaniu maski były wilgotne. Maskę należy trzymać na włosach przez 20 minut. W wypadku tego rodzaju włosów ważne jest, żeby po spłukaniu maski dokładnie umyć skórę głowy, ponieważ następnego dnia może być widoczny na nich olej, który dodatkowo będzie wzmagał nastłuszczanie.

Odbudowująca maska do włosów

Zniszczonym włosom potrzebne jest konkretne odbudowanie. Jednak w tym wypadku ważna jest też regularność w zabiegach. Dlatego tę maskę należy regularnie stosować 2-3 razy w tygodniu dla najlepszych efektów. Całe jajko mieszamy z rozgniecionym bananem, 3 łyżeczkami miodu oraz 5 łyżeczkami oleju kokosowego. Maskę należy nałożyć włosy i pozostawić na 1 około jedną godzinę. Kolejny krok to spłukanie włosów chłodną wodą i umycie ich delikatnym szamponem, tak jak w przypadku innego rodzaju masek na włosy.

Podsumowanie

Jak można było zauważyć, jajka są bardzo skutecznym i niedrogim sposobem na poprawę stanu naszych włosów niezależnie od nich rodzaju. Potrafią pomóc włosom właściwie w każdym z problemów. Wystarczy zatem po prostu otworzyć lodówkę, wyjąć jajka i odpowiednio je przygotować. Domowe sposoby na pielęgnację włosów wykorzystujące jajka są jednymi z najstarszych, dlatego na pewno nasze babcie doświadczały błogości w ich stosowaniu. Idźmy zatem za ich przykładem!